Erdoğan: "'Bay Bay Kemal' sen talimatı Kandil'den alıyorsun"

Erdoğan: “‘Bay Bay Kemal’ sen talimatı Kandil’den alıyorsun”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bunların ülkeye ve millete olan düşmanlıkları sebebiyle kamudan attığımız tüm terör yandaşlarını tekrar devlete dolduracaklarını açıkça ilan ederler. Avucunuzu yalayacaksınız avucunuzu. Artık, sormak lazım: ‘Bay Bay Kemal’, sen talimatı nereden alıyorsun? Kandil’den. Ne diyor Kandil? ‘Biz artık ‘Bay Bay Kemal’i destekliyoruz. Ne kadar güzel” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Ankara Mitingine katıldı. Eşi Emine Erdoğan’ın eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına boynunda Ankaragücü atkısı ile başladı.

“Melih (Gökçek) kardeşimin çabaları ile Ankara’yı susuzluktan kurtardık”

Seçime az bir mühlet kaldığını hatırlatarak gençlere çok iş düştüğünü belirten Erdoğan, “Gençler, ne kadar kaldı? Kapı kapı dolaşıyoruz dimi? Bütün muhataplarımıza bütün gençlerimize ’14 Mayıs için hazır ol’u hatırlatıyorsunuz değil mi? Hanım kardeşlerim. Sizlerde tıpkı biçimde kapı kapı dolaşıyorsunuz değil mi? Bütün muhataplarımıza 14 Mayısın kıymetini anlatıyorsunuz değil mi? Bu ‘Bay Bay Kemal’in de ne olduğunu herhalde anlatıyorsunuz. Bunun ne derece yalancı olduğunu anlatıyorsunuz değil mi? Artık gelirken bir billboard gördüm. Ne diyor biliyor musunuz? ‘Ankara daha düzgün hizmete layık’ diyor. Dün baktım İzmir’de ‘Bay Bay Kemal’ billboarda onu yazmış. ‘İzmir’e düzgün hizmete geliyoruz’ diyor. İstanbul birebir şeyi söylüyor. 4 yıldır İstanbul’da ne yaptınız? Ankara’da 4 yıldır ne yaptınız? İzmir’de bir yağmur görmesin. Çamur, çukur alıyor başını götürüyor. O denli mi? Ankara’da da o denli değil mi? Bunların üç tane tarifi var? CHP’yi tanımak istiyorsanız 3 söz kâfi. Çöp, çamur, çukur. İstanbul’a belediye lideri olduğum vakit ben de İstanbul’u bu türlü tanıdım. Çöp, çukur, çamur. İstanbul’u bunlardan bu kardeşiniz kurtardı. Çöp dağlarından kurtardık, çukurlardan kurtardık, çamurlardan kurtardık. Hepsini geç susuzluktan kurtardık susuzluktan. Ankara’da susuz değil miydi? Burada da yeniden Melih kardeşimin çabaları ile Ankara’yı susuzluktan kurtardık. Bunları biliyorsunuz. İşte bunları bilmeyenlere hatırlatmak kaide. Zira hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Onun için de ‘zaten biliyorlar söyledik’ yeniden söyle unutuyorlar. Bunlara hatırlatalım. Şu Ankara’da başşehrin havalimanını yapan kim? Bunlar mı yaptı? Hayır biz. Havalimanı ile Ankara ortasındaki şu güzelim yolları kim yaptı? Bütün şu Ankara’daki metroları kim yaptı? İstanbul o denli değil mi? İzmir o denli değil mi? Kardeşlerim bunlarda palavradan diğer bir şey bulamazsınız. Palavranın en değerli mihmandarı kimdir biliyor musunuz? ‘Bay Bay Kemal’. Şayet palavra dersi almak istiyorsanız ‘Bay Bay Kemal’in yazıhanesine müracaat edin. Onu çok yeterli bilir. Ancak 14 Mayısta inşallah benim milletim bunları siyasi mevta yapacak. Hazır mıyız buna? Ana kademe hazır mıyız? Sandıklara sahip çıkacağız ve her bir kardeşim sandığa kesinlikle yanında 10 arkadaşını alacak götürecek. Tamam mı?” tabirlerini kullandı.

