Buldan: "Biliyorsunuz, Tayyip'in Siyaset Arenasına Çıkması İstanbul'la Başladı.

Buldan: “Biliyorsunuz, Tayyip’in Siyaset Arenasına Çıkması İstanbul’la Başladı.

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, “Türkiye toplumu kararını vermiş. Tayyip gidecek, AKP gidecek, MHP gidecek. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın, göndereceğiz. Hiç kimse kaygılanmasın, kuşku duymasın; biz, onları mahallî seçimlerde İstanbul‘da nasıl gönderdiysek 14 Mayıs‘ta da birebir formda göndereceğiz. İstanbul için de birebir şeyi söylüyorlardı. ‘Ne yaparsak yapalım İstanbul’u bırakmayacaklar, terk etmeyecek’ diyorlardı. Ne oldu? Tıpış tıpış gittiler, gerilerine bakmadan gittiler. Artık de tıpış tıpış göndereceğiz onları. İnanın, gerilerine bile bakmaya fırsatları bile olmayacak. Atı alan Üsküdar’ı geçemeyecek bu sefer… Biliyorsunuz, Tayyip’in siyaset arenasına çıkması İstanbul’la başladı. Artık Tayyip’i göndermek de İstanbulluların elinde. Siyasi öyküsü İstanbul’da bitecek” dedi.

Pervin Buldan, bugün Yeşil Sol Parti’nin İstanbul’un Bağcılar ilçesinde düzenlediği mitingde konuştu. Buldan, şunları söyledi:

“Birileri kıskanacak diye korkuyorum. Dün İzmir’de Tayyip’in yaptığı mitingin üç katı burada, helal olsun size. İşte halk budur, işte değişimin ve dönüşümün göstergesi bu meydandır. İşte Bağcılar, işte İstanbul, bayanlar ve gençler. İstanbul’un mukadderatını değiştirecek olan sevgili Bağcılar halkı, Türkiye’nin bahtını değiştirecek olan sevgili İstanbullular; hepinizi bir defa daha hürmetle, sevgiyle selamlıyorum.

“TAYYİP GİDECEK, AKP GİDECEK, MHP GİDECEK”

Bu coşku her yerde var. Hakkari’de de Van’da da var. Bitlis’te de var, Amed’de de var. Bu coşku Aydın’da da var, İzmir’de de var, Manisa’da da var. Nereye gidersek gidelim, kiminle buluşup miting yaparsak yapalım her yerde tıpkı coşkuyu görüyoruz. Her yerde tıpkı kararlılığı ve morali görüyoruz. Niçin? Zira Türkiye halkları, Türkiye toplumu kararını vermiş. Tayyip gidecek, AKP gidecek, MHP gidecek. Göndereceğiz. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın, göndereceğiz. Artık ‘Ya hile yaparlarsa, gitmezlerse ya tekrar bunlar başımıza gelirse’ diyorlar. Hiç kimse kaygılanmasın, kuşku duymasın; biz, onları lokal seçimlerde İstanbul’da nasıl gönderdiysek 14 Mayıs‘ta da tıpkı formda göndereceğiz. İstanbul için de birebir şeyi söylüyorlardı. ‘Ne yaparsak yapalım İstanbul’u bırakmayacaklar, terk etmeyecek’ diyorlardı. Ne oldu? Tıpış tıpış gittiler, artlarına bakmadan gittiler. Artık de tıpış tıpış göndereceğiz onları. İnanın, gerilerine bile bakmaya fırsatları bile olmayacak. Atı alan Üsküdar’ı geçemeyecek bu sefer.

“ŞİMDİ TAYYİP’İ GÖNDERMEK DE İSTANBULLULARIN ELİNDE. SİYASİ KISSASI İSTANBUL’DA BİTECEK”

