Malatya'da depremzedeler için köy tipi konutların inşası sürüyor

Malatya’da depremzedeler için köy tipi konutların inşası sürüyor

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda meskenleri ağır hasar gören vatandaşlara, Akçadağ ilçesinin kırsal mahallerinde TOKİ tarafından birinci etapta verilecek 230 köy tipi konutun inşası devam ediyor.

6 Şubat’taki zelzelelerde Malatya’da çok sayıda bina yıkıldı, binlerce mesken ağır hasar gördü.

Depremzedelerin barınma muhtaçlıklarının karşılanması için TOKİ tarafından Akçadağ ilçesine bağlı kırsal mahalleler Bahri ve Aydınlar’da birinci etapta temeli atılan 230 köy tipi konutun inşası sürüyor.

Bahri Mahallesi’nde 177 konut inşa ediliyor

Bahri Mahallesi Muhtarı Yusuf Duman, AA muhabirine, zelzelenin mahallede büyük yıkıma neden olduğunu söyledi.

Bin hanenin bulunduğu mahallede neredeyse konutların yarısının ağır hasarlı olduğunu belirten Duman, şöyle devam etti:

“Burada zelzelelerde 432 bina ağır hasar gördü. Birinci etapta mahallemizde 177 konutun üretimine başlandı. Konutların bir kısmının temeli atıldı, bir kısmının atılıyor, bir kısmı da inşaat kademesinde. Hak sahipliklerinin netleşmesinin akabinde ikinci etap konutlar ihaleye çıkılarak, inşasına başlanacak. Milletvekilleri, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AFAD yetkilileri ile kaymakamlarımız geldi, bu süreçte yardımcı oldular.”

Duman, depremzedelerin yaralarının devlet tarafından sarıldığını söz ederek “Konutlar 6 ay içinde teslim edilecek, hükümetimize teşekkür ediyorum. Meskenler tek katlı, 120 metrekare. Bir dönüm üzerine heyeti köy tipi konutlar. Çok hoş konutlar inşa ediliyor. Sistemli ve hoş çalışma var.” dedi.

Duman, kimi vatandaşların konutlarının yanında ahırlarının da ağır hasar gördüğünü, bu ahırların da inşa edileceği lisana getirdi.

Ahırların Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünde kayıtlı hayvan sayısına nazaran inşa edildiğinin altını çizen Duman, “177 konutun 27’si ahırıyla inşa ediliyor. Kayıtları ve işletme numarası olanlara ahırları da yapılıyor. Ahırlar 40 ile 80 metrekare ortasında, hayvan sayısına nazaran büyüklüğü değişiyor. ” dedi.

Evi ağır hasar gören iki çocuk babası 38 yaşındaki Volkan Çelik, büyük bir afet yaşadıklarını anımsattı.

Depremin birinci haftasında ailesini vilayet dışına gönderdiğini, kendisinin çadırda kaldığını belirten Çelik, “Konteyner kent kuruldu, orada ailemle yaşıyorum. Meskenlerin temelleri atıldı, bir an önce bitirilmesini bekliyoruz. Konutların temeli atılınca devletimizin yanımızda olduğunu hissettik, zira çok büyük sarsıntıydı, 11 vilayet hasar gördü. Konteynerde kalıyoruz lakin ne kadar gelişme var diye her gün gelip bakıyoruz. Çalışmalar süratli devam ediyor, konutlarımıza geçmek için gün sayıyoruz. ” sözlerini kullandı.

Üç çocuk babası Abdurrahman Çelik de zelzelede meskeninin yıkıldığını kaydetti.

Ailesinden yaralanan olmamasıyla teselli bulduklarını lisana getiren Çelik, “Allah devletten razı olsun, artık konteynerde kalıyoruz. Konut gibisi yok. Açıkçası zelzeleden sonra bu kadar süratli beklemiyorduk, her halde 5-6 yıl sürer inşası diyorduk.” dedi.

Aydınlar’da 53 konut yapılıyor

Aydınlar Mahallesi’nde ikamet eden 53 yaşındaki depremzede Battal Karaköse de meskenlerinin ağır hasar görmesi nedeniyle 7 kişilik ailesiyle çadırda kaldıklarını söyledi.

Çok meşakkat çektiklerini lakin devletin yanlarında olduğunu belirten Karaköse, “Devletimiz, AFAD, Kızılay yanımızdaydı. Konutlarımız ağır hasar gördü, sağ olsun devletimiz çadır verdi. Mahallemizde 186 hane var, birinci etapta 53 konut yapılıyor. Bir konut hariç mahallemizdeki tüm konutlar ağır hasarlı. Buraya 8 de ahır yapılacak. Zelzele nedeniyle çok sorun çektik lakin devletin bir an evvel konutların inşasına başlaması bizi sevindirdi, kederimizi biraz da olsa azalttı.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Orhan Yoldaş – Şimdiki