Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Dönmez, Eskişehir'de açılışta konuştu Açıklaması

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Dönmez, Eskişehir’de açılışta konuştu Açıklaması

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Devletimiz köy kent ayrımı yapmaksızın vatandaşımızın yaşadığı, nefes aldığı her yere altyapı hizmetlerini götürmeye kararlı.” dedi.

Bakan Dönmez, Eskişehir‘in İnönü ilçesinde İnönü Belediyesi tarafından yaptırılan Kümbet-Akpınar Toplumsal Tesisleri’nin açılışında yaptığı konuşmada pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası besin ve gücün ehemmiyetinin sıklıkla tartışıldığını söyledi.

Tarımı klâsik metotlardan uzaklaşarak daha çağdaş sistemlerle yapmak gerektiğini kaydeden Dönmez, “Hamdolsun görüyorum. Bakın artık şurada makine parkı var. Şöyle 20 yıl öncesine bir gitsek. Konutlarımızda traktör var mıydı? Tek tük. Sulama sistemleri çağdaş miydi? Değil. Çağdaş ekipman var mıydı? Yeniden tek tük vardı. Bugün hamdolsun makinayla çok daha fazla toprağı işleyebilir hale geldik. Verimimizi, randımanımızı arttırdık.” diye konuştu.

Bölgedeki mesken ve hayat kalitesini artırmak gerektiğine dikkati çeken Dönmez, “Bu tesis, kentlerde bile nadiren gördüğümüz bir toplumsal tesis. Sizin müşterek gereksinimlerinizi, cemiyet halinde yapacağınız gereksinimlerinizi karşılamak için sağ olsun Başkan’ımız bu türlü bir tesis yapmış. Bunların sayısının artması lazım. Artık Başkan’ımız burada, biz de buradayız. Siz kâfi ki yer gösterin. Bu projeleri biz bütün köylerimize yapalım. Sizin hizmetinize sunalım inşallah. Devletimiz köy kent ayrımı yapmaksızın vatandaşımızın yaşadığı, nefes aldığı her yere altyapı hizmetlerini götürmeye kararlı.” sözlerini kullandı.

2002’de iktidara geldiklerinde yalnızca 5 büyük kentte doğal gaz olduğunu hatırlatan Dönmez, şöyle devam etti:

Eskişehir bunlardan birisiydi. Lakin merkezdeki birkaç mahallenin dışında doğal gaz kullanan yoktu. Artık 81 ilin tamamında doğal gaz var. Sayın Cumhurbaşkanı’mız dedi ki ‘batıda ne varsa doğudaki vatandaşımız da onu kullanacak. Doğu-batı ayrımı yapmaksızın hangi dine, hangi etnik kökene mensup olursa olsun bu hizmetleri götüreceğiz’ dedi. Eskişehir‘imizin de içinde olduğu birçok ilçemize doğal gaz götürdük. Nüfusumuzun yüzde 75’i doğal gaza erişebilir hale geldi. Ben sık sık Avrupa’ya, dünyanın çeşitli ülkelerine de giden bir kardeşinizim. 20 sene üzere kısa bir müddet içerisinde bunları yapınca doğal olarak Avrupa’nın, batının, doğunun, Asya’nın da dikkatini çekiyor. ‘Nasıl başardınız’ diyorlar. Dedim, milletimizin takviyesi çok değerli. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliği ve iradesi değerli. Bu dayanağa, bu milletin itimadına borcunu ödeyebilmek için de gece gündüz çalışmaya azmetmiş bir grubumuz var. Hamdolsun Rabb’im de bizi insanımıza karşı mahcup etmedi.”

“Şimdi inşallah vatandaşlarımız birinci faturalarını aldığında orada sıfır bedel yazacak”

Bugüne kadar doğal gazın çabucak hemen tamamını yurt dışı kaynaklardan temin ettiklerine işaret eden Dönmez, “Artık kendi gazımız da var. Karadeniz’in binlerce metre altında aradık, taradık, araştırdık. Sonunda gaza ulaştık. Hani meşhur bir kelam var. Arayanlar bulandır. Bulanlar lakin arayanlardır. Rabb’im nasip etti. Yıllarca hasretle beklediğimiz doğal gazımıza artık kavuştuk. Artık sıra konutlarımızda. Sayın Cumhurbaşkanı’mız ramazan ayının son günü, arife günü bayram ikramı olarak da sizlere verdi. Dedi ki ‘Evlerimizde kullanacağımız, mutfakta kullanacağımız gazı bir yıl müddetle insanımıza ücretsiz vereceğiz. Yetmez, birinci bir ayda tüm tüketiminizi biz karşılayacağız’ dedi. Artık inşallah vatandaşlarımız birinci faturalarını aldığında orada sıfır bedel yazacak. Bizim vatandaşımıza ikramımız yazacak.” diye konuştu.

Hizmet ve eser siyasetine devam etmeleri için önlerinin açılması gerektiğini vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

“Biz hazırız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. İnşallah 14 Mayıs’ta İnönü’nün ve Eskişehir‘in daha evvel hem Sayın Cumhurbaşkanı’mıza hem Cumhur İttifakı’na hem de partimize vermiş olduğu takviyenin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Bizi güçlü bir halde Ankara’ya gönderirseniz biz de Ankara’da sizin gereksinimlerinizi ve taleplerinizi sonuna kadar gündeme getirir, takipçisi olur, ayağınıza getiririz. Birçok hayali nasıl gerçekleştirdiysek bundan sonra da hayallerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

Açılışa İnönü Kaymakamı Tolga Ustaoğlu, İnönü Belediye Lideri Kadir Bozkurt, AK Parti Eskişehir milletvekili adayları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA / Yavuz Emrah Sever – Siyaset