Kılıçdaroğlu, 'Kiralar' Notuyla Barınma Krizine Tahlil Tekliflerini Açıkladı

Kılıçdaroğlu, ‘Kiralar’ Notuyla Barınma Krizine Tahlil Tekliflerini Açıkladı

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından; “Kiralar” notuyla barınma krizine ait tahlil tekliflerini açıkladığı yeni bir görüntü yayınladı. Kılıçdaroğlu, ” Türkiye‘de taban fiyatla geçinen dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Halk konutta oturan vatandaşın kirası taban fiyatın yüzde 20’si olacak. Ödenebilir konutta muhtaçlık sahiplerinin gelir durumlarına ve hane halkı büyüklüğüne uygun ödeme şartları sağlanacak. Son amaç, beş yılda toplumsal konutların sayısını tam dört katına çıkarmak” dedi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kiralar” notuyla Twitter hesabından yeni bir görüntü yayınladı. Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yaşanan barınma krizine yönelik tahlil tekliflerini ve vaatlerini açıkladığı görüntüde, şunları söyledi:

“2002’DE NÜFUSUN YÜZDE 75’İ KONUT SAHİBİYKEN, BUGÜN BU ORAN YÜZDE 55’E DÜŞTÜ. GÖRÜYOR MUSUNUZ, ŞU VAHİM DURUMU?”

“Sevgili halkım, bu ortalar hepimizi mahveden, darmadağın eden, soframızdaki ekmeğimizden eden kiralar konusu var. Tabi asıl sorun, Türkiye’nin kangren olmuş barınma sorunu. 2002’de nüfusun yüzde 75’i mesken sahibiyken, bugün bu oran yüzde 55’e düştü. Görüyor musunuz, şu müthiş durumu? Yeni nesiller asla mesken sahibi olamıyor. Konut fiyatlarındaki artış, doları ikiye katladı. Maaşlarına geçersiz enflasyon sayılarının bile altında artırım alan çalışanların, hele milyonlarca taban ücretlinin konut sahibi olması mümkün değil, hayal. Bir yıl içinde kiralar, yüzde 197 arttı. Asgari fiyat 8 bin 500 lira iken; bir konutun kirası ortalama 7 bin 400 liraya çıktı. Bütün bir ay gece gündüz çalış, yüklen yüklen yüklen… Sonra kazandığın üç kuruşun 2’si kiraya gitsin. Bu Erdoğan kapitalizmin altında bu türlü ezil.

“TOKİ, SON 20 YILDA 506 BİN 861 KONUT YAPTI. SİZCE NEDEN KONUT SAYISI BU KADAR DÜŞÜK?”

Türkiye’de evlenme yaşının yükselmesinden dem vuran saraylının bu gençler, bu kiraları nasıl ödeyecek sorusuna cevabı yok. Zira, sorunu yaratan kendisi. Konut bölümünü, rant alanına dönüştürdüler. Çetelere buradan gelir ve servet transferi yaptılar. Çeteler semirirken, halk anayasal hakkı olan barınma hakkından dahi mahrum bırakıldı. Bakın, dramatik bir sayı söyleyeyim size. 1984-1999 ortasındaki 15 yılda 1 milyon 139 bin 99 konut yapan TOKİ, son 20 yılda 506 bin 861 konut yaptı. Sizce neden konut sayısı bu kadar düşük? Zira TOKİ’yi konut dışında beşli çetelere kaynak aktarmak için diğer işlerde kullandılar. Açıkça söylemek gerekirse orta sınıfı, hele hele fakirleri resmen unuttular. TOKİ’yi de nefessiz bıraktılar. Konut, barınma, kira krizini çözmek için ‘İkinci Yüzyıl Programı’nı geliştirdik. Millet İttifakı iktidarında toplu konut yönetimi asıl misyonu olan toplumsal konut üretimine odaklanacak.

“HALK KONUTTA OTURAN VATANDAŞIN KİRASI TABAN FİYATIN YÜZDE 20’Sİ OLACAK”

Bu kapsamda Türkiye’de minimum fiyatla geçinen dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Halk konutta oturan vatandaşın kirası minimum fiyatın yüzde 20’si olacak. Ödenebilir konutta gereksinim sahiplerinin gelir durumlarına ve hane halkı büyüklüğüne uygun ödeme şartları sağlanacak. Sonuncu gaye, beş yılda toplumsal konutların sayısını tam dört katına çıkarmak. Devlet, mahallî idarelerle altyapısı tamamlanmış arsa üretecek, meskeni olmayan vatandaşlara uygun ödeme şartları ile sunacak.

“ÜLKEMİZDE MESKEN SAHİPLİĞİ YİNE YÜZDE 75’LERE GELECEK”

Son olarak da ister ayrımcı desinler ister ırkçı desinler ne derlerse desinler. Halkımızın barınma sorunu çözülmeden tek bir yabancı bile konut satın alamayacak bu ülkede. Halkımın barınmak için muhtaçlık duyduğu gayrimenkulün zerresini yabancıya koklatmayacağım. Bu rezilliğe de son verilecek. Artık kimse, kendi yurdunda garip, öz vatanında parya olmayacak. Bir de tüm bunların üstüne sığınmacıları, iki sene içinde kendi ülkelerine uğurlandığımda fiyatlar dengeyi bulacak. Ülkemizde konut sahipliği yine yüzde 75’lere gelecek. Kalın sağlıcakla.”

Kaynak: ANKA / Siyaset