İnegöl'den dünyaya yayılan mobilya şöleni başladı

İnegöl’den dünyaya yayılan mobilya şöleni başladı

Mobilyanın başşehri İnegöl’de 48. Memleketler arası MODEF Mobilya Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştiraki ile açıldı.

Bursa’nın İnegöl ilçesinden dünyaya yayılan mobilya şöleninin açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek liderleri, yerli ve yabancı alım heyetleri ile vatandaşlar katıldı.

“Bu fuar, İnegöl ve tüm kesim için çok önemli”

İnegöl Mobilya Fuarı’nın kent ve kesimler için çok değerli olduğunu söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Sizlerle bir ortada olmaktan hakikaten memnunum. İnegöl’de ki işçi kardeşlerim olmak üzere tüm emekçilerimizin bayramlarını kutluyorum. Onların alın teri sayesinde Türkiye iktisadı ilerliyor. Senede 2 sefer gerçekleşen İnegöl Mobilya Fuarı istikrarlı bir halde yoluna devam ediyor. Gelen ziyaretçilerimiz yeni modelleri görecekler. 1-6 Mayıs tarihleri ortasında açık kalacak fuarımıza tüm herkesi davet ediyoruz. Bu fuar İnegöl ve tüm dal için çok kıymetli. 48.’i mobilya fuarımız İnegöl’ümüze Bursa’mıza ülkemize güzel olsun. İnegöl’ün potansiyelini aslında biliyoruz. İnegöl’ün seçim sebebiyle farklı ziyaretçileri var. Bende bugün İnegöl’deyim. Bizler seçimden seçime gelmiyoruz. Ankara-Bursa ortasında çok mekik dokudum. İnegöl’e gelip kimsenin haberi olmadan ziyaretler yaptım. Yavuz liderim bunun şahidi. Burayı ne kadar önemsediğimi göstermek için anlık bir manzara paylaşmak istiyorum. Bu sandalyeyi bir fuar açılışında bana ikram etmiştiniz. Hanıma bildiri attım, sandalyenin fotoğrafını bana gönder dedim. Bakın 2 çocuk büyüttük. İnegöl mobilyası ne kadar sağlam olduğunun göstergesi” dedi.

“İnegöl için 336 yatırım teşvik evrakı düzenledik”

Bakan Varank misyon mühleti boyunca 336 yatırım teşviki ve 7 binin üzerinde istihdamın önünü açtığını belirterek, “Ben buradan Kestel’e gideceğim toplu açılışlarımızı gerçekleştireceğiz. 500 milyonluk bir yatırımın açılışını gerçekleştireceğiz. Bakanlık dönemim boyunca İnegöl için 336 yatırım teşvik dokümanı düzenledik. 7 bin üzerinde istihdamın önünün açtık. Vatandaşlarımız telaş etmesin, bizim gerimizde sizler epeyce sizlere hizmetkar olacağız. İnegöl Doğu Avrupa’nın en büyük üretim merkezleri ortasında. Buradan 170 ülkeye ihracat yapılıyor. Biz bu başarılardan memnuniyet duyuyoruz. 670 hektar büyüklüğündeki 2. OSB’de doluluk oranı yüzde 92. OSB’de elektrik çizgisinin yenilenmesi için bizden dayanak istendi. Kalkınma ajansımız dayanak verecek. İnegöl’de mobilya sanayi ne kadar güçlü olursa, Türkiye’de de mobilya dalı o kadar güçlü olur. Mobilya kesimi Türkiye’de çok güçlüdür. Dünya’ya eser satar bir konuma geldik. Çilek Mobilya ile çok yurt dışına gittik. Cumhurbaşkanımız Çilek Mobilya’nın nasıl mobilya pazarladığına şahit oldu. 2002 yılında 360 milyon dolar olan ihracat yapılırken 15 kat arttı. Türkiye şuan dünyada 9. mobilya ihracatçısı. Birileri sizlerin mobilyalarınıza İtalyan mobilyası diyebilir. Biz bunu öteki yerlerde görüyoruz. Türkiye’nin arabasını yollara çıkardık, birileri İtalyan arabası diyor. Bu muhalefeti üretime ikna edemedik. Biz onlara İnegöl mobilyasını öğrettik, Türkiye’nin otomobilini öğreteceğiz. Türk yaparsa en uygununu yapar” dedi.

Mobilyacılara 1 milyon lira destek

Bakan Varank konuşmasını sonunda teknoloji tabanlı mobilya imalatı yapacak yeni girişimcilere 1 milyon liraya kadar dayanak vereceklerini ileterek, “Bakınız bizim Bursa için hayallerimiz var. Biz Bursa’yı teknoloji ile kalkındırmanın sıkıntısındayız. Bursa’ya ar-ge tasarım merkezleri kazandırdık. Bursa’da paydaşlarımız ile bir ortaya gelerek bu kentin neye muhtaçlığı varsa o yatırımları getireceğiz. Kâfi ki biz bir olalım bir arada olalım. Bunu yapacak irada de deneyim var. 14 Mayıs’tan sonra da yolumuza devam edeceğiz. Artık şirketlere bir kanun gelse 7 şirket müdürü olacak, bir tane genel müdür olacak. Sizce bu türlü bir şirket yönetilir mi? Bu bir kaostur. Bunlarda bu türlü devlet yönetmeye çalışıyor. Milletimiz feraset sahibidir. Bir muştuyu sizlerle paylaşmak istiyorum; önümüzdeki devirde ileri girişimcilik dayanaklarımız ile Bursa’da teknoloji tabanlı mobilya imalatı yapacak yeni girişimcilere 1 milyon liraya kadar dayanak vereceğiz. İnegöl’de yeni mobilyacılar yeni teşebbüsçüler ortaya çıkacak” dedi.

“İnegöl; birçok vilayetten daha fazla ihracat yapıyor”

Bursa Valisi Yakup Canbolat İnegöl’ün birçok vilayetten daha fazla ihracat yaptığını söyleyerek, “Öncelikle İnegöl’ün kıymetli bir klasiği olan MODEF fuarı için yurt dışından ve yurt içinden gelen tüm konuklarımıza güzel geldiniz diyorum. Emekçi kardeşlerimizin bayramı kutlu olsun. Bugün günlerden İnegöl. İstanbul’dan sonra en değerli sanayi kentlerinden Bursa’mızın en değerli ilçesi olan İnegöl’dür. İnegöl’e ilçe diyoruz fakat bir çok vilayetten daha fazla ihracat yapıyor. 1 Milyar 400 milyon dolar ihracat yapan bu ilçemiz öbür kentler için model ekonomi olmaktadır. İlçemiz Gemlik ve Mudanya limanlarına yakın Yenişehir Havaalanının tabanında olması değerlidir. Son 10 yılda nüfusunu yüzde 20 arttırması kıymetli bir bilgidir. İnegöl stratejik olarak kıymetli bir noktada bulunup lojistik olarak kıymetli bir yerde bulunmaktadır. Mobilya İnegöl’ün en değerli ekonomik kıymetidir. Mobilya dalının ekonomik büyüklüğü istihdama katkısının büyüklüğünde en değerli tesir MODEF fuarıdır. Bu marka kıymeti milletlerarası alanda takip edilen bir fuardır. Ortalama 25 bin ziyaretçi bu fuara iştirak gösteriyor. Yerli ve yabancı binlerce konuk bu fuara iştirak sağlıyor. Alanında satanında keyifli olduğu bir fuardır. 32 farklı ülkeden alım heyeti fuarımıza iştirak sağlayacaktır. Burası İnegöl mobilyasının podyumudur” dedi.

“Birlik ve beraberlik olursa İnegöl mobilyası her vakit üst çıkacaktır”

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Beni bu kürsüden 19 yıldır dinliyorsunuz. O yüzden küçük bir hatıramı anlatmak istiyorum. Bilhassa Yavuz kardeşimize odalarımıza çok teşekkür ediyorum. Bereketli bir fuar olacak. Ben 99-2000 yılları ortasında Çilek Mobilya’da çalıştım. Mustafa Balcı’da Weltew mobilya olarak kıymetli bir endüstrici. Ahmet Güleç’te benim mesai arkadaşım Sene 1998, bundan 25 yıl evvel Çilek Mobilya’da pazarlama müdürüyüm. Mustafa Balcı bizden bayilik istedi bizde bayilik veremeyiz dedik. Koca İstanbul git diğer caddede bayilik aç dedim. Muzaffer beyefendi ile görüşmek istedi. Muzaffer beyefendi Alinur ile görüş dedi. Kızdı gitti mobilyacılığa başladı artık değerli bir mobilya markası oldu. Ahmet Güleç bizim kıymetli bir ismimiz bizi yurt dışında temsil ediyor. Birlik ve beraberlik olursa İnegöl mobilyası her vakit üst çıkacaktır” dedi.

İnegöl yeni yüzyıla hazırlanıyor

MODEF İdare Konseyi Lideri, İTSO Lideri Yavuz Uğurdağ da, “İnegöl bir mobilya kenti. Bilhassa yurtdışı ve iç piyasayı bir ortaya getiren bir fuar. Bugün prestiji ile 175 firma iştirak sağlıyor. Bir mattomuz var bir fuardan fazlası. Yalnızca fuar değil Ertuğurlgazi caddemiz ve AVM’lerimiz ile birlikte fuara hazırız. MODEF şirketi kar gayesi hedeflemeyen elde ettiği geliri İnegöl mobilyasının yurt içi ve yurt dışına tanıtımına kullanıyor. Yeni eserler ile tüm konuklarımızı ağırlayacağız. İnegöl bir üretim ve istihdam kenti. Üretmeye devam ediyoruz. 1 milyar 441 milyon dolar ihracat 384 milyon dolar ise ithalat gerçekleştirdik. Türkiye’de 22. büyük iktisat olarak dikkat çekiyor. 1 milyar 16 milyon dolar dış ticaret fazlası verdik. Bunda fuarlarımızın çok değeri vardır. İnegöl’de tüm bileşenler bu tertibe sahip çıkmıştır. Tüm belediye liderlerimiz bu fuar çok dayanaklar vermiştir. Alinur Aktaş liderimiz ise fuarın şirketleşmesinde çok emeği vardır. MODEF’in vizyonu ile birlikte ihracat ve üretimimiz önemli artış gösterecek” dedi.

Türk mobilyası dünyada isminden kelam ettiriyor

TİM Başkanvekili Ahmet Güleç ise, “Fuarımızın güzel bereketli geçmesini temenni ediyorum. Başımıza gelen sarsıntı felaketini unutmak mümkün değil yaralarımız tez sarılır. Bugün 1 Mayıs bizim için kıymetli bir gün. Mobilya dalı personel temelli bir kesim emekçi kardeşlerimizin bayramını tebrik ediyorum. Türkiye mobilya bölümü çeyrek asırda dünyada kendinden kelam ettirdi. Natürel ki bu değerli muvaffakiyetin altındaki temel İnegöl’ümüz gösteriyor, imalat, istihdam ve ihracat. Türk mobilyası dünyada isminden kelam ettiriyor. Türk mobilya kesiminin dünyada imajı daha artacak. Türk mobilya bölümü dünyada son 10 yılda ihracatta ya birinci sırada ya da ikinci sırada yer alıyor. Türk mobilya kesimi 219 ülkeye yada gümrük bölgesine ihracat yapıyor. Bu kıymetli bir başarı” dedi.

“İnegöl ile ne kadar gurur duysak azdır”

İnegöl Belediye Lideri Alper Taban ise konuşmasında kentin çalışkan ve üretken insanlarıyla gurur duyduklarını tabir etti. Taban, “Bugün 48.’sini gerçekleştireceğimiz fuarın açılışı için bir ortaya geldik. Bugün emekçi bayramı bizlerde işimizin çalışanıyız. Tüm personellerimizin bayramı kutlu olsun. İnegöl’de mobilyada büyürken beraberinde tarım ve turizmi de konuşacağız. İnegöl’de nüfusu 300 bin çabucak hemen yarısı 35 yaş altı. İnegöl’ün en büyük gücü nüfusu. İnegöl’ün sayılarını herkes biliyor ne kadar gurur duysak azdır. Tüm iş dünyamıza ve işçilerimize gönülden teşekkür ediyorum. Bakanımız Bursa’mıza gelerek güç kattı. En hoş dayanakları alacağımızı biliyorum” dedi. – BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî