Kılıçdaroğlu tek tek sıraladı: Seçimi kazanırsam birinci etapta bu kurumların başındaki isimler misyondan alınacak

Kılıçdaroğlu tek tek sıraladı: Seçimi kazanırsam birinci etapta bu kurumların başındaki isimler misyondan alınacak

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine kilitlenirken, Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu gündem yaratacak değerlendirmelerde bulundu.

“5 MİLYON 300 BİN GENCE GÜVENİYORUM”

14 Mayıs günü yüzde 60 oyla cumhurbaşkanı seçileceğini ve yarışın ikinci cinse kalmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Gençlere güveniyorum. Seçimin mukadderatını onlar belirleyecek. 5 milyon 300 bini aşkın genç birinci sefer sandığa gidip oy kullanacak. Bu gençler mevcut tertipten şad değil. Parlamentoda çoğunluğu alacağız ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi de getireceğiz. Bugünkü ucube sistem ile TBMM’nin fonksiyonu yok edildi, milletvekilleri siyaset bile yapamıyor, halkın taleplerini gündeme getiremiyor, atanmış bakanlar telefonlarına çıkmıyor” dedi.

“METİN FEYZİOĞLU İLE ÇALIŞMAYIZ”

Devlet takımlarında partili bürokratların bulunduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Biz vazifeye geldikten sonra öncelikle rüşvetçiler, kirli işlere aracılık edenler, devletin değil de sarayın memuru olanlar misyondan alınacak. Özel bir liste hazırlamadık lakin rüşvetçiden büyükelçi olur mu? Devleti temsil etmesi gereken büyükelçi, iktidar propagandası yapar mı? Prag Büyükelçisi Hükümran Bağış ve Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile çalışmayız. Devleti için çalışan namuslu bürokratlar ise başımızın tacıdır. O denli bürokratlar var ki bu iktidarın verdiği kanunsuz buyrukları yapmadılar ve misyondan alındılar, onları değerlendireceğiz” sözlerini kullandı.

BÜROKRASİDE BÜYÜK OPERASYON SİNYALİ

Öte yandan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde birinci etapta “İktidarın valisi” olarak nitelenen isimlerle TÜİK, AFAD, TOKİ, Merkez Bankası, Kızılay ve İrtibat Lideri ve TRT Genel Müdürü’nün de vazifeden alınacağını kaydetti. Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu’nun Sözcü gazetesine yaptığı açıklamalara nazaran vazifeden alınacak isimler listesinde Diyanet, MİT, MGK, SGK, Göç Yönetimi Liderleri ile Bakan yardımcıları, YÖK üyeleri, Rektörler, EGM dahil genel müdürler de var.