Çorum’da evlenme teklifini reddeden ağabeyi öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan sanığa müebbet mahpus talebi

ÇORUM’da evlenme teklifini üniversite okuyacağını söyleyerek kabul etmeyen Şerife İçöz’ün (19) ağabeyi Mustafa İçöz‘ü (21) tabanca ile öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan sanık Ahmet Özkarslı (26) hakkında mütalaasını açıklayan savcı, ‘kasten öldürme’ hatasından müebbet mahpus cezası talep etti. Savcı, Mustafa İçöz‘e sopayla saldıran Ahmet Özkarslı’nın babası Mehmet Özkarslı için ise 18 yıla kadar mahpus talebinde bulundu.

Çorum Sungurlu‘ya bağlı Kavşut köyünde bakkal işleten Ahmet Özkarslı, geçen yıl Şerife İçöz’ü ailesinden istedi. Şerife İçöz, üniversitede okumak istediğini belirterek evlilik talebini reddetti. Bu nedenle Özkarslı ailesi ile İçöz ailesi ortasında hasımlık oluştu. 18 Ekim 2022’de Şerife İçöz’ün ağabeyi Mustafa İçöz ile Ahmet Özkarslı ve babası Mehmet Özkarslı ortasında köy meydanında tartışma çıktı. Ahmet Özkarslı, tabancayı çıkarıp Mustafa İçöz’e ateş etti. Ağır yaralanan İçöz, ambulansla hastaneye götürülürken, yolda hayatını yitirdi. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden Ahmet Özkarslı tutuklanırken, babası ise isimli denetimle özgür bırakıldı. Ahmet Özkarslı hakkında ‘kasten öldürme’, Mehmet Özkarslı hakkında ise ‘öldürmeye azmettirme’ hatalarından müebbet mahpus istemiyle dava açıldı.

Sungurlu Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava belgesine olay anına ait cep telefonu kamerasıyla çekilen imaj kanıt olarak girdi. İmajda, Ahmet Özkarslı’nın babası tutuksuz sanık Mehmet Özkarslı’nın ölen Mehmet İçöz’e sopa ile vurduğu görüldü. Mahkeme heyeti, kamera imgeleri, sopa modülünün bulunması ve sanığın kaçma kuşkusunun bulunması nedeniyle Mehmet Özkarslı’nın da tutuklanmasına karar verdi.BABAYA ‘HAKSIZ TAHRİK’ İNDİRİMİ TALEBİDavanın 6’ıncı duruşması Sungurlu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Ahmet Özkarslı ve babası Mehmet Özkarslı Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, sanıkların ‘kasten öldürme’ cürmünü işlediklerini lakin maktül Mustafa İçöz’ün, sanıklardan Mehmet Özkarslı’ya tartışma sırasında hakaret ettiği ve bu durumun dikkate alınarak ‘haksız tahrik’ kararları uygulanıp indirim yapılmasını talep etti. Savcı, sanık Ahmet Özkarslı hakkında ‘kasten öldürme’ cürmünden müebbet mahpus, babası Mehmet Özkarslı hakkında ise ‘kasten öldürme’ kabahatinden 12 yıldan 18 yıla kadar mahpus cezası talep etti.’PİŞMANIM, BABAMIN OLAYLA İLGİSİ YOK’Ardından sanıkların temel hakkındaki mütaalaya ait beyanları soruldu. Bunun üzerine tutuklu sanık Ahmet Özkarslı, “Olay nedeniyle çok pişmanım, keşke olmasaydı. Maktul ağır formda tahrik etti, bir anlık gafletle bu cürmü işledim, hayatım karardı. Keşke bu türlü olmasaydı. Öldürme kastıyla hareket etmedim. Babama karşı hücum yapabileceğini düşünerek bir anlık gafletle hareket ettim, babamın olayda dahli yoktur” dedi. Duruşma, 24 Mayıs’a ertelendi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni