Halkın önünde dünyada bir birinci gerçekleşti! Kızılelma ve SOLOTÜRK'ten kol uçuşu

Halkın önünde dünyada bir birinci gerçekleşti! Kızılelma ve SOLOTÜRK’ten kol uçuşu

Havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST, 4 günde 1 milyon 925 bin 437 ziyaretçiyi ağırladı. TEKNOFEST çerçevesinde İnsansız Savaş Uçağı Bayraktar KIZILELMA ve SOLOTURK kol uçuşu gerçekleştirdi.

BAYRAKTAR ÇİFTİ DE ORADAYDI

İnsanlı ve İnsansız savaş uçaklarının tarihi uçuşlarını Baykar İdare Şurası Lideri Selçuk Bayraktar ve eşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar birlikte izledi. Selçuk ve Sümeyye Bayraktar KIZILELMA ve SOLOTÜRK’ün geçişlerini selamladı.

“HALKIN ÖNÜNDE BİRİNCİ SEFER OLUYOR”

Baykar İdare Konseyi Lideri Selçuk Bayraktar, “Biri beşerli biri insansız 2 savaş uçağı bir arada uçuyor. Buna benzeri bir uçuş dünyada oldu fakat halkın önünde birinci kez oluyor. 2 insansız hava aracı biri savaş uçağı başkası taarruz, bu dünyada birinci kere Kızılelma ve Akıncı’yla olmuştu. O yüzden bunun tarihi olması, halkın önünde oluyor olması. Teknolojinin şampiyonlarını, 1 milyondan fazla gencimiz başvurdu.

“HAVACILIKTA BAŞARAMAYACAĞIMIZ ŞEY YOK DUYGUSU YERLEŞTİ”

Milletimizin, kurumlarımızın geliştirdiği, hayal edip, tasarlayıp ürettiği yapıtları burada takdirle izliyorlar. Ben yıllar içinde şunu da gördüm, 6.yılında artık tüm toplumumuzda yüksek teknolojide, uzayda, havacılıkta başaramayacağımız bir şey yok duygusu yerleşti. Yani bir çocuk gelsin bir uçağa dokunsun tahminen ileride ülkemizin uzay programında çalışır. Bu gerçekleşmeye başladı” dedi.

“GURUR DUYUYORUZ”

Sümeyye Erdoğan Bayraktar ise, “Gurur duyuyoruz, çok heyecanlanıyoruz her seferinde. Her yıl yeni yeni şovlar de görüyoruz, savunma endüstrimizin farklı farklı güçlerini bir ortada görmek nitekim çok memnun edici” tabirlerini kullandı.