Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Erdoğan, partisinin İzmir mitinginde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Erdoğan, partisinin İzmir mitinginde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “14 Mayıs, Türkiye‘nin iktisadını Londra tefecilerine, güvenliğini terör örgütlerine, dış siyasetini emperyalistlere teslim etmek isteyenlere karşı yerli ve ulusal duruşun zaferinin seçimi olacaktır.” dedi.

Erdoğan, partisinin Gündoğdu Meydanı’nda düzenlediği mitingde vatandaşlara hitabında, Türkiye

Kimsenin hakkının çiğnenmesine, özgürlüğünün sınırlanmasına, hayat biçimine müdahale edilmesine müsaade vermediklerinin altını çizen Erdoğan, tam bilakis ülkede köken ve mezhep siyaseti yüzünden yaşanan acıların bir daha tekerrür etmemesi için kaç sessiz ihtilali hayata geçirdiklerine dikkati çekti.

İzmir‘de 58 bin 722 bağımsız kısmın kentsel dönüşümünü gerçekleştirdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin son seçimlerde belediyeleri kazandığı yerlerde ulaşımı, sütü, suyu yani kısaca hayatı ücretsiz yapacağını hatta çiftçilere parasız traktör dağıtacaklarını söylediğine işaret ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Verdikleri kelamlardan yerine getirdikleri var mı? İzmir, her yağmurda sele teslim oluyor mu? İzmir

Buna karşılık biz, sarsıntı konutlarını kelam verdiğimiz müddette yapıp teslim ettik mi? Tıpkı formda kentimizde riskli yapı olarak belirlediğimiz 58 bin 722 bağımsız kısmın kentsel dönüşümünü gerçekleştirdik mi? Ülkemizin zelzele tehdidi altındaki kentlerinden biri olan İzmir‘in kentsel dönüşümünü tamamlayacak olan da yeniden biziz. Bunlardan bir şey olmaz. Hem de bunlara karşın yapacağız.”

“Bunlar yapmak için değil, yalnızca yıkmak ve kandırmak için kelam veriyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Peki bu ortada asıl sorumlular ne yapar? Yalnızca gelirler, konuşurlar, gülüşürler ve sonra kenti zahmetleriyle baş başa bırakıp masraflar. Niçin biliyor musunuz? Zira bunlar yapmak için değil, yalnızca yıkmak ve kandırmak için kelam veriyor. Eskilerin ‘abdestsiz sofuya namaz mı dayanır’ diye bir kelamları var, bunlarınki de o hesap işte. Nasıl olsa yapmayacaksın, söyle söyleyebildiğin kadar.

Halbuki biz bugüne kadar söylediğimiz her şeyi yaptık, yapmayacağımız hiçbir şeyi de söylemedik. Eksiklerimiz, kusurlarımız doğrudur vardır, olabilir insanız lakin hiçbir vakit söyleyip de yapmadığımız yoktur. Lakin samimi uğraşımızın, canhıraş uğraşımızın, elde ettiğimiz sonuçların şahidi sizlersiniz.”

“Bu kentin beşerlerine ‘tıpış tıpış oy vereceksiniz’ dediler”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi nereden nereye getirdiklerini elini vicdanına koyan herkesin kabul edeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Biz İzmir için gece gündüz çalışırken, yedili masa bu kentin beşerlerine, ‘Tıpış tıpış oy vereceksiniz’ dediler. Ortalarında FETÖ’nün, PKK’nın adayı, kahraman ordumuza hakaret edenler var. İzmir’in ilçelerini ezbere sayamayacak tipler var. Bir tek İzmirlinin, yani sizlerin adayı yok. Benim tanıdığım İzmir, kendini hiçe sayan bu kibir masasını sandıkta darmadağın eder.

Benim tanıdığım İzmir, Cumhuriyetin birinci asrını heba eden, Türkiye Yüzyılı’nın da önünü tıkamak isteyen bu masayı sandığa gömer. İzmir’in dağlarında açan çiçekleri babalarının malı sanarak sağa sola peşkeş çekenlere verilebilecek en hoş karşılık, İzmirlinin sandıkta kendi iradesine ve geleceğine sahip çıktığını göstermesidir. Bu yanıt, İzmir’in, ‘Tıpış tıpış oy vereceksiniz’ zorbalığını reddederek tercihini özgürce kullanmasıdır.”

“14 Mayıs, yerli ve ulusal duruşun zaferinin seçimi olacaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “14 Mayıs, her türlü farklılığın, her türlü kabulün ötesinde ülkesinin ve milletinin geleceğini düşünenlerin Türkiye Yüzyılı etrafında toplandığı bir seçim olacaktır.” dedi.

14 Mayıs’ın Cumhuriyetin birinci asrında, bilhassa de son 20 yılında çok büyük emekler ve fedakarlıklarla elde edilen kazanımların yarıda kalmasını istemeyenlerin iradesini sandığa yansıttığı bir seçim olacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“14 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal’in bir asır evvel İzmir’den işaret ettiği vatan toprakları üzere ülke iktisadını da esaretten kurtaracak, kalkınma atılımını maksadına ulaştıran bir seçim olacaktır. 14 Mayıs, Türkiye’nin iktisadını Londra tefecilerine, güvenliğini terör örgütlerine, dış siyasetini emperyalistlere teslim etmek isteyenlere karşı yerli ve ulusal duruşun zaferinin seçimi olacaktır.

14 Mayıs, Cumhuriyetimizin yeni asrında ülkemizi ve milletimizi her alanda dünyada hak ettiği yere çıkarma azminin seçimi olacaktır. Biz işte bu azmin, duruşun, iradenin temsilcisi olarak 14 Mayıs’ta sizin desteğinize talibiz.”

“Terörle gayret harekatlarımızın yarım kalmaması için bizimle bir arada misiniz?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlara hitaben şöyle konuştu:

“Gelin sizlerle bir ahit tazeleyelim. İzmir, Türkiye’nin güvenliğini sonlarının ötesinden başlatan terörle uğraş harekatlarımızın yarım kalmaması için 14 Mayıs’ta bizimle bir arada misin? İzmir, ülkemizin bölgesinde ve dünyada yükselen yıldızının istikametinin tekrar aşağıya dönmemesi için 14 Mayıs’ta bizimle bir arada misin? İzmir, üretimi ve istihdamıyla potansiyeli her geçen gün artan büyümemizin tökezlememesi için 14 Mayıs’ta bizimle misin?”

Erdoğan, ayrıyeten terörle uğraşta Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Bestler Dereler bölgesinde teröristleri gömdüklerine işaret etti.

(Sürecek)

Kaynak: AA / Burcu Çalık Göçümlü – Aktüel