Düşük gelirli siyahilerin daha çabuk yaşlandığı tespit edildi

ABD’de yapılan bir araştırmada, düşük gelirli mahallelerde yaşayan siyahilerin, beyazlara nazaran daha çabuk yaşlandığı tespit edildi.

Stat News’ün haberine nazaran, Pensilvanya Üniversitesinde yapılan araştırmada, biyolojik yaşlanma ölçülerek yaşlanmayla düşük sosyoekonomik statü ortasındaki bağ incelendi.

Araştırmada, siyahilerin yaşlanma suratının, gelir ve eğitim düzeyi fark etmeksizin çevresel faktörlerden etkilenebildiği gözlendi.

“Yıpranma” olarak tanımlanan bu tesir, toplumlardaki ırkçılık ve yoksulluk üzere gerilim faktörleri nedeniyle yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Kelam konusu tesir bireylerde hipertansiyon, akıl hastalığı ve hamilelikte bebek ve anne vefat oranını artırabiliyor.

Araştırma, 50 yaş üstü 2 bin 960 Amerikan vatandaşı üzerinde yapılırken araştırmanın bilgileri “Health and Retirement Study”den alındı.

Araştırmanın muharrirlerinden Corey McMillan, yapılan çalışmanın çevresel baskının yaşlanma üzerindeki tesirinin göz arkası edilemez olduğunu ve siyahilerin “çevresel ırkçılığa” daha çok maruz kaldığını gösterdiğini kaydetti.

Araştırmanın öteki müellifi Isabel Yannatos, dezavantajlı hayat sürmenin ve ayrımcılığa maruz kalmanın, gerilim faktörünü artırabileceğine işaret etti.

Araştırma, PLOS ONE mecmuasında yayımlandı.

Kaynak: AA / Irmak Akcan – Sıhhat