Enkazdan çıkarılan yaşlı bayan konteyner kentte okuma yazma öğrendi

Enkazdan çıkarılan yaşlı bayan konteyner kentte okuma yazma öğrendi

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların etkilediği Malatya’da bir kısmı yıkılan konutunun enkazından çıkartılan 77 yaşındaki Elmas Doğan, kaldığı konteyner kentte okuryazar oldu.

Battalgazi ilçesine bağlı Orduzu Mahallesi’nde yaklaşık 35 yıldır yaşayan 2 çocuk annesi, 4 torun sahibi Doğan, 6 Şubat’taki zelzelelerde meskeninin yıkılan kısmının altında kaldı.

Komşularının yardımıyla enkazdan çıkartılan Doğan, çocuklarıyla bir mühlet çadırda kaldıktan sonra Teknokent Süreksiz Konaklama Merkezi’ne yerleştirildi.

Burada Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü Takviye ve Uyum Merkezince açılan okuma yazma ve Kur’an kursuna katılan Doğan, usta öğretici ve öğretmenlerin yardımıyla okuma yazma öğrendi.

Afetzede bayan, kursta hem sarsıntının acı anılarını silmeye çalışıyor hem de ilerleyen yaşına karşın okuma yazma öğrenmenin memnunluğunu yaşıyor.

“Çok mutluyum”

Elmas Doğan, AA muhabirine, sarsıntı felaketinin tesirinden kurtulmanın çok sıkıntı olduğunu belirterek, konteyner kentte yeni bir hayata başladıklarını söyledi.

Konteyner kentte okuma yazma kursuna katıldığını söz eden Doğan, “Okuma yazma çok hoş his. Okumanın yaşı yok. Sarsıntılarda konutumuz kullanılamaz hale geldi, bayağı hasar gördü. Bir mühlet çadırda kaldık. 1 aydan fazladır konteyner kentte yaşıyoruz. Sabah Kur’an, öğle okuma yazma kursuna katılıyorum. Okuma yazma öğrendim, çok memnunum.” dedi.

Kursları hiç aksatmadığını, burada yaşanan sarsıntının acı anılarını üzerinden atmaya çalıştığını belirten Doğan, şöyle devam etti:

“Bu kurslar depremzedelere çok uygun geldi, okuma yazma öğrenerek gerilimimizi atıyoruz. Yaşadığımız zelzele psikolojisini unutmaya çalışıyoruz. Burada benden yaşlısı yok, 77 yaşındayım. Okuma ve yazmayı öğrenmek daima hayalimdi, büyüklerimiz çocukken okutsalardı öğrenirdim ve bir şeyler olurdum. Konteyner kentte okuma yazma nasip oldu.”

Doğan, kendini geliştirip okuma yazmayı ilerletmek için uğraş göstereceğini belirterek, devletin sağladığı imkanlardan ötürü hem yetkililere hem de usta öğreticilere teşekkür etti.

Kaynak: AA / Yunus Hocaoğlu – Aktüel