EBB Senfoni Orkestrası Konçertango yapıtını seslendirdi

EBB Senfoni Orkestrası Konçertango yapıtını seslendirdi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Senfoni Orkestrası, bu hafta Rengim Gökmen şefliğinde, keman virtüözü Cihat Aşkın ve piyanist Deniz Kuvandık’ı ağırladı.

EBB Senfoni Orkestrası, Eskişehirli müzikseverlerle bir ortaya gelmeye devam ediyor. Senfoni Orkestrası son konserinde bestekar Hasan Niyazi Tura’nın piyano, keman ve yaylı orkestrası için bestelediği ‘Konçertango’ yapıtını seslendirdi. Bir Latin Amerika dansı olan tango ile klasik müzik formu olan konçertonun birleştirilmesiyle yazılmış eser, sanatseverlerden beğeni topladı. Kelam konusu yapıttan sonra iki romantik periyot bestekarı; J. Brahms’ın ‘Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler’ ve F. Liszt’in ‘Prelüdler’i icra edildi.

Konser sonunda sahneye çıkarak bir konuşma yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen daha sonra solistlere, orkestra şefine ve orkestraya teşekkür plaketi verdi.

Program, 9 Mayıs’ta Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde Yunus Emre Anma Konseri ile devam edecek. Senfoni Orkestrası’yla birlikte Ankara Devlet Opera Balesi sanatkarlarının da katılacağı konserin şefliğini Eray İnal, rejisörlüğünü ise Murat Atak yapacak.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat