Demirtaş "Erdoğan bize neden düşman?" başlığıyla 4 sayfalık paylaşım yaptı

Demirtaş “Erdoğan bize neden düşman?” başlığıyla 4 sayfalık paylaşım yaptı

Yaklaşık 7 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından 4 sayfalık bir mektup yayımladı. “Erdoğan bize neden düşman?” başlığıyla yayımlanan mektupta Selahattin Demirtaş dikkat çeken tabirler kullandı.

“BENİM SAHİDEN TERÖRİST OLDUĞUMU MU DÜŞÜNÜYOR?”

Selahattin Demirtaş mektubunda şunları söyledi: “Erdoğan’ın “Selo”ya daha doğrusu HDP’ye ve Kürtlere bu kadar kindar, öfkeli, düşmanca davranmasının, beni nefret nesnesine dönüştürme uğraşıyla oy toplamak istemesinde bir tuhaflık yok mu sizce de? Benim nitekim “terörist”, “katil” olduğumu mu düşünüyor? Hayır, elbette bunun yanlışsız olmadığını kendisi de biliyor.

“ERDOĞAN’IN GERÇEK KATİLLERLE HİÇBİR SORUNU YOK”

Aslında Erdoğan’ın gerçek katillerle hiçbir sorunu yok. Mesela İdlib’de 34 Türk askerini katleden Putin’in ayağına gidip kapısında dakikalarca ayakta beklemekten gocunmamıştır. “Terör devleti” dediği İsrail hükümetiyle, Cemal Kaşıkçı’nın katili Suudi prensiyle ve daha kaç katillerle el sıkışıp sarmaş dolaş olmaktan, onlara “dostum” diye hitap etmekten zerrece utanmamıştır. Pekala sıra “Kürt Selo”ya gelince niçin hem iftira atıp hem de düşmanca davranarak kitlesini kışkırtıyor? Anlatmaya çalışayım.

CEZAEVİNDEKİ ANISINI ANLATTI

2014 yılının ortaları olmalı, Tahlil Süreci devam ederken heyet olarak bir İmralı ziyaretimizde, Abdullah Öcalan ile görüşeceğimiz odaya götürülmeyi beklerken Cezaevi Müdürü bizi alıp cezaevinin içinde diğer bir yere götürdü. “Görüşme yeri değişti herhalde” diye düşündük. Bizi evvel, Öcalan’ın uzun yıllar tutulduğu daracık hücreye götürdü. Öcalan hücrede değildi. Beş dakika kadar hücreyi inceledik. Müdür “Öcalan artık burada kalmayacak” dedi ve çabucak yan taraftaki öbür bir yere götürdü. Olağan apartman dairelerinin ahşap görünümlü çelik kapısı üzere bir kapıyı açtı ve “Yeni yeri burası” dedi. Yan yana üç hücre birleştirilmiş ve kendilerince üç odalı lüks bir daire (!) yapılmıştı.

“ÖCALAN’A ÜÇ ODALI HÜCRE”

İlk odada olağan ahşap bir karyola ve yatak, 1.003 tane kitabın olduğu bir kitaplık (tüm kitaplar numaralıydı ve sırayla dizilmişti), büyük ekran bir led televizyon ile plastik masa ve sandalye vardı. İkinci odada altı kişilik bir toplantı masası, bir bilgisayar masası ve küçük ekran bir led televizyon vardı. Üçüncü oda ise yerden tavana fayanslı, ayaklı lavabosu ve duşakabiniyle geniş bir banyoydu. Müdür, banyoya bir küvet de koyacaklarını söyledi. Koydular mı bilemiyorum. Biz İmralı Cezaevinin içinde yapılan bu meskeni (!) dolaşırken Öcalan’ı da getirdiler. Kendisi de orayı birinci sefer görüyordu. Birinci reaksiyonu “Aylardır çıkan gürültünün nedeni bu muydu?” oldu. Müdür gülerek “Evet, artık burada kalacaksın” dedi. Öcalan şöyle üstünkörü etrafa bakıp “Beni stadyum kadar geniş bir yere de koysanız, hücrede de tutsanız benim için fark etmez, bu türlü şeylere gerek yok. Şayet göz boyamak için yapıyorsanız yanlış işler yapmayın. Kıymetli olan tahlile, barışa ve demokratikleşmeye odaklanmaktır” dedi. Müdür, Öcalan’ın bu tutumuna şaşırdı ve onca emeğin boşa gitmesine de biraz üzüldü. Öcalan orada kaldı mı yoksa Tahlil Süreci Erdoğan tarafından bitirilince tekrar hücreye mi alındı, bunu da bilmiyoruz.

“BUNLARI NEDEN ANLATTIM?”

Cezaevinin üst katında da büyük bir toplantı odası yapıldı, çay kahve makinası üzere gereçler konuldu. Orada da Öcalan, akil beşerler heyetiyle görüşme yapacaktı. O odayı ben görmedim ancak heyetimizin başka üyeleri sonraki ziyaretlerde gezdiler. O evrede artık akil beşerler İmralı’ya gidecek, Tahlil Süreci tüm ayrıntılarıyla kamuoyuna mal edilecek ve sonrasında süreç TBMM çatısı altında devam edecekti. Artık, bunları neden anlattım? Öcalan son görüşmelerimizden birinde bana dönüp “Sizler seçilmiş insanlarsınız, halkın iradesini temsil ediyorsunuz ve dışarıdasınız. Bense burada bir adada kıt imkanlarla barış için çabalıyorum, elimden geleni yapıyorum. Bu bahiste samimiyim, ciddiyim. Ancak şayet hükümetin beni, sizi, halkı kandırmaya çalıştığını, sürece samimiyetsiz yaklaşıp kendi çıkarları için kullandığını anlarsanız sorumluluk sizdedir. Bana ulaşılamıyorsa bunların halkı kandırmasına müsaade verilmemeli” dedi.

“ERDOĞAN ÜÇ KERE TAHLİL SÜRECİNİ BİTİRDİĞİNİ SÖYLEDİ”

Çünkü Öcalan’ın, Erdoğan ve AKP hükümetinin niyeti konusunda önemli telaşı, kuşkuları vardı ve kuşkularında haksız değildi. Kendisine cezaevi içinde ‘ev’ üzere ortam sağlanması kuşkularını daha da artırıyordu. Ve evet, bu hususta hiçbirimiz yanılmadık maalesef. 28 Şubat 2015’te Dolmabahçe’de açıklanan mutabakattan sonra Erdoğan tam üç kez Tahlil Sürecini bitirdiğini söyledi. Nasıl mı?

“OLMAYAN BİR SORUN İÇİN TAHLİL SÜRECİ YÜRÜTÜLÜR MÜ?”

14 Mart’ta “Kürt sorunu diye bir şey yok”, 15 Mart’ta “Kardeşim ne Kürt sorunu ya. Artık bu türlü bir şey yok”, 17 Mart’ta “Türkiye’nin Kürt sorunu yoktur” diyerek. Artık soruyorum; olmayan bir sorun için Tahlil Süreci yürütülür mü? Erdoğan “Sorun yoksa Tahlil Süreci de yoktur” diye düşünüyor ve işte bu kelamlarıyla de Tahlil Sürecini bitirdiğini açıkça belirtiyordu. Sonra neler olduğuna da kısaca bakalım.

“ERDOĞAN MUTABAKATI İNKAR ETTİ”

20 Mart’ta Erdoğan, söz kelime bildiği ve oturma nizamına kadar müdahale ettiği o mutabakatı inkar etti “Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok” dedi. Tıpkı konuşmasında, isim isim bildiği akil beşerler heyetini inkar etti ve haberinin olmadığını söyledi. Akil beşerler heyeti için “Bir kümenin oraya gönderilmesi neyi değiştirecek ki?” dedi.

ARINÇ’IN KELAMINI HATIRLATTI

Dönemin Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç çıkıp “Cumhurbaşkanımız her şeyi çok yeterli bilmektedir. Bu olaylardan haberdar olmaması mümkün değildir” diyecek kadar ortam gerildi. Erdoğan’ın kederi silahların bırakılması değil, seçim öncesinde bunun açıklanmasıydı yalnızca.

“ERDOĞAN’IN TEK KEDERİ LİDER OLMAKTI”

Haziran’da seçim vardı ve Erdoğan’ın tek kaygısı “başkan” olmaktı. Öcalan’dan “Silahları bıraktık” açıklamasını seçim öncesi alıp bunu oya dönüştürmeyi ve 400 milletvekilliği kazanarak Anayasa’yı tek başına değiştirip “başkan” olmak istiyordu. Bu olmayınca da Kürt sorunu yoktur demeye başladı, her ayrıntısını bildiği Dolmabahçe Mutabakatını inkar etti, kendisinin şahsen yer almasını istediği şahıslardan de oluşan akil beşerler heyetini yok saydı.

“ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİTİRİP SEÇİM KAMPANYASINI BAŞLATTI”

Öcalan ise daha evvel üstünde uzlaşılan takvime nazaran hareket edilmesinde ısrarcıydı. “Seçimden evvel bu açıklama yapılmayacaksa ve seçimde benim işime yaramayacaksa ben ne yapayım bu türlü Tahlil Sürecini” diye düşünen Erdoğan, Tahlil Sürecini bitirip seçim kampanyasını başlattı.

“12 KERE ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEYE ÇALIŞTIK”

5 Nisan’daki son görüşmenin akabinde Öcalan ile tüm görüşmeleri askıya aldı. Biz ondan evvelki üç hafta içinde tam 12 kez Erdoğan’la görüşmeye, onu ikna etmeye çalıştık. Bakanlarla, Hakan Fidan’la tekraren görüşüp onlara “Erdoğan’ı ya siz ikna edin ya da bizi görüştürün” dedik lakin Erdoğan kararını vermişti. Yılların emeğini, barış umutlarını, her şeyi “başkan” olmak için heba etmeyi göze almıştı ve oy yoksa barış da yok demişti.

“400 İSTERKEN 300 VEKİLİNİN DE ALTINA DÜŞTÜ”

İşte o günlerde “Madem o denli, biz de seni lider yaptırmayacağız” dedim. Bu sloganın kıymetli Osman Kavala ile uzaktan yakından ilgisi yok. Partimizin o periyottaki resmi siyasetinin, ruhunun rafine edilmiş hali olarak bize aittir. Ve o ruhla seçimde barajı aşıp AKP’den Meclis çoğunluğunu aldık. Yani Erdoğan 400 isterken 300 vekilinin de altına düştü. Sonrası 7 Haziran 2015 ile 1 Kasım 2015 seçimleri ortasında yaşanan dehşeti ve bugüne nasıl gelindiğini daima birlikte acı formda yaşadık, yaşıyoruz.

“ERDOĞAN’IN SIKINTISI SELO DEĞİL, KOLTUK”

Yani Erdoğan’ın saray ve saltanat oyunlarına kanmayıp planlarını bozduğumuz için bize bu kadar düşmanca davranıyor. Vatansever yahut milliyetçi olduğu için ya da barış istediği için değil. Tüm halka bir davetle bitirmek istiyorum. Bedelli kardeşlerim, merak etmeyin. Barışı, huzuru kesinlikle sağlayacağız, birlikte bir ortada, kardeşçe yaşayacağız. Buna bugüne kadar pürüz olan kişi Erdoğan’dır. 14 Mayıs’ta sandığa gidin ve bu denli zulmü yaşatan, kendi sarayı ve koltuğu için ülkeyi yangın yerine çeviren bu şahsa hak ettiği demokrasi dersini verin. Oyunuzu değişim için kullanın. Sorun benim mahpustan çıkıp çıkmamam değil, ben halkım için 100 yıl da kalırım mahpusta fakat Erdoğan’ın sıkıntısı Selo değil, koltuk. Gereğince açık değil mi?”

Kaynak: ANKA / Siyaset