Erzincan'da Mayıs ayında kar sürprizi

Erzincan’da Mayıs ayında kar sürprizi

Erzincan‘da Mayıs ayında kar sürprizi

ERZİNCAN – Erzincan‘ın yüksek kesitlerinde mayıs ayında tesirli olan kar yağışı tabanı beyaza bürüdü.

Batı bölgelerinde bahar havası yaşanırken, Erzincan‘ın yüksek kesitleri mayıs ayında yağan karla tekrar beyaza büründü. Gece boyunca tesirli olan yağmur sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Refahiye ilçesine bağlı Gemecik köyünde lapa lapa yağan karı gören vatandaşlar şaşkınlık yaşadı. Kar, Keşiş ve Munzur Dağlarının doruklarını büsbütün kapladı.

Hava sıcaklıklarının evvelki geceden itibaren ani düşüşü sonrası yüksek kesitlere mayıs ayında kar yağdı. 2190 metre rakıma sahip olan Erzincan-Sivas kara yolundaki Kızıldağ Geçidinde de kar tesirini gösterdi.

Öte yandan Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü gruplarınca yapılan son değerlendirmeye nazaran, bölge genelinde hava çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların çoklukla yağmur ve sağanak yağmurlu, bölgenin yüksek kesitlerinde karla karışık yağmur ve kar formunda görüleceği; sabah ve gece saatlerinde yağışların Erzincan ve Bayburt etraflarında yer yer kuvvetli olacağı öngörülüyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında seyredeceği bölgede rüzgar güneyli istikametlerden hafif, vakit zaman orta ve kuvvetli (50-70 km/saat) eseceği iddia ediliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Murat Aydemir – Mahallî