Lojistik Limanı Rizeli iş adamları yönetsin teklifi

Lojistik Limanı Rizeli iş adamları yönetsin teklifi

Rizeli iş adamı Kral Faysal Çillioğlu, Rize‘nin İyidere ilçesinde deniz dolgusu üzerinde üretimi süren Lojistik Merkezi tamamlanınca limanı Rizelilerin bir ortaya gelip işletmesi gerektiğini söyledi.

Yapımı devam eden Lojistik Merkezin hayata geçmesinin akabinde Rize-Artvin Havalimanı ve Rize‘nin doğu ve Güneydoğu’ya açılan kapısı olan Ovit Tüneli ile Rize iş dünyasının entegre olması hedefleniyor. 20 milyon ton dolgu ile yapılması planlanan Lojistik Merkezinde çalışmalar büyük bir süratle sürüyor.

“Limanı Rizeliler olarak işletelim”

İyidere Lojistik limanı tamamlandığında idare alanında Rizeliler olarak lojistik manasında iş yapan beşerler ile bir ortaya gelmeleri gerektiğini tabir eden Çillioğlu, “İyidere’de yapılmakta olan İyidere Lojistik Limanı hakkında şunu söylemek istiyorum. İddialarımıza nazaran yakın vakitte bitmesi planlanıyor. İyidere limanının doğusunda yapılacak olan 750 dönümlük arazinin de lojistik limana entegrasyon olarak tamamlanmasıyla bir arada tam manasıyla Doğu Karadeniz’e limancılık, lojistik, depoculuk, kargo, antrepoculuk ve memleketler arası nakliyecilik manasında daha büyük bedel katacağından ötürü bu alanın limana katılacak. Bölgemizde bulunan kargocular, nakliyeciler, lojistikçiler, milletlerarası ticaretle uğraşanlar, tüm bu firmalarımızın İyidere Lojistik limanının işletmesini ve daima bir arada bir birliktelik yapıp bu limanı Rizeliler olarak işletelim. Zira Rize olarak baktığımız vakit başka vilayetlere göre göç vermekte olan bir ilimiz. Etrafımıza baktığımız vakit çok fazla istihdam yapamamaktayız. Burada çaya dayalı bir ekonomimiz var. Öbür bir alternatif olarak da İyidere Lojistik olacak. İyidere Lojistik limanının tamamlayıcısı olarak Ovit tüneli ile birlikte Kafkaslara, Kars-Tiflis demiryoluna ilişkisi yapılacak olan bu projenin devamı için söylediğim üzere Rizeliler olarak bir ortaya gelelim” tabirlerini kullandı.

“Ben burada Rize’de bölgecilik yapmak için söylemiyorum”

Bölge halkının Rize’ye daha fazla katma kıymet sağlayacağından dolayı yönetmek istediklerini söyleyen Çillioğlu, “Ben burada Rize’de bölgecilik yapmak için söylemiyorum. Ben büsbütün bu işe Rize’nin göç vermesinden dolayı ve ekonomiyi biraz daha güçlendirmek ismine yapılacak olan Ovit Tüneli’nin tamamı bittikten sonra Doğu Karadeniz’in Rusya’ya ve Hazar’a açılacak olan hem ön kapısı hem de art kapısı manasında Rizeli insanların daha fazla katma bedel yapacağından dolayı bölge insanıyla idaresi için teklifte bulunuyorum” diye konuştu. – RİZE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat