Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıhhat durumu nasıl? Canlı yayında şahsen kendisi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıhhat durumu nasıl? Canlı yayında şahsen kendisi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Türk, ATV, Euro D, Euro Star ve Avrupa 7 ortak yayınına katıldı. Yurt dışındaki vatandaşlara seslenen Erdoğan, sıhhat durumuyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

“GAYET İYİYİM”

Geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayında rahatsızlanmasıyla ilgili konuşan Erdoğan, “Gayet uygunum. Aslında o günden sonra biliyorsunuz ben tekrar meydanlarda kıymetli programlar yaptım. Bunların en değerlisi de Ankara oldu. Ankara programını yaptık, orta vermedik. Bu ortada bir Manisa programı da oldu. Durmadan, orta vermeden yola devam ettik. Oralar bizim güç kaynağımız oluyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

3 milyon 300 bin yurt dışı seçmen statüsüne sahip vatandaşımız var. Yurt dışında 4 bin 469 sandık kurulacak. Bu süreç yurt dışı temsilciklerinde 9 Mayıs’ta son bulacak. Gümrük kapılarında ise Mayıs’ta son bulacak. Vatandaşlarımın oy kullanma haklarını hızla giderecek ve vatandaşlarımız oylarını kullanabilecekler. Bize birinci yöneltilen soru yurtdışındaki vatandaşlarımızdan, ‘Biz ne vakit oy kullanma hakkına sahip olacağız?’ Ben de hiç merak etmeyin bu hakkını hızla sağlayacağız dedim. Başka hükümetler yalnızca döviz gereksinimi olduğunda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı hatırladılar. Biz ise onlara oy kullanma hakkını verdik. Seçimlere iştirak oranı bir yılda yüzde 36’lara daha sonra yüzde 40’lara ulaştı. 2018 seçiminde bu oran yüzde 50’leri aştı.

“HAYAL EDİLEMEYEN PEK ÇOK ADIM ATTIK”

Son 21 yılda oy kullanmanın yanında daha evvel hayal edilemeyen pek çok adım attık. Teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşlarımın süreçlerini elektronik ortamda kolaylaştırdık. Pasaport harçlarını yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için yarı yarıya indirdik. Türkiye’ye gelen vatandaşların araçlarını ülkemizde kullanabilme sonlarını 2 yıla çıkardık. Muhalefet yurt dışı ile ilgili bugüne kadar ne yaptı. Biz birçok adımları attık. Vatandaşlarımız 177 merkez ile 46 gümrük kapısından oylarını kullanabilecek.