Hobi emelli baktığı tavuklar gelir kapısı oldu

Hobi emelli baktığı tavuklar gelir kapısı oldu

Sakarya‘nın Kocaali ilçesinde yaşayan Yusuf Alemdar, hobi emelli yetiştirmeye başladığı tavukları satarak gelir sağlıyor.

Süngüt Mahallesi’nde yaşayan Alemdar, meskeninin bahçesinde oluşturduğu alanda hobi maksatlı buğday renkli Amerikan tavuğu bakmaya başladı.

Bu cinsin üretiminin az olduğunu öğrendikten sonra ticaretine başlayan Alemdar, toplumsal medya üzerinden de çeşitli vilayetlere satış yapıyor.

Alemdar, AA muhabirine, organik yumurta için tavuk baktığını, daha sonra Çanakkale’den tanıdığının tavsiyesiyle buğday renkli Amerikan tavuğu yetiştiriciliğine başladığını anlattı.

Şu an 50’nin üzerinde tavuğu olduğunu aktaran Alemdar, “Bahçemde bunlar için özel meyve ağaçları diktim. Daha sistemli olması için yeni kümes inşa edeceğim, federasyon kayıtlarını yapacağım. Bu cinslere tavuk diyerek geçemeyiz. Bunlar 10 yıllık emeğin sonunda bu hale geldi.” diye konuştu.

Tavukları toplumsal medya üzerinden paylaşınca talep oluştuğunu aktaran Alemdar, “Tavuklarının satışının 2 bin liradan başlayıp 50 bin liraya, yumurtaların ise 100 ila 150 lira ortasında satılıyor.” tabirini kullandı.

Kaynak: AA / Davut Genç – Şimdiki