Diyarbakır'daki terör soruşturmasında tutuklu sayısı 51'e yükseldi

Diyarbakır’daki terör soruşturmasında tutuklu sayısı 51’e yükseldi

Diyarbakır merkezli 21 vilayette terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınan ve emniyetteki süreçleri sonrası adliyeye sevk edilen 81 şüpheliden 22’si daha tutuklandı, böylelikle tutuklu sayısı 51’e yükseldi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik yürüttüğü soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında 21 vilayette gözaltına alınan ve emniyetteki süreçleri sonrası adliyeye sevk edilen 81 zanlıdan 2’si savcılık tabirinin akabinde hür bırakıldı.

“Tutuklama” talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılan 79 şüpheliden 22’si tutuklandı, 57’si isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı. Böylelikle tutuklu sayısı 51’e çıktı.

Önceki gün adliyeye sevk edilen 64 şüpheliden 29’u tutuklanmış, 30’u isimli denetim koşuluyla özgür bırakılmış, 5’i de savcılık tabiri sonrası salıverilmişti.

Tutuklananlar ortasında, 2017’den bu yana gerçekleştirilen 60’a yakın sokak aksiyonunun planlayıcıları, örgüte finansman sağlayanlar, örgütün medya yapılanmasında yer alanlar, örgüte müzahir medya aracılığıyla propaganda yapanlar, birtakım avukatlar ve dernek yöneticileri ile dağa kaçırılan çocukları için HDP vilayet binası önünde oturma hareketi yapan Diyarbakır annelerinden 4’ünün çocuğunu dağa götürdüğü tespit edilenler de bulunuyor.

Kaynak: AA / Aziz Aslan – Aktüel