Eskişehir'de 22 Bin Bina Süratli Kıymetlendirme Usulü ile İncelenecek

Eskişehir’de 22 Bin Bina Süratli Kıymetlendirme Usulü ile İncelenecek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), Odunpazarı Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi ortasında imzalanan protokol kapsamında, Odunpazarı ve Tepebaşı bölgesindeki 22 bin bina ‘hızlı kıymetlendirme yöntemi’ ile incelenecek. Saha çalışmasına Sazova Mahallesi’nden başlandı.

Kentsel Dönüşüm Strateji Evrakı çalışmaları kapsamında, EBB Lideri Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Lideri Ahmet Ataç ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Lideri Orkun Kılıç, Eskişehir’in yapı stokunun envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin zelzele riski açısından değerlendirilmesini içeren protokolü şubat ayında imzaladı.

Protokolle İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) bünyesinde ilan açılarak müracaat kaidelerini sağlayan mühendislere, protokol asıllarına yönelik teknik eğitimler, Anadolu Üniversitesi, ESOGÜ ve ESTÜ İnşaat Mühendisliği Kısmı öğretim vazifelileri tarafından verildi. Akabinde yapılan imtihan sonucunda başarılı olan mühendisler, kelam konusu misyonu yerine getirmek üzere işe alındı.

İMO bünyesinde işe alınan mühendisler, eğitimlerin tamamlanmasının akabinde saha çalışmalarına Sazova Mahallesi’nden başladı. İkişerli takımlar halinde misyon yapan mühendisler, tüm mahallelerde envanter oluşturmak üzere faaliyetlerini yürütüyor. Çalışma sırasında vatandaşlar da mühendislere yardımcı olarak sürece katkı sağlıyor. Yetkililer, incelemelerin mahallelerde aralıksız devam edeceğini bildirdi.

Çalışan mühendislerin yaka kimlik kartlarının sorgulanabileceğini paylaşan İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi, şu açıklamayı yaptı:

“Üzerlerinde misyon kimlik kartları olan mühendislerimizin vazifeleri ve isim sorgulamasını vatandaşlarımız İMO ya da belediyelerimizi arayarak da yapabilirler. Bu incelemeler Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı 6306 sayılı Kanun’un uygulama yönetmeliğinde yer alan Riskli Yapıların Tespit Edilmesine Ait Esaslar’da belirtilen süratli yollarla yapılıyor. Yapılan çalışmalar, bina bazında ‘riskli yahut değil’ manası taşımayacak olup, genel ölçekte bir önceliklendirme çalışmasıdır.”

Kaynak: ANKA / İktisat