Kızılhaç: Ürdün'den gönderilen insani yardımlar Sudan'a ulaştı

Kızılhaç: Ürdün’den gönderilen insani yardımlar Sudan’a ulaştı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Ürdün’den, ordu ile Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında çatışmaların yaşandığı Sudan‘a gönderilen insani yardımların Port Sudan kentine ulaştığını duyurdu.

ICRC’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran Ürdün’den gönderilen 8 ton yardım, Sudan hastanelerine ve çatışmalar sırasında yaralananlara tıbbi bakım sağlayacak cerrahi ekipmanı içeriyor.

ICRC Afrika Bölge Yöneticisi Patrick Youssef, “Sudan’daki sıhhat çalışanları, susuz, elektriksiz yahut temel tıbbi materyal olmadan yaralılara bakarak imkansızı gerçekleştiriyor.” dedi.

Ürdün makamlarının sağladığı takviye için minnettarlığını söz eden Youssef, bu ülkenin tıbbi yardım ve birinci yardım gruplarını taşıyan bir uçak daha göndereceğini belirtti.

Sudan’da ordu ile HDK ortasında çatışma

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sıhhat Bakanlığı, çatışmalarda 500’ün üzerinde meyyit ve 4 binin üzerinde yaralı olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: AA / Laith Al – Aktüel