Giresun 2018 seçim sonucu ne? 2018 Giresun evvelki Cumhurbaşkanlığı seçimi hangi parti kazandı? 2018 Giresun AK PARTİ CHP seçim sonucu!

Giresun 2018 seçim sonucu ne? 2018 Giresun evvelki Cumhurbaşkanlığı seçimi hangi parti kazandı? 2018 Giresun AK PARTİ CHP seçim sonucu!

Aylardır süren seçim maratonunda sona gelindi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklemeye geçerken vatandaşlar da ekranları başında seçim sonuçlarını takip etmeye başladı. Giresun sakinleri de kendi oy bölgelerinde kimin kazandığını araştırdı. Pekala, Giresun 2018 seçim sonucu! 2018 Giresun evvelki Cumhurbaşkanlığı seçimi hangi parti kazandı? 2018 Giresun AK PARTİ CHP seçim sonucu!

CUMURBAŞKANLIĞI SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, birinci tıpta en çok oy alan iki aday ortasında ikinci tıp yapılır ve akabinde salt çoğunluğu alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık vazife müddeti için direkt halk tarafından seçilir.

KİMLER CUMHURBAŞKANI ADAYI OLABİLİR?

Anayasanın 101. hususuna nazaran, bir adayın cumhurbaşkanlığı seçimine katılabilmesi için, en son parlamento seçimlerinde tek başına yahut birlikte geçerli oyların %5’ini almış siyasi partiler ya da mecliste en az 20 milletvekiline sahip bir siyasi parti kümesi aday gösterebilir. Başka yandan, ilçe seçim şuralarında en az 100.000 seçmenin imzasını toplayabilen bireyler de aday olabilir.

2018 GİRESUN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ SEÇİMİ KİM KAZANDI?

Giresun seçim sonuçları YSK bilgilerine nazaran açıklanacak ve vatandaşların bilgisine sunuluyor. Bilgiler tüm kaynaklardan takip edilirken haberler.com sayfaları da seçim takibi için en muteber kaynaklardan biri olarak öne çıkıyor. Sizler de 2018 SEÇİM SONUÇLARI için haberler.com seçim sayfasına