Konya'da onarımları tamamlanan yapıtların açılışı yapıldı

Konya’da onarımları tamamlanan yapıtların açılışı yapıldı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Konya‘nın Akşehir ile Hüyük ilçelerinde onarımı ve etraf düzenlemesi tamamlanan yapıtların açılışına katıldı.

Demircan, birinci olarak Akşehir’de onarımları tamamlanan Nasreddin Hoca Türbesi ile Hasan Paşa İmaret Mescidi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Nasreddin Hoca Türbesi önündeki açılışta bir konuşma yapan Demircan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Biz eser ve hizmet siyaseti yapıyoruz” kelamını anımsatarak, “Eser ve hizmetleri yaparken kendinizi söz edemezsiniz. Lakin eserler biter, yararını görmeye başladığınızda bu sefer takdir edilirsiniz.” dedi.

Covid-19 salgını öncesi yapılan kent hastanelerinin birtakım bölümlerce eleştirildiğini belirten Demircan, salgın sonrası kent hastanelerinin varlığının değerli olduğunu herkesin gördüğünü lisana getirdi.

14 Mayıs seçimlerinin akabinde bu hizmetlerin katlanarak devam edeceğini söz eden Demircan, “Kültür ve Turizm Bakanlığının en değerli iki görevinden biri, tarihi yerleri restore etmek ve onları ayakta tutmaktır. Yalnızca burada değil, Türkiye’nin dört bir tarafında hummalı çalışmalar 20 yıldır devam ediyor.” diye konuştu.

Demircan, yapılan hizmetlerin millet için olduğunu vurguladı.

Hasan Paşa İmaret Mescidi’nin, somut mirasın en kıymetli örneklerinden birisi olduğunu belirten Demircan, “Allah Hasan Paşa’dan razı olsun. Hem kimliğimize ve bu kentin kimliğine bir kıymet katmış, hem de yüzyıllardır bize hizmet ediyor. Nasreddin Hoca da bizim şahsiyetimizi temsil ediyor. İkisinin de bize bıraktığı emanetlere dokunabilmişiz. Ne memnun bize. Daima birlikte bu kıvancı birlikte yaşıyoruz.” sözünü kullandı.

Konuşmanın akabinde Demircan ve protokol üyeleri, türbe ve caminin açılışı için kurdele kesti.

Ardından ilçede esnaf ziyaret eden ve AK Parti için takviye isteyen Demircan, daha sonra Seyyit Mahmut Hayrani Türbesi’nde de incelemelerde bulundu.

Demircan, Hüyük ilçesi Tolca Mahallesi’nde ise onarımı ve etraf düzenlemesi tamamlanan Pir Şahabettin Mescidi’nin açılışını yaptı.

Yaklaşan 14 Mayıs seçimleri için vatandaşlardan dayanak isteyen Demircan, şöyle devam etti:

“Şimdi Tolca’dayız ve bir yapıtın açılışını yapıyoruz. Yaptığımız işleri anlatacak vakit bulamıyoruz. Arife tanım gerekmez. Önümüzde seçimler var. Bu 14 Mayıs’ı geçip, ülkenin geleceğini kar topu üzere büyütmek ve hizmetlere Tolca’da, Hüyük’te ve Konya‘da devam edeceğiz. Bunu da anacak sizin duanız ve desteğinizle yapabiliriz.”

Konuşmanın akabinde caminin açılışı kurdele bölümüyle gerçekleştirildi.

Ardından Demircan, kendisine eşlik eden partililerle esnafı ziyaret ederek kendilerine takviye istedi.

Programlara, AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, Akşehir Belediye Lideri Salih Akkaya, Hüyük Belediye Lideri Mehmet Çiğdem, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Fayda, Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, Konya milletvekili adayı Tahir Akyürek de katıldı.

Kaynak: AA / Savaş Güler – Aktüel