Kızamık salgını mı var? Sıhhat Bakanı açıkladı, kızamık salgını var mı, nasıl bulaşır? Türkiye'de kızamık salgını var mı?

Kızamık salgını mı var? Sıhhat Bakanı açıkladı, kızamık salgını var mı, nasıl bulaşır? Türkiye’de kızamık salgını var mı?

Durum hakkında açıklamalarda bulunan Koca, “Bölgesel, İstanbul yüklü olmak üzere hadiseler var. Hadiselerin yüzde 86’sı İstanbul’da” Dedi. Vatandaşlar ise merak ediyor. Kızamık salgını var mı, nasıl bulaşır? Türkiye’de kızamık salgını var mı? İşte detaylar…

KIZAMIK SALGINI MI VAR? KIZAMIK SALGINI MI ÇIKTI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kızamık salgını savlarının denetim altında olduğunu ve tüm olaylar için gerekli tedavilerin uygulandığını belirtti. Koca, kızamık salgını savlarına ait, “Bizde de bölgesel, İstanbul yüklü olmak üzere hadiseler var. Olayların yüzde 86’sı İstanbul’da. Bir salgın durumu kelam konusu değil, denetim altında. Tespit edilen tüm hadiseler için gerekli tedaviler uygulanıyor. Ayrıyeten filyasyon çalışmaları son derece sıkı halde yapılıyor.” tabirlerini kullandı.

TÜRKİYE’DE KIZAMIK SALGINI MI VAR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu an göç nedeniyle birçok ülkede kızamığın arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bizde de bölgesel, İstanbul yüklü olmak üzere hadiseler var. Olayların yüzde 86’sı İstanbul’da. Lakin dediğim üzere denetim altında. Taşınabilir sıhhat takımlarımızla takibini yapıyoruz. Vatandaşımızın süratle, eksik yahut hiç aşısı yapılmayan çocuğu varsa yaptırmasını bilhassa öneriyoruz. Biz 3 doz aşıyı bu periyotta önemsiyoruz. birinci iki doz 9 ve 12. aylarda, üçüncü doz ise 4 yaşında yapılmalı. Aile doktorlarımız başta olmak üzere taşınabilir gruplarımızla de yaygın aşılamayı sürdürüyoruz.”

KIZAMIK NASIL BULAŞIR?

Kızamık, enfekte bir kişinin öksürdüğü yahut hapşırdığı vakit teneffüs damlacıkları yoluyla bulaşır. Virüs, teneffüs yoluyla havada asılı kalabilir ve öteki bir kişi bu virüsü soluyarak enfekte olabilir. Ayrıyeten, virüs bulaşmış bir yüzeye dokunup akabinde ağıza, buruna yahut göze temas etmek suretiyle de bulaşabilir. Kızamık epey bulaşıcı bir hastalıktır ve enfekte bir kişinin etrafında bulunan öteki insanlara basitçe yayılabilir. Bu nedenle, kızamık salgınlarının önlenmesi için aşılanma değerli bir rol oynamaktadır.