İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon konutu açılışına katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon konutu açılışına katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon meskeni açılışına katıldı

İSTANBUL – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trabzon Dernekleri Fedarasyonu’nun tamamladığı Trabzon konutu açılışına katıldı. Açılışta konuşan Bakan Soylu: “Bir kısım diyordu ki; biz bu ülkeyi lakin Amerika’ya yaslanarak kurtarabiliriz. Lakin onlar bize takviye olursa özgürlüğümüzü ve bağımsızlığı kazanabiliriz”dedi.

Trabzon dernekleri federasyonu tarafından Fatih’te yapılan Trabzon meskeni açıldı. Programa İçişleri bakanı Süleyman Soylu, Ticaret bakanı Mehmet Muş, Pendik belediye lideri Ahmet Cin, Gaziosmanpaşa Belediye Lideri Hasan Tahsin Usta, Arnavutköy Belediye Lideri Ahmet Haşim Baltacı, Kağıthane Belediye lideri Mevlüt Öztekin, Güngören Belediye Lideri Bünyamin Demir, Üsküdar Belediye Lideri Mehmet Hilmi Türkmen katıldı. Progam, Kuranı-Kerim tilaveti ile başladı.

Programda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu : “Burada sahiden başından itibaren büyük bir özveriyle büyük bir ihtimamla tam da hemşerilerimize yakışır hoş bir Trabzon konutu yapıldı. Katkı koyan çaba gösteren emek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Balkanlara muhataplarına gittiğimde Özel kalemlerinin masalarında Amerikan bayrağı ile kendi bayrakları yan yana duruyor. Bu ne demektir biliyor musunuz? 1919 yılında Sivas kongresi yapıldı orada bir tartışma oldu. Yapılan tartışma açık ve netti. Bir kısım diyordu ki biz bu ülkeyi lakin Amerika’ya yaslanarak kurtarabiliriz. Lakin onlar bize dayanak olursa özgürlüğümüzü ve bağımsızlığı kazanabiliriz. ve o kongrede büyük tartışmalar oldu. En nihayetinde gazi Mustafa Kemal ve orada bulunan herkes çok kıymetli bir kelam yazdılar oraya. Manda ve himaye kabul edilemez dediler. Tam 104 yıldır bu ülkede bu uğraş yapılıyor. Bir taraftan darbeler ile bizi manda ve himaye sokmaya çalışanlar. Bir taraftan da seyahat olaylarından 17-25 Aralık’a kadar. 6-8 Ekim olaylarından Doğu ve Güneydoğu’nun tarumar edilmesinden 15 Temmuz darbesine kadar etrafımızda oluşan terör koridoruna kadar. Bir çok olay Türkiye‘nin bir imtihanı ve sınaması olarak sanki bir esaret altına girer mi Türkiye bunun içerisinde olur mu diye bir tartışmaya getiriyor. Genel durumu özetliyim batı 21. yüzyılın başından itibaren Türkiye’deki bütün kazanımlarını kaybetmiştir. Bunun bir tek işareti vardır hem de büyük bir işarettir. Çabucak yanı başımızda olan Ayasofya mescidi ve onun beş vakit ezan okuyan minareleridir” biçiminde konuştu.

Programda konuşan Ticaret bakanı Mehmet Muş: “Öncelikle güzel olsun Trabzon konutu. İstanbul’da kıymetli bir Trabzon nüfusu var. Dernekleri var. Lakin bu federasyonun bir merkezi yoktu. Bugün bu merkez bitmiş oldu bu hoş eser çizgileri ile tasarımı ile renkleriyle bulunduğu merkezi ile Trabzon dernekler federasyonu artık idare merkezi olacaktır. Trabzonların buluştu faaliyetlerini planladıkları çalışmalarını organize ettikleri kültürel fikirlerini çalışmalar burada istişare edecekleri bir merkez olarak açılıyor” dedi.

Trabzon dernekleri federasyonu genel lideri İsmail Şatıroğlu ise,” Harikulâde bir ambiyans ve heyecan. Değerleri bakanlarım değerli belediye liderlerim ve çok bedelli hemşerilerimle birlikte bu hoş ambiyansta sizinle bir arada olmak çok hoş. Bugün inşallah yarım saat sonra ne yapacağımızı açılışını yapacağım bir Trabzon konutumuzu hoş bir hale getirerek insanımıza milletimize iyi olmasını buradan temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Veysel Ensar Gökcegözog – Siyaset