“Yaşadığımız rahatsızlık sebebiyle yükselen dualara layık olmaya çalışıyoruz”

Geçtiğimiz hafta yaşadığı rahatsızlığa değinen Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız rahatsızlık sebebiyle dünyanın ve ülkemizin dört bir yanı üzere Ankara’nın her bir mahallesinden her hanesinden yükselen dualara layık olmaya çalışıyoruz. Ne diyor üstat? ‘Kırılır da bir gün bütün dişler, döner ulu şanlı müziğimiz bizim. Gökten bir el yaşlı gözleri siler, şenlenir konutumuz barkımız bizim, kurtulur lisan, tarih, ahlak ve iman. Görürler nasılmış, neymiş kahraman. Yer ve gök su vermem dediği vakit. Her tarlayı sular arkımız bizim. Gideriz parıltı yolu izde gideriz. Taş bağırda sular dizde gideriz. Bir gün akşam olur biz de gideriz kalır dudaklarda müziğimiz bizim'” sözlerine yer verdi.

“FETÖ, bunun avanesi, bu alçağın avanesi kimlerle birlikte? ‘Bay Bay Kemal’ ile beraber”

Erdoğan, gittiğinde, insanların dudakların Ankara ile yazdıklarını söylediği 21 yıllık kıssanın kalacağını, gençlere emanet ettiğini söylediği Türkiye Yüzyılı hayallerinin kalacağını belirten Erdoğan, “Biz, ilhamımızı daima tarih boyunca kaç zorlukların üstesinden gelen, birçok zaferler kazanan bu kentten aldık. Ankara, Ulusal Uğraş’ta düşman toplarının sesleri buradan duyulurken bile asla korkmadı, diz çökmedi. Ankara milletimizin demokrasi, hak, özgürlük, kalkınma yolunda verdiği çabanın her safhasında, safını ulusal iradeden yana belirledi. Bunun için Ankara, ne vesayete ne darbeye ne teröre teslim oldu. 15 Temmuz gecesini hatırlayın. Kentin üzerinde mevt saçan uçaklar, helikopter gezerken kentin sokaklarının namlularından ateş püsküren tanklar ezerken Ankara, dimdik ayakta durdu. Gölbaşı’ndaki Özel Harekat’tan Meclis Kavşağı’na, Emniyet Binası’ndan Külliye’ye kadar Ankara’nın her yeri özgürlüğü ve geleceği için direndi. Kimdi bunlar? FETÖ. Artık bu FETÖ, bunun avanesi, bu alçağın avanesi kimlerle birlikte? ‘Bay Bay Kemal’ ile beraber” dedi.

“Cumhuru yanına alamayan avucunu yalar”

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun “yanında diğer kimler var” diye soru yönelten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz misyonda olduğumuz sürece ne Selo çıkabilir ne de evlat-yavru katili çıkabilir”

Miting alanındaki destekçilerinden kelam vermelerini isteyen Erdoğan, “Öyle bir kelam verin ki, artık bunların rastgele bir umudu da kalmasın. Nedir o? Diyarbakır’da, Yasin Börü’leri şehit eden namussuzlar bunlar değil mi? Bütün benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp 51 tane Kürt kardeşimizin vefatına sebep olan bunlar değil mi? Tekrar bunlar ne diyor? Yeniden bunlar ne diyor? Selo’yu (Selahattin Demirtaş) çıkaracağız. Geçen gün, bir bozuntu var Garo (Paylan) diye, o Garo bozuntusu gitmiş ziyaret etmiş. Demiş ki: ‘Şimdi nasıl olsa çıkacağım. Çıktıktan sonra Öcalan’ı ziyaret edeceğim. Ziyaretimle birlikte de ondan bu misyonu devralacağım.’ Yani düşünün artık oradan Öcalan çıkacak, misyonu buna verecek. Biz bu türlü bir misyonda olduğumuz sürece ne Selo çıkabilir ne de evlat-yavru katili çıkabilir. Çıkamaz. Cezasını çekecek. Bunların gözlerini o denli bir hırs bürümüş ki bu kentin onlarca beşerinin kanına girmiş PKK mensuplarının siyasi uzantıları ile pazarlıklara oturdular. Bunların içinde ‘Bay Bay Kemal’ var. Meral (Akşener) Hanım var. HDP var. Öbür tarafta bakıyorsunuz, Davutoğlu var. Bebecan’ı var. Bakıyorsunuz daha ne söyleyeyim yani. Ankara Büyükşehir, İstanbul Büyükşehir belediye liderleri var. Onları kalkıp da bu masanın etrafına almak farklı bir sıkıntı. Konuşmak bile yersiz. Ama ben bir yere inanıyorum. Evvel Allah’a sonra milletime” dedi.

“‘Bay Bay Kemal’ sen talimatı Kandil’den alıyorsun”

Cumhur İttifakı’nın 14 Mayıs seçimlerine girişini “gümbür gümbür” olarak niteleyen Erdoğan, “İşte gördüğünüz üzere her yerde mitinglerimiz hakikaten başarılı bir formda yürüyor. Her tarafta bir Cumhur İttifakı’nın birliği beraberliği var. Bunların ülkeye ve millete olan düşmanlıkları sebebiyle kamudan attığımız tüm terör yandaşlarını tekrar devlete dolduracaklarını açıkça ilan ederler. Avucunuzu yalayacaksınız avucunuzu. Artık, sormak lazım: ‘Bay Bay Kemal’, sen talimatı nereden alıyorsun? Kandil’den. Ne diyor Kandil? ‘Biz artık ‘Bay Bay Kemal’i destekliyoruz. Ne kadar hoş. Ben de diyorum ki: Söyle bana arkadaşını söyleyeyim sana kim olduğunu. Arkadaşı Kandil Baronu olanlardan bu ülkeye yarar olur mu? Öyleyse çok çalışacağız. Daha çok çalışacağız” tabirlerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dünyanın dört bir yanındaki PKK’lılar, FETÖ’cüler, envai çeşit terör örgütü tüm güçleriyle 14 Mayıs’ta ‘Bay Bay Kemal’e dayanak veriyor değil mi? Bölücü terör örgütüyle ortasına aralık koyamayan partinin yöneticileri vilayet il dolaşarak ‘Bay Bay Kemal’ için oy dileniyor. Türkiye Yüzyılı’nın önünü kesmek isteyen küreselcisinden, tefecisine herkes de bunların yanında yerini aldı. Artık burada bir şey söyleyeceğim iktisattan zerre kadar anlayanlar şöyle bir düşünsün. Ne diyor ‘Bay Bay Kemal’, ‘Londra’dan 300 milyar dolar’ getirecekmiş. ya şu anda sen bir kere hangi görevdesin? Hangi kademedesin? Nasıl oluyor da olmayan bir şeyi getiriyorsun? Herhalde bunlar daha evvel getirdikleri esrar eroin vesaire bunları göndermişler ki artık bunların bedelini geri döndürme üzere bir uğraşı var. Artık kardeşlerim olmayan bir vaat edilmez ve gelmez fakat bu diyorum ya palavra bunda irtifa kesmekmiş. Nasıl olsa bunun ödemesi yok söyle söyleyebildiğin kadar palavrası.”

“Cumhuriyetin varisi Ankara, bu sinsi tezgaha, bu kirli hesaba, eyvallah eder mi?”

Türkiye düşmanlarının umudunun CHP başkanı Kılıçdaroğlu’na bağladını lisana getiren Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Kardeşlerim Türkiye düşmanı kim varsa hepsi umudunu nereye bağlamış biliyor musunuz? ‘Bay Bay Kemal’e. Artık soruyorum sizlere; Selçuklu’nun, Osmanlı’nın cumhuriyetin varisi Ankara, bu sinsi tezgaha, bu kirli hesaba, eyvallah eder mi? Ulusal uğraşın kenti Ankara İtfaiye Meydan’ındaki eskicilerin bile tenezzül etmeyeceği bu bayat senaryoya prestij eder mi? 15 Temmuz direnişinin kahraman kenti Ankara, iradesini terör örgütlerine yancı yazılan bu mankurtlara teslim eder mi? Türkiye yüzyılının lokomotifi Ankara, evlatlarının geleceğini bu yıkım takımına bırakır mı? Son devletimiz, cumhuriyetimizin başşehri Ankara, mukadderatını bu siyasi ve ekonomik mandacıların eline bırakır mı? Şehitleri ve gazileriyle iftihar eden Ankara hangi sebeple olursa olsun onların ruhunu, anısını incitecek bir adım atar mı?” diye konuştu.

“Oy alabilmek için her birine birer cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif etti, bunun ismi rüşvettir”

14 Mayıs seçimlerinde Ankara’dan rekor bir dayanak beklediklerini belirten Erdoğan, “Ankara’nın sandıkları patlatacak oy oranlarıyla yeniden tercihini Türkiye Yüzyılı’ndan yana yapacağına ben inanıyorum. Daima söylediğimiz üzere biz gönül işidir, bir nasip işidir. Bir aşk işidir aşk. Biliyorsunuz aşk ile koşan yorulmaz. Biz geldiğimiz tüm makamlarda bu anlayışla hareket ettik. ya bu adamın bir referansı var mı? SSK’nın Genel Müdürü oldu SSK’yı batırdı. Bu ortada çok heyecanlanmış, kendini maliye bakanı ilan etti. ya sen Maliye’de bir memurdun, hiçbir vakit bakan olmadın. Niçin bu millete palavra söylüyorsun. Diğer dermanı yok, gelebileceğin tek yer memurluktu. Gelebildiği tek yer memurluktu. Bununla da memur kardeşlerimi aşağılamıyorum onlar ondan çok daha yükseklerde. Artık ne yaptı bu? İşte yanına oy alabilmek için her birine birer cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif ederek, bunun ismi rüşvettir, hepsine birer rüşvet ve bu rüşvetle bir arada de onların da oylarını almak. Artık ben soruyorum Bu rüşvetçiye 14 Mayıs’ta gereken dersi vermeye hazır mıyız?” sözlerini kullandı.

“Eser ve hizmet siyasetinde bizimle yarışmak isteyen herkese hodri meydan”

“Bunca yıldır ülkeye ve kentlerine hizmet etmeyi öğrenemediler”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar girdiği hiçbir seçimde sonuç alamadığını söz eden Erdoğan, “Bunca yıldır ülkeye ve kentlerine hizmet etmeyi öğrenemediler. İşte Ankara’ya ‘iyi günler’ diliyor. Ankara’ya 4 yıldır yapmadınız da bundan sonraya ne yapacaksınız? İstanbul’a ne yaptınız? Yağmurda, çamurda İstanbul’u sel aldı götürdü, İzmir’i sel aldı götürdü, ne yaptınız? Bir şey yok. İzmir Körfezi kokudan geçilmiyor. İstanbul’u, Haliç’i biz o kokudan kurtardık. Bu geldi ne yaptı? Yeniden rezil etti. Yapamazlar, bunların işi değil. ‘Bay Bay Kemal’e bilhassa söylüyorum, bunların eline 5 tane Ankara keçisi teslim edin, kaybedip gelir. Uğraşıp didinerek güç bela iki ayda elleriyle kalp yapmayı bunlar becerir” diye konuştu.

‘Milletin kendilerine güvenmediğini, ülkeyi teslim etmeyeceğini gördükleri için gerginlikleri her gün biraz daha artıyor’ diyen Erdoğan, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu milletin elinden siz TEKNOFEST’i, İHA’ları, SİHA’ları, Akıncıları alamazsınız alamayacaksınız, Kızılelma’yı hiç alamayacaksınız”

Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen TEKNOFEST’i dün 360 bin kişinin, bir evvelki gün ise 240 bin kişinin ziyaret ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Büyük ihtimalle bugün de tekrar en az o kadar bireyle toplanacaklar ve gelenler gençlik. Bu milletin elinden siz TEKNOFEST’i, İHA’ları, SİHA’ları, Akıncı’ları alamazsınız alamayacaksınız, Kızılelma’yı hiç alamayacaksınız. Bu millet, sizi avucunun içindeki suyla boğar. Siz ne zannediyorsunuz, çocuk oyuncağı mı? Buralara o denli kolay gelmedik, kolay gelinmedi. Hiçbir insanımız ülkesinin 21 yıllık kazanımlarının tehlikeye düşmesini istemez. Demokrasi ve kalkınma atılımlarının yarım kalmasını istemez. Evladının geleceğinin belirsizliğe gömülmesini istemez. Güvenlik kaygısına kapıldığı günlere geri dönmek istemez. Çalışanın, emeklinin ve memurun aybaşında maaşını alıp almayacağını bilmediği periyotları tekrar yaşamak istemez. Memurlarımızın CHP’nin idaresi devrinde maaş almadığı günleri hatırlıyor muyuz? Daktilo makinelerinin Başbakanlık önüne atıldığı günleri hatırlıyoruz değil mi? Ey ‘Bay Bay Kemal’, bize ne anlatıyorsun?” tabirlerini kullandı.

“Onlar siyaseti modüllü, iktisadı kırılgan, demokrasisi zayıf, bölgesinde dışlanan, dünyada horlanan eski Türkiye hayali kuruyor”

Türkiye Yüzyılını hayal ettiklerini lisana getiren Erdoğan, “Onlar siyaseti kesimli, iktisadı kırılgan, demokrasisi zayıf, bölgesinde dışlanan, dünyada horlanan eski Türkiye hayali kuruyor. Ankara’daki Başşehir Millet Bahçesi’ni kime kelam verdiklerini bilmiyoruz. Herhalde yakında onu da açıklarlar. Kim yaptı burayı? Bunlar yapmayı bilmez fakat yağmalamayı, yıkmayı ve istismar etmeyi çok güzel bilir. Ulusal çaba devrinde her birinin istikameti öbür bir ülkeye bilhassa bakan Teali cemiyetlerini, muhibban cemiyetlerini tarihe gömen Ankara, inşallah 14 Mayıs’ta bunları tıpkı adrese postalayacak. Buradan en çok da CHP’ye ve onunla birlikte hareket eden öbür partilere gönül vermiş kardeşlerime seslenmek istiyorum. ‘Bay Bay Kemal’, CHP’yi o denli bir hale getirdi ki bu parti kurucusu olduğu cumhuriyete ve kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal’e hakaret edenlerin yuvasına dönüştü” dedi.

“Sen Aleviliğini yaşa ancak anlatmaya gerek yok”

“5 keçi katsanız akşama hepsini kaybedip geleceğine bildiğiniz birine ülkenizin geleceğini teslim edebilir misiniz?”

Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Erdoğan, “Şimdi buradan hanım kardeşlerime sesleniyorum. Bakkala süt alamaya bile göndermeyeceğiniz birine ülkeyi emanet edebilir misiniz? Beyefendiler, dükkanınızı atölyenizi, tezgahınızı, 5 dakikalığına bırakamayacağınız birine ülkeyi emanet eder misiniz? Gençler, dersinize yardım etse verdiği bilgilerin doğruluğuna kuşku ile bakacağınız birine kendi geleceğinizi teslim edebilir misiniz? Çiftçi kardeşlerim, önüne 5 keçi katsanız akşama hepsini kaybedip geleceğine bildiğiniz birine ülkenizin geleceğini teslim edebilir misiniz? Patron kardeşlerim, kendi müessesenizde vasıfsız eleman olarak bile çalıştırmayacağınız birine ülkenin geleceğini emanet edebilir misiniz? Emekli kardeşlerim, oturduğunuz apartmana yönetici olarak seçmeyeceğiniz birine ülkenin geleceğini emanet edebilir misiniz? İşte tüm bunlar için 14 Mayısta tercihimizi direkt yana yapmalıyız. Artık bu türlü birisine, bir SSK’yı yönetim edemeyen bir zavallıya bu ülke teslim edilebilir mi?” tabirlerine yer verdi.

“Üniversite olmayan ilimiz yok”

AK Parti iktidarının hayata geçirdiği hizmetlerinden bahseden Erdoğan, “Sağlıkta bizim neler yaptığımızı biliyorsunuz değil mi? Yalnızca şu Ankara’da herhalde bir Etlik, bir Bilkent bunun bütün dediklerine kâfi de artar bile İstanbul’da Çam Sakura, havalimanındaki Murat Dilmener, karşı tarafta Anadolu yakasında Pakize Öz. Bunlar birer kent hastanesi ve bunların hepsi birbirinden hoş. Avrupa’dan her yerden buralara hasta geliyor. Keyfinden değil, bütün bu hastanelerin çağdaş oluşundan geliyor. Buralara kolay gelmedik. Buralara bir muvaffakiyet ortaya koyarak geldik. Türkiye’nin genelinde şuanda 20 tane kent hastanemiz var. Eğitim araştırma hastanemizin olmadığı vilayet neredeyse yok. Niçin? Halk içinde muteber bir obje yok devlet üzere, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat üzere. Varsın devlet olmasın fakat benim halkımın bir nefesi her şeye bedel. İşte biz bunları başardık. Eğitimde başardık, sıhhatte başardık. Eğitimde 76 üniversite ile başladık. Fakat şuanda Türkiye genelinde 208 üniversitemiz var. Üniversite olmayan ilimiz yok. Kardeşlerim bunlar neyi neyle yapacak? Yapamazlar bu bir sıkıntı, kederi olmayandan bir şey olmaz” dedi.

