Bakan Kurum: TOKİ'nin ismini hayırla anmayanlar artık lisanından düşürmüyor

Bakan Kurum: TOKİ’nin ismini hayırla anmayanlar artık lisanından düşürmüyor

Seçim çalışmaları kapsamında Kartal Orhantepe Mahallesi mitinginde konuşan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, “Son devirde bakıyoruz, bugüne kadar TOKİ’nin ismini hiçbir vakit güzel bir biçimde anmayanlar, daima küçümseyenler; bugün TOKİ’yi lisanlarından düşürmüyorlar. Nedenini söyleyeyim mi? Zira zelzelelerde tek bir TOKİ binası yıkılmadı. Orada 143 bin konutta yaşayan yaklaşık 600 bin vatandaşımızın burnu bile kanamadı. Artık, Kemal Kılıçdaroğlu çıkmış TOKİ diğer işlerle uğraşıyor diyor. TOKİ öteki ne işle uğraşıyormuş Kılıçdaroğlu karşılık versin desek, inanın veremez” dedi.

Kartal’da düzenlenen mitingde vatandaşlara seslenen Bakan Kurum, “İstanbul bizim ruhumuz, canımız, aşkımız. Aziz İstanbul’umuza, Sultan Fatih’in torunlarına, Eyüp Sultan’ın komşularına hizmet etmek bizim için her vakit büyük bir gururdur, onurdur, gururdur. Artık İstanbul’un yarınını değiştirecek yüzyılın dönüşümünü başlattık. Evlatlarımızın istikbali için İstanbul’da riskli 1,5 milyon yapıyı yenilemek üzere Gaziosmanpaşa’dan birinci temellerimizi attık. Siz değerli kardeşlerimle el birliğiyle kentsel dönüşümü yürütelim dedik. Yarısı Bizden Kampanyası’nı başlattık. Böylelikle yeni yapacağımız konutların maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılıyoruz. Şu ana kadar İstanbul’da kaç müracaat aldık biliyor musunuz? Şöyle sayıları açıklayayım da TOKİ’ye lisan uzatan Kemal Kılıçdaroğlu milletin devletine olan itimadını, Cumhurbaşkanımıza olan itimadını Kartal’dan bir daha duysun. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 413 bin bağımsız kısım için şimdiden yapılan toplam müracaat sayısı 73 bine ulaştı. Bu, daha şimdiden 1,6 milyon kardeşimizin hayatı değişmeye başladı demektir. Şu an, Orhantepe Mahallemizde 14 etapta toplam 801 konut ve 150’ye yakın dükkanımızın kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütüyoruz. Hamdolsun, birinci, ikinci ve on dördüncü etaplarda yer alan 250 konut ve 38 dükkanın üretimini tamamladık. Bugün de ikinci etapta hak sahiplerini belirlediğimiz 62 konutun ve 11 dükkanın anahtarlarını vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Birinci ve on dördüncü etaplar için de kardeşlerimiz bizden müjde bekliyor. En kısa müddette hak sahiplerini belirleyecek, onlara da anahtarlarını teslim edeceğiz. Yeni yuvalarımız sizlere, Kartal’ımıza, İstanbul’umuza güzel uğurlu olsun” halinde konuştu.

“TOKİ, 1984-2002 ORTASINDA 18 YILDA YALNIZCA 43 BİN KONUT YAPTI”

Bakan Kurum, “Son periyotta bakıyoruz, bugüne kadar TOKİ’nin ismini hiçbir vakit güzel bir formda anmayanlar, daima küçümseyenler; bugün TOKİ’yi lisanlarından düşürmüyorlar. Nedenini söyleyeyim mi? Zira zelzelelerde tek bir TOKİ binası yıkılmadı. Orada 143 bin konutta yaşayan yaklaşık 600 bin vatandaşımızın burnu bile kanamadı. Artık, Kemal Kılıçdaroğlu çıkmış TOKİ diğer işlerle uğraşıyor diyor. TOKİ öteki ne işle uğraşıyormuş Kılıçdaroğlu karşılık versin desek, inanın veremez.  TOKİ, 1984-2002 ortasında 18 yılda yalnızca 43 bin konut yaptı. Ne demişler, ‘at sahibine köre kişner’ Son 21 yılda TOKİ kaç konut yaptı? Tam 1 milyon 200 bin. Okullardan aile sıhhat merkezlerine, üniversite yerleşkelerinden spor komplekslerine kadar 37 bin de toplumsal donatı inşa etti. 81 vilayetimize milyonlarca metrekare millet bahçesi kazandırdı. Artık Kemal Kılıçdaroğlu’na soruyorum. 5 yıldır Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de büyükşehir belediyeleri sizde, pekala kaç konut inşaatı başlattınız? Mesela, Kartal’da kaç konut inşa ettiniz? Bunlar üretemez lakin boş vaatler sunar” tabirlerini kullandı.

KURUM, ABDİ İPEKÇİ SPOR KOMPLEKSİ TOKİ ŞANTİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Bakan Kurum, mitingin akabinde Zeytinburnu’ndaki Abdi İpekçi Spor Kompleksi TOKİ şantiyesindeki personellerle akşam yemeğinde buluştu. Kurum, 1 Mayıs hasebiyle personellere yerli araba Togg’un anahtarını vererek, tıp attırdı. Bakan Kurum, “TOKİ’mizin, Vilayetler Bankamızın, tüm ünitelerimizin binlerce şantiyesinde; sıcak yuvalar bir an evvel bitsin, millet bahçelerimizde bir an evvel yavrularımız koşsun diye gece gündüz çalışan, kendi meskenlerinden, yavrularından fedakarlık eden tüm kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Ülkemizde bugün; alın teriyle, emeğiyle konutuna ekmek götüren sizlerin, tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü gönülden tebrik ediyorum. Bugün yaptığımız dev yapıtların saklı kahramanları emekçi kardeşlerimizdir, sizlersiniz. İstanbul’da 1,5 milyon yeni yuvayı yapacak olan; zelzeleden etkilenen 11 vilayetimizdeki 650 bin konutu yapan kapalı kahramanlarımızın hakkını asla ödeyemeyiz. Sizlerle gurur duyuyorum, sizin mesai arkadaşınız olmaktan onur duyuyorum” dedi.

“10 BİN KİŞİLİK SEYİRCİ KAPASİTESİ VAR” Bakan Kurum, “Şu anda bulunduğumuz ve sizlerin emek vererek yine inşa ettiği, Abdi İpekçi Spor Salonumuz birçok başarılara imza atmış, kaç zaferlere şahit olmuş, kaç tarihi anlara tanıklık etmiş bir yerdir. Açıldığı 1989 yılından itibaren sayısız başarılı tertibe konut sahipliği yapmış, yüzlerce basketbol yıldızının parkesinde ter döktüğü ve en kıymetlisi de milletimizin gururu 12 Dev Adam’ın karşılaşmalarının yapıldığı bir merkezdir. İşte bizim için bu türlü bir manası olan Abdi İpekçi Spor Salonumuzu yenileme kararı aldık. ve eskisini yıkarak yerine çok daha hoş, çok daha çağdaş yeni bir spor kompleksi inşa ediyoruz. Türkiye’nin son yıllarda basketboldaki muvaffakiyetlerini taçlandıracak mükemmel bir memleketler arası basketbol alanı yapıyoruz. İnşallah 150 bin metrekare inşaat alanına sahip Abdi İpekçi Spor Kompleksimiz tamamlandığında; 37 bin metrekare salon alanıyla, 10 bin kişilik seyirci kapasitesiyle sınıfında en ileri özelliklere sahip olacak. Yeniden 7 bloktan oluşan bu tesisimizde; 450 araçlık otopark, basketbol alanı, spor salonu, toplantı salonu, sığınaklar, restoranlar, ofisler, kütüphaneler, mescitler yer alacak. Bununla bir arada 20 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip olacak” diye konuştu.

“BİZ HER İŞTE OLDUĞU ÜZERE ONLARA PABUÇ BIRAKMADIK” Yemeğin akabinde şantiye alanında incelemelerde bulunan Bakan Kurum, “Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yenilenmesi için çalışma başlattık. Burada Türk sporu, atletinin geleceği ismine çok kıymetli bir tesisin yapılma süreci başladı. İstanbul’umuza kıymet katacak bu projenin inşa süreci gece gündüz devam ediyor. Kaba inşaatlarımız tamamlanmak üzere önümüzdeki yıl şubat ayında spor salonumuza en yeni haliyle kavuşmuş olacağız. Biz Türk sporu ve gençler için bu türlü güzide bir yapıtı İstanbul’a kazandırmak için yola çıkmıştık. İBB buranın imar planına alışılmamış olduğunu ve türlü türlü mazeretler öne sürerek inşaatın ilerlememesi için elinden geleni yapmıştı. Misyonları olan altyapı işlerini de yapmamıştı. Şantiyemizi mühürlemiş ve işin gecikmesi ismine her türlü uğraşı göstermişti. Tabi biz her işte olduğu üzere onlara pabuç bırakmadık. Yapılması gereken işleri hukuka, imar planına uygun bir halde yaptık” formunda konuştu.

Görüntü dökümü: ———————Bakan Kurum açıklamalar -Vatandşlardan ayrıntılar -Genel ayrıntılar -Şantiye alanından ayrıntılar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Siyaset