Malatya- Darende 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Malatya- Darende seçimi kim kazandı? 2023 CB seçimi Malatya- Darende hangi parti-ittifak kazandı?

Malatya- Darende 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Malatya- Darende seçimi kim kazandı? 2023 CB seçimi Malatya- Darende hangi parti-ittifak kazandı?

Aylardır süren seçim maratonunda sona gelindi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklemeye geçerken vatandaşlar da ekranları başında seçim sonuçlarını takip etmeye başladı. Malatya- Darende sakinleri de kendi oy bölgelerinde kimin kazandığını araştırdı. 2023 CB seçimi Malatya- Darende hangi parti kazandı, 1. oldu? Malatya- Darende 2023 seçim sonuçları açıklandı mı?Malatya- Darende Cumhur İttifakı, Millet İttifakı oy oranları, oy dağılımı ne? Malatya- Darende seçimi kim kazandı?

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, birinci cinste en çok oy alan iki aday ortasında ikinci cins yapılır ve akabinde salt çoğunluğu alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık misyon müddeti için direkt halk tarafından seçilir.

KİMLER CUMHURBAŞKANI ADAYI OLABİLİR?

Anayasanın 101. hususuna nazaran, bir adayın cumhurbaşkanlığı seçimine katılabilmesi için, en son parlamento seçimlerinde tek başına yahut birlikte geçerli oyların %5’ini almış siyasi partiler ya da mecliste en az 20 milletvekiline sahip bir siyasi parti kümesi aday gösterebilir. Başka yandan, ilçe seçim konseylerinde en az 100.000 seçmenin imzasını toplayabilen şahıslar de aday olabilir.

MALATYA- DARENDE 2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ KİM KAZANDI?