“İnsanımızın hayat kalitesini yükseltmek için çalıştık, çabaladık”

AK Parti iktidarında Ankara’ya yapılan hizmetleri de detaylı bir halde anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kardeşlerim ülkemizin 81 vilayeti üzere Cumhuriyetimizin başşehri Ankara’nın hangi ihmalleri yaşadığını biliyorsunuz. Bunun için 21 yıldır öbür şehirlerimizle birlikte Ankara’mızı da geliştirmek, kalkındırmak, güzelleştirmek, insanımızın hayat kalitesini yükseltmek için çalıştık, çabaladık. Son 21 yılda 605 milyar liralık kamu yatırımı yaptık. Bunlar bu türlü bir şey yapabilir mi? Eğitimde 24 bin 227 adet derslik kazandırdık. Ankara’mızda dördü devlet olmak üzere 12 yeni üniversite kurduk. Gençlik ve sporda 25 bin 648 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Farklı branşlarda 110 spor tesisi kazandırdık. Toplumsal yardımlarda 12 milyar lira fiyatında kaynakla başkentimizdeki muhtaçlık sahibi vatandaşlarımızı destekledik. Sıhhatte 10 bin 382 yataklı 45 hastane ile birlikte 160 adet sıhhat tesisi inşa ettik. Bilkent ve Etlik Kent Hastanelerimiz yalnızca Ankara’nın değil ülkemizin en büyük, en çağdaş hastanelerini olarak hizmet veriyorlar. Etraf ve Şehircilikte TOKİ kanalıyla 95 bin konut uygulamasını hayata geçirdik. Artık de Ankara’ya birinci evimle 18 bin 450 yeni konut inşa edecek birinci iş yerimle bin iş yeri yapacak, birinci arsamla 100 bin konutluk altyapısı hazır arsa vereceğiz. Kentsel dönüşümle 40 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. Ankara’daki 43 millet bahçesi projemizden 12 adedini tamamladık. Kalanları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ulaştırmada kentimizin bölünmüş yol uzunluğunu 201 kilometre ek ile bin 187 kilometreye çıkarttık. Ankara’yı süratli tiren çizgileri ile Eskişehir, Konya, Bilecik, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul’a bağladık. Bunu biz yaptık, bunlar bu türlü bir şey yapabilir mi? Bizden evvel bunlar neden bu türlü bir şey yapmadı?”

“Hani nerede büyükşehir? Onun yapması gerekirdi bunları. Neden yapmadı? Yapmaz. Yapamaz”

Geçtiğimiz hafta Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas Yüksek Süratli Tren çizgisini hizmete sunduklarını hatırlatan Erdoğan, “Şimdi, bu masanın etrafındakilerden biri, ‘Sivas’a YHT’ye ne muhtaçlık var’ dedi. Hey Allah’ım ya. O da masanın etrafında. Onun başkalarından bir farkı olabilir mi? Ya, siz isteseniz de istemeseniz de. Hani bunlar Atatürkçüyüz diyorlar ya. Gazi (Mustafa Kemal Atatürk) ne diyordu? ‘Demir ağlarla ördük’ diyordu değil mi? Demir ağlarla artık biz örüyoruz biz. Türkiye’yi biz örüyoruz. Mayıs ayı sonuna kadar vatandaşlarımız bu hatta fiyatsız seyahat edebilecek. Mayıs ayı sonuna kadar inşası süren Ankara, İzmir YHT sınırını 2025’te hizmete açmayı hedefliyoruz. İmali ve projesi devam eden çizgiler tamamlandığında Ankara tüm Türkiye’nin süratli tren merkezi haline gelecek. Kent içi ulaşımı kolaylaştırmak için Başkentray’ı, Batıkent-Sincan Metrosu’nu, Kızılay-Çayyolu Metrosu’nu, Keçiören-Kızılay Metrosu’nu hizmete aldık. Nerede? Hani nerede büyükşehir? Onun yapması gerekirdi bunları. Neden yapmadı? Yapmaz. Yapamaz. Onların bu tıp işlerle alakası yok. ‘Bay Bay Kemal’ söyle de gitsin o biraz soğan-patates üretsin. Keçiören-Esenboğa-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Metro Çizgisi’nin projesini tamamladık. Yakında ihalesine çıkıyoruz. Esenboğa Havalimanı ile Kızılay’ı birbirine bağlayacak olan bu metro çizgisini 2026 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Sincan Metrosu ile Çayyolu Metrosu’nu birleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“Kandil’dekilerin bayrağı var mı? Onların paçavrası var”

Tarım ve ormanda 26 baraj, 2 içme suyu tesisi, 33 sulama tesisi, 11 arazi toplulaştırma, 76 taşkın müdafaa tesisi, 11 gölet, 1 atık su artıma tesisi, 2 hidroelektrik santral tesisi inşa ettiklerini hatırlatan Erdoğan, şu sözleri kullandı:

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset