IC Holding ve IC İbrahim Çeçen Vakfı'ndan İskenderun'daki hayat alanında çocukların yüzlerini güldüren aktiflik

IC Holding ve IC İbrahim Çeçen Vakfı’ndan İskenderun’daki hayat alanında çocukların yüzlerini güldüren aktiflik

IC Holding ve IC İbrahim Çeçen Vakfı’nın, İskenderun’da Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen vatandaşlar için inşa ettiği bin 500 kişilik hayat alanı geçtiğimiz ay açıldı. Hayat alanı, kalıcı konutlar yapılıncaya kadar bölge halkına barınma konusunda takviye vermek üzere hayata geçirildi. Ömür alanının, yalnızca bir barınma alanı olmanın ötesinde, zelzeleden etkilenen vatandaşların günlük hayatlarının içindeki her türlü ögeye yanıt veren, yuva olarak nitelendirilebilecek bir yapı olması amaçlandı. Bu doğrultuda ömür alanında, mutfak, çamaşırhane, banyonun yanı sıra revir, çocuk parkı, öğrenciler için okul, kütüphane, spor alanı, lokal, güvenlik, soğuk depolama alanı üzere yerler bir ortada yer alıyor. Ömür merkezinde ayrıyeten günde 5 bin şahsa kadar sıcak yemek servisi yapılıyor.

Depremin çocuklar üzerindeki tesirlerini azaltmak gayesiyle etkinlikler düzenleniyor

IC Holding ve IC İbrahim Çeçen Vakfı, bölgedeki vatandaşların inançlı bir biçimde barınmalarına ve bilhassa çocuklara dayanak olmaya öncelik veriyor. Ömür merkezinde, zelzelenin çocukların psikolojisi üzerindeki tesirlerini biraz olsun azaltabilmek gayesiyle çocuklara çeşitli etkinlikler sunularak onların toplumsallaşmaları sağlanıyor. Bu doğrultuda düzenlenen ‘IC Memnunluk Harekatı’ çerçevesinde çocuklar için Antalya’daki IC Hotels’dan özel olarak animasyon takımı getirildi. Animasyon takımının birbirinden renkli şovlarıyla çocukların keyifli vakit geçirmeleri sağlandı. İhlas Haber Ajansı’na konuşan IC İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Meral Dinçer çocuklara yönelik aktiflikle ilgili, “Animasyon gruplarımız çocukların yüzlerini güldürüyorlar. Etkinliklerimiz devam edecek. Konser ve tiyatro etkinliklerimiz olacak. Çeşitli tertiplerle hem bayanlarımıza hem de çocuklarımıza hoş imkanlar sunmak istiyoruz” dedi.

Etkinliğe katılan çocuklardan Gaye Dönmez de, “Burada çok eğleniyorum. Yüz boyama aktiflikleri yapıyoruz. Balon dağıtıyorlar. Çok memnunum. Bizimle burada çok hoş ilgileniyorlar. Çocuklar çok hoş bir ortamda yetişiyorlar. Bizler için ellerinden gelenin en güzelini yapıyorlar. Burada inançta hissediyoruz” kelamları ile yaşadığı memnunluğu lisana getirdi.

Yaşam merkezindeki birinci öğretim okulunda 200’e yakın öğrenci eğitimini sürdürüyor

IC İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Meral Dinçer, IC Holding ve IC İbrahim Çeçen Vakfı’nın zelzele felaketinin birinci anından itibaren yaptığı çalışmalar ve devam eden süreçle ilgili, “Ekibimizle daima birlikte Hatay’da enkazda kurtarma çalışmalarına katıldık. Binden fazla vatandaşımızı enkazdan kurtardık. Tüm takımımız ve ekipmanlarımızla alanda yer aldık. Barınma değerli bir gereksinim. Bu doğrultuda IC Holding ve IC İbrahim Çeçen Vakfı olarak bin 500 kişi kapasiteli 200 konteyner yaptık. Hayat alanımızda şu anda 860 vatandaşımız yaşıyor. Barınma için gerekli kaideler yerine getirildi lakin farklı imkanlar da sunmak istedik. Çocuklar için kreş açtık. Kreşimiz daha sonra çocuklarımızın gereksinim duyduğu her türlü eğitim gereç tedarik edilerek, M.E.B. tarafından birinci öğretim okulu haline getirildi. 200’e yakın öğrencimiz eğitimlerini sürdürüyorlar. Bayanlarımız için ömür alanı içinde bir merkez bulunuyor. Bayanların gelişimleri ve iyileşmeleri için Halk Eğitim iş birliği ile eğitimler başlattık” sözlerini kullandı. – HATAY

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî