Malatya'da 6 bin 205 köy konutunun ihalesi yapıldı

Malatya’da 6 bin 205 köy konutunun ihalesi yapıldı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Malatya‘da, kırsal mahallelerde inşa edilecek 6 bin 205 köy konutunun ihalesi tamamlandı.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın irtibat ofisinden yapılan açıklamaya nazaran, Çalık, sarsıntılardan ziyan gören Akçadağ ilçesine bağlı Başpınar Mahallesi’nde depremzedelerle bir ortaya geldi.

Çalık, buradaki konuşmasında, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü eliyle birinci etapta Malatya genelinde 25 bin 302 köy konutunun yapılmasının planlandığı belirtti.

6 bin 205 köy meskeninin ihalesinin de tamamlanarak inşa sürecine başlandığını bildiren Çalık, şunları kaydetti:

“Köy meskenleri farklı gereksinimlere nazaran 5 farklı tip olarak tek katlı, verandalı, yöresel mimari ve ömür şartları göz önüne alınarak tasarlandı. Meskenler brüt 122 ile 127 metrekare genişliğinde, 3+1 odalı inşa edilecek. Hayvancılık yapanlar içinse 85 metrekarelik ahırlar köy konutlarının projesine dahil edilmiş durumda. İlçede Bahri, Aydınlar ve Esenli mahallelerimizde inşa sürecine girildi.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan da vatandaşların köy konutlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Çalık’a, AK Parti Malatya Vilayet Lideri Namık Gören de eşlik etti.

Kaynak: AA / Orhan Yoldaş – Aktüel