EBB Lideri Büyükerşen'den 1 Mayıs İletisi

EBB Lideri Büyükerşen’den 1 Mayıs İletisi

Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Lideri Yılmaz Büyükerşen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bildirisinde, “İşçiler, işçiler için tüm çalışanlara daha güzel çalışma şartlarının sağlanacağı, herkesin insan onuruna yaraşır bir halde çalışarak emeğinin karşılığını alacağı, iş güvenliğinin sağlandığı ve iş kazalarının yaşanmayacağı, hak kayıplarının olmadığı bayram tadında 1 Mayıslar temenni ediyorum” dedi.

EBB Lideri Büyükerşen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü münasebetiyle bugün bir ileti yayınladı. Büyükerşen’in 1 Mayıs iletisi şöyle:

“1 Mayıs; 1886’dan bugüne sömürüye karşı direnen emekçilerin, bu uğurda bedel ödemekten çekinmeyen işçilerin uğraşında simgeleşmiş bir tarih, alın teriyle ekmek çabası veren personellerimizin, işçilerimizin ses verdiği çok değerli bir günüdür. Hepimiz biliyoruz ki, emek olmadan hiçbir şey üretilemez. Emeğin ehemmiyeti ve kutsallığı anlaşıldıkça; paylaşımın ve demokrasi kültürünün hükümran olduğu daha hoş bir dünyaya ulaşacağımıza inancım tamdır.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bayram havasında kutlanması gerekirken, ne yazık ki işçilerin gerek çalışma şartları gerekse emekli olduktan sonraki toplumsal hak ve kazanımlarının olması gerekenin çok altında bulunması nedeniyle, kutlamadan çok hak arayışlarını lisana getirdikleri bir gün haline gelmiştir. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz, ağır şartlar, emekçi ve işçinin hak kayıplarını artırmış, bir ümitsizlik olarak işçilerin omuzlarına binmiştir. Tam bu noktada 1 Mayıs, farklı bir değer kazanmaktadır. Siyasi görüşü ve ideolojisi ne olursa olsun, emekçi ve işçilerin ortak bir hedefte uzlaşması ve birlikte hareket etmeleri kaidedir. Emek her vakit en aziz pahadır.

İşçiler, işçiler için tüm çalışanlara daha yeterli çalışma şartlarının sağlanacağı, herkesin insan onuruna yaraşır bir formda çalışarak emeğinin karşılığını alacağı, iş güvenliğinin sağlandığı ve iş kazalarının yaşanmayacağı, hak kayıplarının olmadığı bayram tadında 1 Mayıslar temenni ediyorum. Bu fikirlerle, kentimizdeki işçiler başta olmak üzere ülkemizdeki ve dünyadaki tüm emekçilerin onurlu çabalarını gönülden destekliyorum. Baharı yaşadığımız ve hoş günlere çok yakın olduğumuz bir periyotta daha gür bir sesle ‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyor; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yürekten kutluyorum.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki