Erdoğan: İzmir'in Dağlarında Açan Çiçekleri Babalarının Malı Sanarak Sağa Sola Peşkeş Çekenlere Verilecek En Hoş Yanıt, İzmirlinin Sandıkta Kendi...

Erdoğan: İzmir’in Dağlarında Açan Çiçekleri Babalarının Malı Sanarak Sağa Sola Peşkeş Çekenlere Verilecek En Hoş Yanıt, İzmirlinin Sandıkta Kendi…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, İzmir‘de; “Benim tanıdığım İzmir, kendisini hiçe sayan bu kibir masasını sandıkta darmadağın eder. Benim tanıdığım İzmir, Cumhuriyetin birinci asrını heba eden, Türkiye Yüzyılı’nın da önüne tıkamak isteyen bu masaya sandığa gömer, gömer. İzmir‘in dağlarında açan çiçekleri babalarının malı sanarak sağa sola peşkeş çekenlere verilecek en hoş karşılık nedir, biliyor musunuz? Bu yanıt, İzmirlinin sandıkta kendi iradesine ve geleceğine sahip çıktığını göstermesidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda seçim mitingi yaptı. 4 gün evvel rahatsızlanarak tüm programlarını iptal eden Erdoğan, orta verdiği programlarına yine başladı. Erdoğan bugün birinci evvel İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki Teknofest’i ziyaret etti. Akabinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

Demokratik Sol Parti Genel Lideri Önder Aksakal’ın da katıldığı mitingde Erdoğan özetle şöyle konuştu:

“SON BİRKAÇ GÜNDÜR HEKİMLERİMİZİN TAVSİYESİ ÜZERİNE KENT PROGRAMLARIMA KATILAMAMIŞTIM”

“Son birkaç gündür hekimlerimizin tavsiyesi üzerine kent programlarıma katılamamıştım. Ancak bugün Ankara’dan canlı irtibatla iştirak ettiğimiz programlar oldu. Ancak öğlen üzeri İstanbul’da Teknofest’te gençlerimizle buluşarak yine milletimizle ruberu programlarımıza geri döndük. İstanbul Yeşilköy’de bugün 360 bin şahısla bir aradaydık. Harika bir iştirak vardı, heyecan vardı. Zira gençlik kiminle, nerede, nasıl yürüyeceğini çok âlâ biliyordu. Akabinde da soluğu İzmir’de aldık. Ne diyor Dadaloğlu? ‘Yürü yiğit, yürü, yolundan kalma. Yer her yüze güleni dost olur sanma. Mevtten korkup da sen geri durma. Yiğidin alnına yazılan gelir.’ O denli mi? biz 21 yıldır ülkemizi Dadaloğlu’ndan aldığımız ilham ile alnımıza ne yazıldıysa onun geleceği inancıyla yürüyerek bu günlere geldik. Vesayetin tehditlerinden korkmadık. Terör örgütlerinden hücumlarından ürkmedik. Terör örgütleriyle parlamento içinde bay bay Kemal üzere, onların uzantılarıyla gidip görüşmeler yapmadık. Kardeşlerim, soruyorum, Kandil’in parlamentodaki temsilcileriyle, parlamento içinde kapalı kapılar akabinde sanki bay bay Kemal ne görüştü, şunu bir açıklasana. Sevgili kardeşlerim, İzmir’e bu türlü birisi yakışıyor mu ya? Öyleyse bu seçim 14 Mayıs, bay bay Kemal’i uğurlama seçimi olmalı. Bunu yapmaya hazır mıyız? Öyleyse kalan şu 2 haftada durmak yok, yola devam mı? Ben bugün bu harika iştiraki görünce, size inanıyorum. İzmir kararını vermiş.

Diyor ki, ‘İzmir daha uygununa layık’ O denli demiyor mu? Gerçek. Pekala, pekala, İzmir’in Büyükşehir Belediyesi sende. Her yağmurda İzmir ne hale geliyor, o denli değil mi? Pekala, İzmir’e AK Parti iktidarının getirdikleri ortadayken bu türlü nankörlük olur mu ya? Biz İstanbul’dan İzmir’e kaç saatte geliyorduk? 7,5 saatte. Artık, 3 saat 15 dakika. O denli mi?

Menderes Havalimanı’na İzmir’e kim yaptı? Bay bay Kemal, sen neredeydin ya? Bunu biz yaptık, biz. Zira İzmir’e bu yakışırdı. İzmir’e stadyumlar noktasında düşünceler vardı, stadyumları yaptık mı? Gençliği bu stadyumlarla hareketlendirdik mi?

“BİZ NE GEREKİRSE YAPTIK BAY BAY KEMAL. SEN İZMİR’İ ÇÖPTEN, ÇUKURDAN, ÇAMURDAN KURTARAMADIN”

Hala diyor ki, ‘Daha uygununa layık.’ Biz ne gerekirse yaptık bay bay Kemal. Sen İzmir’i çöpten, çukurdan, çamurdan kurtaramadın. Biz Allah’ın yardıma, milletimizin dayanağına güvenerek daima gayret ettik, daima çalıştık. Yazgının üstündeki bahta teslim olarak ebediyen yolumuza devam ettik.

Dün Hasan Tahsin’in tabancayla yürüttüğü çaba, bugün Akıncı’yla, Kızılelma’yla, TCG Anadolu’yla, Altay’la, Atak’la devam ediyor. Son hafta TCG Anadolu Alsancak Limanı’na geliyor. Gezmeyi ihmal etmeyin ha. Her vakit bu fırsatı yakalayamazsınız. Son haftayı buraya ayırdık. Dedik ki, finali burada yapalım.

Gençler, Türkiye Yüzyılı’nı kurmaya hazırlanın. Ben karşımda şu an mükemmel iştiraki görünce Türkiye Yüzyılı’na büyük bir itimatla bakıyorum. Türkiye Yüzyılı’nın şafağının sökmek üzere olduğu bir periyotta, bir defa daha kendimizi milletimizin teftişine ve takdirine teslim ediyoruz. Tabi her devir olduğu üzere bugün de karşımıza birileri çıktı. Her periyotta bir maskeyle ayağımıza dolanan eski Türkiye hayaleti bu kez da bakın yedili masa değil ha, dokuzlu masa olarak arz-ı endam eyledi.

“BU MİLLET SANA ‘YÜRÜ KEMAL’ DEMEYECEK”

Ya bu masadan ne çıkar? Bay bay Kemal bulduğu herkese bir Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ikram etti. Bu türlü devlet yönetilir mi? Niçin? Onları yanına almak suretiyle zannediyor ki işi bitireceğiz. Bu millet, bu harika iştirak sana ‘Yürü Kemal’ demeyecek. Ben size inanıyorum. Zira bu masa o denli bir masa ki görünürdeki yedi ayağının hepsi de birbirine dolaşmış durumda. Birinin dediğini öteki yalanlıyor. Birinin yücelttiğini öteki yerinin tabanına sokuyor. Birinin eğik dediğine öteki mertek diyor. ya bu türlü masa olur mu? Hangi masada bu türlü eğri büğrü ayaklar olur? Biri HDP’ye ve onun üzerinden PKK’ya kelamlar verildiğini söylüyor, öteki inkar ediyor. Kandil’den, ne diyor, ‘Oyumuz Kılıçdaroğlu’na.’ Kandil, Kandil. Kandil nedir? Terör örgütünün ele başları orada. Benim İzmirli kardeşlerim bu Kandil’e evet der mi ya?

“BULDUYSAN BU PARAYI, AL GETİR. NEYİ BEKLİYORSUN?”

Biri tefecilerden ‘300 milyar dolar buldum, çabucak getireceğim’ diyor. ya bay bay Kemal, Allah aşkına, artık bıktık senin bu palavralardan. ya bulduysan bu parayı, al getir. Neyi bekliyorsun? Al gel. Sen getirdin de biz ‘Niye getirdin mi?’ dedik. Getir, şayet Merkez Bankası’na vereceksen Merkez Bankası’na ver. Öteki bankalara vereceksen, öbür bankalara ver. Nereye diyorsan oraya ver. Ancak palavra söyleme. Zira bunlar esrar, eroin kaçakçısı. Onlardan aldıkları parayı güya buraya getirecekmiş. Yok bu türlü bir şey. Hayatı palavra. Burada tekrar birebir palavraları söylüyor. Öteki ‘Bu para lakin 10 yılda gelir’ diyor, beriki öbür bir şey diyor. Biri ‘Tüm teröristleri cezaevinden çıkartacağım, kamudan atılanları yine misyona getireceğim’ diyor, öteki havaya bakıp ıslık çalıyor. Biri ‘Savunma sanayi projelerini askıya alacağım, hudut ötesindeki askerleri çekeceğim’ diyor, öteki başka terane mırıldanıyor. Biri ne diyor? ‘LGBT’nin başımızın üstünde yeri var’ diyor, öteki ‘Ben bunlarla nasıl bir ortaya gelirim’ diyor. Kardeşlerim, bu milletin aile kurumu sağlamdır, sağlam. Bu milletten LGBT’ci çıkmaz. Biz aile kurumumuzu lekeletmeyiz. O denli mi? Dimdik, adam üzere adam. Ailelerimiz bizim bu türlü. Her biri farklı telden çalıyor, şahsen kendilerinin kumar masası dedikleri masa rulet masası çıktı, habire dönüyor, nerede duracağı aşikâr değil.

“SİZ NE AYAKSINIZ YA?”

Kardeşlerim, böylesine çarpık çurpuk ayaklı masa olur mu? Buradan, İzmir’den tam da onların anlayacağı lisandan soruyorum: Siz ne ayaksınız ya? Ancak milletimiz 14 Mayıs’ta bunlara ne ayak olduklarını hatırlatacak.

Ülkemizin sarsıntı tehdidi altındaki kentlerinden biri olan İzmir’in kentsel dönüşümünü tamamlayacak olan da yeniden biziz, biz. Bunlardan bir şey olmaz. Hem de bunlara karşın yapacağız.

“İZMİR’İN DAĞLARINDA AÇAN ÇİÇEKLERİ BABALARININ MALI SANARAK SAĞA SOLA PEŞKEŞ ÇEKENLERE VERİLECEK EN HOŞ YANIT NEDİR, BİLİYOR MUSUNUZ?”

Biz İzmir için gece gündüz çalışırken yedili masanın bu kentin insanların ne dediler? ‘Tıpış tıpış oy vereceksiniz.’ Bu türlü dediler mi? Ortalarında FETÖ’nün adayı var, PKK’nın adayı var, kahraman ordumuza hakaret edenler var, İzmir’in ilçelerini ezbere sayamayacak tipler var. Bir tek İzmirlinin adayı yok, yani sizlerin adayı yok. Benim tanıdığım İzmir, kendisini hiçe sayan bu kibir masasını sandıkta darmadağın eder. Benim tanıdığım İzmir, Cumhuriyetin birinci asrını heba eden, Türkiye Yüzyılı’nın da önüne tıkamak isteyen bu masaya sandığa gömer, gömer. İzmir’in dağlarında açan çiçekleri babalarının malı sanarak sağa sola peşkeş çekenlere verilecek en hoş yanıt nedir, biliyor musunuz? Bu yanıt, İzmirlinin sandıkta kendi iradesine ve geleceğine sahip çıktığını göstermesidir.

14 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal’in bir asır evvel İzmir’den işaret ettiği, vatan toprakları üzere ülke iktisadını da esaretten kurtaracak kalkınma atılımını maksadına ulaştıran bir seçim olacak. 14 Mayıs Türkiye’nin iktisadını Londra tefecilerine, güvenliğini terör örgütlerine, dış siyasetini emperyalistlere teslim etmek isteyenlere karşı yerli ve ulusal duruşun zaferinin seçimi olacaktır. Evet, 14 Mayıs Cumhuriyetimizin yeni asrında ülkemizi ve milletimizi her alanda dünyada hak ettiği yere çıkarma azminin seçimi olacaktır.

Bay bay Kemal ne diyor? Selo’yu cezaevinden çıkaracakmış. Vay vay vay. 51 tane benim Kürt kardeşimi Diyarbakır’da oradaki vatandaşları sokağa döküp, bu 51 kardeşimizin vefatına neden oldunuz mu? Artık, nerede? Edirne Cezaevi’nde. Gidip ziyaret ediyor mu altılı masa? Ediyor. ‘Geliyoruz’ diyor, ‘Gelince bunları çıkaracağız.’ Hatta, bebek katili Apo’yu da çıkaracak. Kardeşlerim, öyleyse 14 Mayıs’ta bunlara gereken dersi vermeniz lazım.

Depremde meskeni yıkılan vatandaşlarımızın hepsini de yeni yuvalarına kavuşturduk. Artık de İzmir’de Birinci Meskenim ile 12 bin 400 konut inşa edecek, Birinci İşyerim ile 700 iş yeri yapacak, Birinci Yerim ile 25 bin konutluk arsa vereceğiz.

İzmirli çiftçilerimize bugüne kadar yaklaşık 7,5 milyar lira meblağında ziraî dayanak verdik.

Önümüzdeki devirde Çeşme ve Karaburun’a da doğal gaz getiriyoruz.”

Kaynak: ANKA / Yeni