Biliyorsunuz, Tayyip’in siyaset arenasına çıkması İstanbul’la başladı. Artık Tayyip’i göndermek de İstanbulluların elinde. Siyasi öyküsü İstanbul’da bitecek. Artık halkımız ‘patates, soğan’ diyor ya. Onlar, ‘Halkımızın patates ve soğanla kaygısı yok’ diyor. Zira onların, insanların konutunda tencerelerin kaynamadığından haberi yok. Zira onlar; patates, soğanın halkımız için ne kadar kıymetli olduğunu bilmiyor. Zira saraylarda yaşıyor, İstanbul halkının ne yaşadığından haberleri yok. Kendi geleceklerinden, çetelerden, yandaşlardan, akrabalardan öbür halkın ne yaşadığından haberleri yok. Halk aç mı kalmış, susuz mu kalmış? Yoksulluk mu, çaresizlik mi yaşıyor? Bunları bilmezler. Zira onlar, Saray’ın penceresinden ülkeyi toz pembe görüyorlar. Halbuki bizim halkımızın geçim kederi var. Gençlerimizin gelecek sıkıntısı var, bayanlarımızın gelecek sıkıntısı var. Bu ülkede bayanların geleceğini çalan, bayanlara şiddeti ve baskıyı her vakit uygulayan, 21 yıllık iktidar sürecinde en fazla bayanları yok sayan, inkar eden, emeğini sömüren bu iktidarın gidişi elbette bayanların eliyle olacak.

“HER CUMARTESİ GÖZALTINA ALINAN CUMARTESİ ANNELERİ’NİN HESABINI SORMAYA GELDİK DEYİN”

Bu sene seçimlerde birinci kere oy kullanacak sevgili gençler; geleceği değiştirmek sizin elinizde. Vereceğiniz her bir oyun ne kadar değerli olduğunu biz biliriz. Genç arkadaşlarımızın kullanacağı oylar kendi geleceklerini, yarınlarını belirleyecek ve bu ülkede kelam sahibi olmalarını sağlayacak. Bu meydanlarda konuşuyor olabiliriz lakin temel kelamı, temel kararı 14 Mayıs tarihinde sandıklarda vereceksiniz. Kelam de sizin, karar da sizin. Mühür de sizin elinizde olacak. O mührü Yeşil Sol ağacının altına o denli bir vurun ki Türkiye’nin her yeri yeşile boyansın. Sandıklara gittiğiniz vakit elinizi vicdanınıza koyun ve deyin ki ‘hesap sormaya geldik. Tayyip Beyefendi; patatesin, soğanın ne kadar olduğunu sormaya geldik’ deyin. ‘Etin, kıymanın kaç para olduğunun hesabını sormaya geldik’ deyin. ‘Tayyip Beyefendi, her cumartesi gözaltına alınan Cumartesi Anneleri’nin hesabını sormaya geldik’ deyin. ‘İki yıldır Urfa Adliyesi önünde oturan Emine Şenyaşar’ın hesabını sormaya geldik’ deyin. ‘Şu anda cezaevlerinde olan Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın, Gültan Kışanak’ın, Sebahat Tuncel’in, Bekir Kaya’nın, Ayla Akat Ata’nın, Selçuk Mızraklı’nın hesabını sormaya geldik’ deyin. ‘Kürt halkına 21 yıldır yaptığınız zulmün hesabını sormaya geldik’ deyin. Bu hesabı sandıklarda soracağız, attığımız oylarla soracağız. Yeşil Sol’un altına vuracağımız mühürle soracağız.

“HİÇBİR SANDIĞIMIZI SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ, AKP’NİN HIRSIZLIK YAPMASINA BU SEFER MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Sevgili halkımız; tarihi bir süreç, tarihi bir devir. Bu tarihi fırsatı uygun kıymetlendirmemiz lazım. Bir 5 yıl daha Tayyip’in kahrını hiç kimse çekemez. Bu ülkede değişim, dönüşüm kaide. Yeşil Sol’un parlamentoya güçlü girmesi kural. Bütün bunların gerçekleşmesi için çalışmak, çalışmak, çalışmak lazım. 14 Mayıs tarihine kadar çalışmak, 14 Mayıs’ta da sandıklara sahip çıkmak, hiçbir oyumuzun boşa gitmemesi için o sandıkları korumak lazım. Ben inanıyorum; İstanbul halkı, gençler ve bayanlar, sandıklarımıza sahip çıkacak. Biz bu sorumluluğu üstlendik, çalışmalarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Hiçbir sandığımızı sahipsiz bırakmayacağız, AKP’nin hırsızlık yapmasına bu sefer müsaade vermeyeceğiz. Onlar hırsızlığı bütün Türkiye’de yapıyorlar. Bütün yandaşları varlıklı yaptılar, kendilerine yakın insanları. Talanla, usulsüzlükle esasen varlıklı oldular ancak bizim oylarımızı çalarak güçlü olmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. Her bir oyumuzun değerini bileceğiz, bize itimadın.

“İSTANBUL’DA GEÇEN PERİYOT ALDIĞIMIZ VEKİL SAYIMIZI VE OY ORANIMIZI İKİYE KATLAMAZSAK KENDİMİZİ BAŞARILI SAYMAYACAĞIZ”

Sevgili halkımız, çok değerli Bağcılar halkı; bu ilçenin esnafının da üreticisinin de çalışanının de bayanların da gençlerin de meselelerini biliyoruz. Bütün bu meselelerin parlamentoda tahlili için canla başla uğraş edeceğimizi bilmenizi istiyorum. Bağcılar esnafı kepenk kapatmak zorunda kalıyorlarsa, Bağcılar’daki çiftçi malını satamıyorsa, üretimde sorun yaşıyorsa, gençler işsiz dolaşıyorsa, Bağcılardaki bayanlar çocuklarını okula aç gönderiyorsa ve çocuklarını yatağa aç koyuyorsa o vakit karar verme günü çoktan gelmiş geçiyor. Bağcılar halkı kararını vermiş, belirli fakat İstanbul’un tamamının kararını vermesi lazım. Yeşil Sol’da birleşmenin, birlikte olmanın, bütünleşmenin yollarını aramak ve bulmak lazım. Artık Sırrı vekilimiz söyledi, Yeşil Sol’u herkes tanımıyor olabilir. 14 Mayıs’a kadar herkese Yeşil Sol’u anlatalım ve ağacı kesinlikle fakat kesinlikle gösterelim. Oy pusulasında HDP olmayacak. Yalnızca Yeşil Sol olacak. O yüzden biz de mührümüzü Yeşil Sol’un altına vuracağız. İstanbul’da geçen periyot aldığımız vekil sayımızı ve oy oranımızı ikiye katlamazsak kendimizi başarılı saymayacağız. En az yüz milletvekiliyle parlamentoya girelim ki yaşanan bütün krizlerin tahlilinde anahtar parti olalım.

“FAŞİZMİ GERİLETMEK İÇİN DE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE OYLARIMIZ SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA”

Biz olmadan hiçbir kanun teklifi geçmesin, biz olmadan Türkiye’yi ilgilendiren hiçbir kararın altına imza atamasınlar. Yeşil Sol, bu derece kıymetli ve değerli bir partidir. Bu değerli partiye, bu değerli partiye sahip çıkmak hepimizin misyonudur. 14 Mayıs tarihinde değiştirmek, dönüştürmek, kazanmak ve başarmak için, kelam ve karar sahibi olmak için oylarımız Yeşil Sol’a. Faşizmi geriletmek için de cumhurbaşkanlığı seçiminde oylarımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na. Bu, çok stratejik bir karar. Biliyorsunuz, İstanbul seçimlerinde de birebir stratejik kararla İstanbul’da demokrasi güçlerinin kazanmasına bizler vesile olduk. Tıpkı misyon ve sorumlulukla başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı değiştirmek ve onun yerine Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçmek, bir de Yeşil Sol’u güçlü bir temsiliyetle parlamentoya göndermek…

“BİZİM FARKIMIZ, BİR BAYAN PARTİSİ OLMAK, BAYANLARIN KELAM VE KARAR SAHİBİ OLMASINI SAĞLAMAK, BAYAN VEKİLLERİMİZİ PARLAMENTOYA GÖNDERMEKTİR”

Evet, biz, birebir vakitte bir bayan partisiyiz. Bu periyot, yüzde 45 oranında, seçilebilir bayan arkadaşlarımızı listelerimizin başlarına yerleştirdik. Hiçbir partide bayanlara bu kadar değer verilmiyor, değer verilmiyor, bayanlar seçilebilir yerlerden aday gösterilmiyor. Lakin işte bizim farkımız, bir bayan partisi olmak, bayanların kelam ve karar sahibi olmasını sağlamak, bayan vekillerimizi parlamentoya göndermektir. Sevgili bayanlar; hepinizin ismine bayan temsilciler, hepinizin ismine genç temsilciler parlamentoya gidecek.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki