"Futbolda yabancı hududu altyapılara çok faydalı"

“Futbolda yabancı hududu altyapılara çok faydalı”

Futbolda yabancı oyuncu hududunun altyapıdan yetişen futbolcular için hayati bir kıymeti olduğunu tabir eden futbol menajeri Engin Fazilet “Yabancı hududu altyapılara çok yararlı. Yerli futbolcu yetiştirebildiğimiz vakit, futbol manasında çok daha süratli ilerleyeceğiz. Altyapıda yetişen çok kaliteli Türk futbolcular var. Lakin yabancı oyuncu transfer edildiğinde bu oyunculara bir talih vermemiş oluyoruz” dedi.

Futbol menajeri Engin Fazilet, yabancı sonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yabancı sonu kuralının yerli oyuncuları ön plana çıkararak Türk futbolunu geliştirecek olduğunu da belirten Engin Fazilet, “Çok fazla yabancı oyuncu transfer edildiğinde, gelişme çağındaki Türk futbolculara baht verilmemiş oluyor. Aslında kendilerine bir talih verildiklerinde futbollarını gösterebilecekler. Bu nedenle Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu kararının çok yerinde olduğunu düşünüyorum” halinde konuştu.

“Yabancı hududu sayesinde altyapıdan kaliteli oyuncu yetişebilecek”

Türkiye futbolunda yabancı oyuncu sorunsalının olduğunu lisana getiren Engin Fazilet, “Ülke futbolunda en çok tartışılan problemlerden biri. Yabancı hududu, birçok kulübü mutlu etmiyor. Fakat genç oyuncularımıza talih vermeden nasıl kendi oyuncularımızı yetiştireceğiz? Altyapıdaki oyuncularımızın kendilerini gösterebilmesi gerekiyor. Oynadıkları futbol gelişmeli ki değerlendirilebilsin. Geçmişten günümüze çok değerli futbolcular yetiştirdik. Oyuncularımız yurt dışında çok kıymetli ekiplerde oynadı. Bu kadroların gelişmelerine katkıda bulundular. Böylece dünya çapında futbolumuz konuşulmaya başlandı. Bunları düşündüğümüzde yabancı hududunun neden değerli olduğu bir kez daha anlaşılabiliyor” diyerek kelamlarını sonlandırdı. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor