Erdoğan: Ulusal Muharip Uçağımız Kaan, Çok Yakında Uçacak. O denli Bir Uçak Düşünün Ki Harp Ortamında Radarlara Görünmeden Düşmanın İnine Girecek

Erdoğan: Ulusal Muharip Uçağımız Kaan, Çok Yakında Uçacak. O denli Bir Uçak Düşünün Ki Harp Ortamında Radarlara Görünmeden Düşmanın İnine Girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hürjet’i TCG Anadolu Gemimize de konuşlandıracağız. Ulusal Muharip Uçağımız Kaan, bütün ihtişamıyla işte gözlerimizin önünde. Çok yakında o da uçacak. O denli bir uçak düşünün ki harp ortamında radarlara görünmeden düşmanın inine girecek. Silah yuvasını açıp füzesini, bombasını düşmanın üzerine bırakacak. Sonra da geldiği üzere sessizce üssüne geri dönecek. Üstelik bu uçağı ülkemizin kendi mühendisleri yapacak. Ülkemizin kendi pilotları uçuracak. Kaan işte bu uçağın adıdır” diye konuştu. Erdoğan, Kaan’ın isim babasının MHP Önderi Devlet Bahçeli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kahramankazan Merkez Yerleşkesi’nde bugün İstikbalin Yüzyılı tanıtım programına katıldı. MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici ve Demokratik Sol Parti Genel Lideri Başkan Aksakal’ın da katıldığı programda Erdoğan, Ulusal Muharip Uçağı’nın isminin “Kaan” olduğunu açıkladı. Erdoğan, Hürjet ve Kaan’ın test pilotlarına da plaket verdi. Erdoğan akabinde şöyle konuştu:

“CUMHURİYETİMİZİN BİRİNCİ 80 YILI BOYUNCA KİMİ İKTİDARLARIN BECERİKSİZLİĞİ SEBEBİYLE DİNAMİTLENEN İSTİKBALİ MİLLETİMİZ BUGÜN YAŞIYOR”

“Öncelikle şehitlerimiz Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde misyonlu polis memuru Özgür Barçın, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde misyonlu polis memuru Resul Barutçu kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Milletimizin asırlardır peşinde koştuğu cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren de daima peşinde olduğumuz hayalleri birer birer gerçekleştiriyoruz. Gazi Mustafa Kemal 1925’te Türk Tayyare Cemiyeti’nin açılışında şunları söylüyor: ‘İstikbal göklerdedir. Zira göklerini koruyamayan milletler yarınlardan asla emin olamazlar.’ Aslında Gazi’nin işaret ettiği çalışmalara Vecihi Hürkuş’lar, Selahattin Reşit Alan’lar, Nuri Demirağ’lar teşebbüs etmişti. Ancak bu vizyoner ve yürekli girişimcilerimiz hem içeriden hem dışarıdan engellendiler. Esasen merhum hocamız Necmettin Erbakan’a her ağır sanayi atılımında yapılan hamleler da tıpkı zihniyetin eseriydi. Maalesef bu ülkenin pek çok pırıl pırıl beyninin tıpkı istikametteki uğraşları sinsi metotlarla sabote edildi. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında yaşadıklarımız, ülkemizin kendi savunma sanayisin kurmasının tercihten öte bir mecburiyet olduğunu hepimize gösterdi. Buna karşın gereken adımların gerektiği halde atılmasının önüne geçildi.

Cumhuriyetimizin birinci 80 yılı boyunca kimi iktidarların beceriksizliği, bazılarının gayri ulusallığı sebebiyle ilerleyemeyen, engellenen ve hatta açıkça dinamitlenen istikbali hamdolsun milletimiz bugün yaşıyor. Gazi Mustafa Kemal’in ‘İstikbal göklerdedir’ diyerek işaret ettiği istikbalin sembolü olan sonuçlara bugün ulaştık. Onun için ‘Bugün istikbal’ diyoruz.

“DEAŞ’IN KELAMDA BAŞKANI, EBU HÜSEYİN EL-KUREYŞİ İSİMLİ TERÖRİSTİ ETKİSİZ HALE GETİRDİK”

Milletimizin canına kasteden DEAŞ’ından PKK, PYD, YPG’sine kadar eli kanlı terör örgütlerinin hiçbirine nefes aldırmıyoruz, aldırmayacağız. Cudi’de aldırdık mı? Gabar’da aldırdık mı? Tendürek’te aldırdık mı? Aldırmadık, aldırmayacağız. Fakat ne yazık ki, birileri başta bay bay Kemal olmak üzere, Kandil’den görüşmeler yapıyorlar. Yazıklar olsun. Kandil bunları destekleyecek, Kandil’in dayanağıyla bir arada bu ülkede Cumhurbaşkanı olacak. Benim milletim Kandil’den aldığı takviyeyle Cumhurbaşkanı olana bu ülkeyi teslim etmez. Çabucak her hafta bir terör ele başının sonlarımızın içinde ya da ötesinde etkisiz hale getirildiğinin haberini alıyoruz. Bölücü örgütünün elebaşılarına yönelik başarılı operasyonlarımız zati uzun bir müddettir devam ediyor. Evvelki gün ne oldu? DEAŞ’ın kelamda önderi, Ebu Hüseyin el-Kureyşi isimli teröristi etkisiz hale getirdik. Önümüzdeki devirde de istihbarat teşkilatımız da silahlı kuvvetlerimiz de polisimiz, jandarmamız, güvenlik korucularımız da terör örgütlerinin inlerini başlarına geçirmeyi sürdüreceğiz. Bunun için sizlerden daha çok çalışmanızı, üretim gerçekleştirmenizi, daha çok alanda ülkemizi kelam, tesir ve yarar sahibi yapmanızı istiyorum.

Ülkemizin birinci beşerli süpersonik jet uçağı olan Hürjet’imizin birinci uçuşunu gerçekleştirdik. Nasıl buldunuz? Beğendiniz mi? Eyvallah. Bu millet yapar. İnandı mı, yapar.

“İSMİ ARTIK KAAN’DIR. İSİM BABASI DA DEVLET BEY’DİR”

Milli Muharip Uçağımızın ismi artık Kaan’dır. Rabbime bize bu günleri gösterdiği için hamdediyorum. İsim babası da Devlet Bey’dir. Olağan artık bunlar birilerini çok rahatsız edecek. TCG Anadolu’ya, Altay’a, İMECE’ye, başka projelerimize neler dediler, biliyorsunuz. Bunlara da herhalde maket diyecekler. Dikkat ederseniz ülkemizin savunma endüstrinde elde ettiği her başarıda bunlar bir de suyun öte tarafındakiler rahatsız oluyor. Hiç kusura bakmasınlar. Biz bunları da suyun öteki tarafındakileri rahatsız etmeyi sürdüreceğiz.

Her çeşidinden SİHA’mız dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Birçok ülkeyle ortak havacılık projesi yürütüyoruz. Pakistan’dan Endonezya’ya, Batılı ülkelerden birçok mühendis TUSAŞ’daki vazifeleri sebebiyle şu anda aramızdalar. Savunma sanayi eserlerimizi onlarla bir arada tasarlıyor, birlikte üretiyoruz. Lakin daha gidecek çok yolumuz var. Önümüzdeki yıllarda ordumuzu bu uçaklarla, İHA’larla, helikopterlerle donatarak dosta itimat düşmana kaygı salmaya devam edeceğiz.

“KISMEN F-16’LARIMIZIN YERİNE DE GEÇEBİLECEK”

İlk jet motorlu süpersonik savaş uçağımız Hürjet, kahraman pilotlarımızı yetiştirecek ve gerektiğinde silahla donatıp harp alanına da gidebilecek. Bu özelliğiyle Hürjet kendi silahlarımız ve kendi radarlarımızla donatılarak, kısmen F-16’larımızın yerine de geçebilecek. Çok yakında Hürjet’imiz Hava Kuvvetlerimizin envanterine katılacak.

“ÇOK YAKINDA UÇACAK O DENLİ BİR UÇAK DÜŞÜNÜN Kİ, HARP ORTAMINDA RADARLARA GÖRÜNMEDEN DÜŞMANIN İNİNE GİRECEK”

Hürjet’i TCG Anadolu gemimize de konuşlandıracağız. Ulusal Muharip Uçağımız Kaan, bütün ihtişamıyla işte gözlerimizin önünde. Çok yakında o da uçacak. O denli bir uçak düşünün ki, harp ortamında radarlara görünmeden düşmanın inine girecek. Silah yuvasını açıp füzesini bombasını düşmanın üzerine bırakacak. Sonra da geldiği üzere sessizce üssüne geri dönecek. Üstelik bu uçağı ülkemizin kendi mühendisleri yapacak. Ülkemizin kendi pilotları uçuracak. Kaan işte bu uçağın ismidir.

Birkaç yıl içinde tüm testlerini tamamlayıp üstün performansıyla Kaan’ı Hava Kuvvetlerimize teslim edeceğiz. Dünyada bu tipte ikinci, beşinci kuşak savaş uçağı üreten beş ülkeden biri olacağız.

ANKA-3, Muharip İnsansız Savaş uçağımız da önümüzdeki günlerde birinci uçuşunu yapacak.

Milli helikopterimiz Gökbey’den de keyifli haberler alıyoruz. Gökbey artık kendi mühendislerimizin tasarladığı türbinli motorla uçuyor. Biliyorsunuz, 10 ton tartısındaki ATAK-2 helikopterimiz de dünyada bu sınıfta helikopter üretebilen 3 ülkeden biri haline geldik.

Uydu alanında da emsal adımları atıyoruz. TUSAŞ’taki uzay sistemleri entegrasyon ve test merkezi, dünyanın en seçkin uydu geliştirme merkezleri ortasına girdi. Göktürk uydularını burada kendimiz geliştirdik ve ürettik. Sırada yeni Türksat uydumuz ile öteki yeni jenerasyon uydularımız var.

Biliyorsunuz, Kandil’dekilerin bayrağı yok. Ezanı yok, vatanı yok. Onlara buradan karşılık vermemiz lazım.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki