Malatya- Doğanyol 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Malatya- Doğanyol seçimi kim kazandı? 2023 seçimi Malatya- Doğanyol hangi parti-ittifak kazandı?

Malatya- Doğanyol 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Malatya- Doğanyol seçimi kim kazandı? 2023 seçimi Malatya- Doğanyol hangi parti-ittifak kazandı?

Aylardır süren seçim maratonunda sona gelindi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklemeye geçerken vatandaşlar da ekranları başında seçim sonuçlarını takip etmeye başladı. Malatya- Doğanyol sakinleri de kendi oy bölgelerinde kimin kazandığını araştırdı. 2023 CB seçimi Malatya- Doğanyol hangi parti kazandı, 1. oldu? Malatya- Doğanyol 2023 seçim sonuçları açıklandı mı?Malatya- Doğanyol Cumhur İttifakı, Millet İttifakı oy oranları, oy dağılımı ne? Malatya- Doğanyol seçimi kim kazandı?

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, birinci cinste en çok oy alan iki aday ortasında ikinci çeşit yapılır ve akabinde salt çoğunluğu alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık misyon mühleti için direkt halk tarafından seçilir.

KİMLER CUMHURBAŞKANI ADAYI OLABİLİR?

Anayasanın 101. unsuruna nazaran, bir adayın cumhurbaşkanlığı seçimine katılabilmesi için, en son parlamento seçimlerinde tek başına yahut birlikte geçerli oyların %5’ini almış siyasi partiler ya da mecliste en az 20 milletvekiline sahip bir siyasi parti kümesi aday gösterebilir. Başka yandan, ilçe seçim heyetlerinde en az 100.000 seçmenin imzasını toplayabilen şahıslar de aday olabilir.

MALATYA- DOĞANYOL 2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ KİM KAZANDI?