Maaş artışından tatmin olmayan memurlar sokağa indi: Sayılar tekrar hesaplansın

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Bilecik Vilayet Temsilciliği tarafından, kamu görevlilerine 2023 yılının ikinci yarısı için açıklanan maaş artırımları, beklentinin altında kaldığı gerekçesiyle protesto edildi. TBMM’ye sunulan torba maddedeki teklifin beklentilerini karşılamadığını belirten çok sayıda memur, sayıların talepleri üzerinden tekrar düzenlenmesini talep etti. Konfederasyona bağlı sendikalar memur artırımı teklifine ait tüm vilayetlerde ortak basın açıklaması yaparken, Bilecik’te de Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Kamu Sen’e bağlı sendika üyeleri, yapılan artırımlara karşı reaksiyonlarını lisana getirdi.

“ERDOĞAN’IN KELAMI TAM OLARAK KARŞILIĞINI BULMADI”

Kamu görevlilerine 2023 yılının ikinci yarısı için yapılacak artış sayılarına ait kanun teklifinin TBMM’ye sunulduğunu belirten Kamu Sen Bilecik Vilayet Temsilcisi Veli Şahan şunları söyledi; “Cumhurbaşkanımızın en düşük memur maaşının en düşük personel maaşından aşağıda olmayacağı kelamı tam olarak karşılık bulmamıştır. Bu nedenle memur maaş artışlarının tekrar hesaplanması gerekmektedir. 2023’ün birinci 6 ayında ortaya çıkan yüzde 11.77 oranındaki enflasyon farkı ve 2021 yılı toplu kontratında yer alan yüzde 6’lık artışın üzerine 8 bin 77 TL’lik seyyanen artırım yapılmasını içeren bir kanun teklifi hazırlanmıştır.

“RAKAM TABİR EDİLENDEN 1700 TL DAHA DÜŞÜK”

Bu teklifle en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltildiği tabir edilmektedir. Halbuki gerçek açıklanandan farklıdır. En düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL düzeyine yükseltmek için belirlenen kriter en düşük personel maaşına mayıs ayında yapılan artışlar olmuştur. Mayıs ayında imzalanan toplu mukaveleye nazaran en düşük personel maaşı Ocak 2023 prestiji ile çıplak olarak 22 bin TL olmuştur. Bu sayı üzerine temmuz ayında yüzde 15 daha artış yapılacaktır. Lakin en düşük dereceli memur maaşı hesaplanırken aile yardımı ve çocuk parası da dahil edilmiş; çıplak fiyat yerine giydirilmiş fiyat dikkate alınmıştır. Yani en düşük emekçi maaşı çıplak olarak ocak ayında 22 bin TL olmuşken, en düşük memur maaşı toplumsal yardımlarla birlikte fakat temmuz ayında 22 bin TL düzeyine gelebilmiştir. Gerçekte 15’inci derecenin 1’inci kademesindeki bekar bir memurun maaşı 10 bin 400 TL dolayındadır. Buna nazaran en düşük dereceli bekar bir memurun maaşı, yapılacak artışlarla temmuz ayında 22 bin TL değil 20 bin 300 TL olacaktır. Bu sayı söz edilenden 1.700 TL daha düşüktür.”

“ADALETSİZLİK DEVAM ETTİRİLMİŞTİR”

Cumhurbaşkanının en düşük memur maaşının en düşük personel maaşından aşağıda olmayacağı kelamının tam olarak karşılık bulmadığını vurgulayan Kamu Sen Vilayet Temsilcisi Şahan, şu sözleri kullandı; “Ocak ayında 22 bin TL olan en düşük emekçi maaşına ise temmuz ayında yüzde 15 oranında bir artırım daha yapılacak ve 25 bin 300 TL’ye yükselecektir. Böylelikle en düşük emekçi maaşı ile en düşük memur maaşı ortasında 5 bin TL fark olacaktır. Buradan anlaşılacağı üzere en düşük emekçi maaşı ile en düşük memur maaşı eşitlenmemiş, var olan adaletsizlik devam ettirilmiştir. Hasebiyle Cumhurbaşkanımızın en düşük memur maaşının en düşük emekçi maaşından aşağıda olmayacağı kelamı tam olarak karşılık bulmamıştır. Bu nedenle memur maaş artışlarının tekrar hesaplanması gerekmektedir. Ayrıyeten bu artışın sağlanması için memurlara 8 bin 77 TL ek ek ödeme verilmesi öngörülmektedir. Bu ek ödemenin taban aylığa yapılması ve emekliliğe de sayılması gerekmekteydi. Fakat getirilen düzenleme ile 8 bin 77 TL’lik ödemenin emekliliğe sayılmayacağı öngörülmüştür.”

“BU ARTIŞI OLUMLU BULMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Yıllardır, memur maaşı içinde olup da emekliliğe sayılmayan ögelerin fazlalığı nedeniyle memur emeklilerinin büyük bir haksızlığa maruz kaldığını söz eden Kamu Sen Temsilcisi Veli Şahan, “İlave ek ödeme uygulamasıyla bu adaletsizlik bir kat daha artacaktır. Bu nedenle yapılan bu yanlıştan derhal dönülmeli, ek ek ödemenin de emekliliğe sayılması için kanun teklifinde gerekli değişiklik yapılmalıdır. Bununla birlikte yaşanan ekonomik gelişmeler ve memurların alım gücündeki erime dikkate alındığında; ek ek ödemenin emekliliğe yansımayacağı hesaba katıldığında, yapılan bu artışı olumlu bulmamız mümkün değildir” dedi.

ESKİŞEHİR’DE DE HAREKET VARDI

Sözcü’de yer alan habere nazaran Türkiye Kamu-Sen Eskişehir Şube Temsilcisi Alp Arslan, “Talebimiz, en düşük dereceli memurun çıplak maaşının 22 bin TL’ye yükseltildikten sonra, 2023 ikinci periyot artırımı olan yüzde 6 artış yapılıp üzerine enflasyon farkının uygulanması, buna ek olarak da refah hissesi verilmesi ve bu artışların bütün memur ve emeklilere tıpkı formda yansıtılması tarafındadır. Ayrıyeten, istisnasız bütün kamu çalışanlarının ek ek ödemeden faydalanması için itina gösterilmeli, ek ek ödemenin maaş ögesi olarak sayılması gerekmektedir” dedi.