Malatya'da konteyner kentte yaşayan afetzedeler için çarşı kuruluyor

Malatya’da konteyner kentte yaşayan afetzedeler için çarşı kuruluyor

EMRE ILIKAN/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki sarsıntıların büyük yıkıma neden olduğu Malatya‘da 10 binden fazla depremzedenin yerleştirildiği süreksiz konaklama merkezine konteyner çarşı kurulması için çalışmalar devam ediyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen sarsıntılardan en fazla etkilenen vilayetlerden Malatya‘da, bir yandan barınma probleminin çözülebilmesi için konteyner kent üretimi sürerken başka yandan da ekonomik hayatın devam etmesi için konteyner çarşı kuruluyor.

Bu kapsamda Battalgazi ilçesindeki Teknokent Süreksiz Konaklama Merkezi’nde 30 konteynerin yerleştirildiği çarşıda çalışmalar son evreye geldi.

Depremlerde iş yerleri yıkılan ya da ağır hasar gören esnaf, burada yaklaşık 10 gün sonra oluşturulacak konteyner çarşıda faaliyetlerini sürdürecek.

“Tüm depremzede vatandaşların barınma muhtaçlıkları karşılanmış durumda”

Kale Kaymakamı ve Teknokent Süreksiz Konaklama Merkezi Koordinatörü Mustafa Aksoy, AA muhabirine, sarsıntılardan en çok ziyan gören yerlerden birinin de Malatya olduğunu söyledi.

Kentte hayatın olağana dönmesi için kıymetli çalışmalar yapıldığını belirten Aksoy, “185 dönümlük alana kurulan Teknokent Süreksiz Konaklama Merkezi’nde 2 bin 200’ün üzerinde konteyner bulunuyor. Burada 10 binden fazla vatandaşımız barınıyor. İlimiz başta olmak üzere tüm depremzede vatandaşların barınma gereksinimleri karşılanmış durumda. Çarşılarımız kuruluyor, bayanlarımızın, çocuklarımızın hoş vakit geçireceği yerler kuruldu.” diye konuştu.

10 bin depremzedeye hizmet verecek

Depremlerde vatandaşların iş yerlerinin de ağır hasar aldığına işaret eden Aksoy, esnaf için kurulan çarşılara ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Aksoy, şunları kaydetti:

“Valimiz Hulusi Şahin’in takviyeleriyle kentin birçok noktasına konteyner çarşı kurulmaya başlandı. Burada da 30 iş yeri kuruyoruz. Vinçlerimiz, iş makinelerimiz günlerdir hummalı çalışma sürdürüyor. Dükkanlar 10 gün içinde kuraları çekilip esnafımıza teslim edilecek. Devletimiz sarsıntının birinci gününden bu yana vatandaşlarımızın, esnafımızın yaralarını tüm imkanlarıyla sarmaya çalışıyor. Konteyner çarşıda yaklaşık 10 bin şahsa hizmet verilecek. Farklı iş kollarından esnafımızı buraya davet edeceğiz. Vatandaşlarımız kent merkezine gitmeden tüm muhtaçlıklarını burada karşılayabilecek.”

Kaynak: AA / Emre Ilıkan – Şimdiki