CHP Küme Başkanvekili Ali Uzman Başarır’dan artırım reaksiyonu

CHP Küme Başkanvekili Ali Becerikli Başarır, “85 milyon artırımlara reaksiyon vermeli. Türkiye sahipsiz değil, sahipsiz kalmayacak. Bize oy veren vermeyen herkesin hakkını savunacağız. 3 aylık seçim sürecinde nasıl kandırıldığınızı, ne anlatıldığını ve bugün ne yaşandığını lütfen görün.” dedi.

Başarır, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bu sabah güne artırım haberleriyle uyandıklarını söyledi.

Bazı eserlerde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının yüzde 20’ye, kimi eserlerde ise yüzde 8 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 10’a çıktığını anlatan Başarır, bunun iğneden ipliğe her şeye artırım manasına geldiğini savundu.

Pasaport harçlarına, tapu ve noter masraflarına da artırım geldiğini söz eden Başarır, şöyle konuştu:

“Seçimi mi beklediniz? MTV 2 katına çıkıyor. Sarsıntı için yapıyorsun, seçim sonrası yapıyorsun. Bu sabah artırım yağmuruyla uyanıyoruz. Biz seçimden evvel de seçimden sonra da bu ülkenin temel meselesinin ekonomi, yoksulluk, geçinememe olduğunu söylemiştik. Bunu kamunun, devletin, yani sarayın, bürokrasinin küçültülerek, devlet masraflarının en az düzeye getirilerek yapılmasını önermiştik. Bunların hiçbirinde küçülme yapmayan, feragat etmeyen saray rejimi bugün 85 milyonun sırtına yük olarak bu ek vergileri, artırımları getirdi. Bunu kabul etmek mümkün değil.”

Tahakkuk etmiş, bir birden fazla ödenmiş milyonlarca otomobilin vergisinin bir kere daha alınmak istendiğini tez eden Başarır, bunun Anayasa’ya karşıt olduğunu ileri sürdü.

Ali Uzman Başarır, “seçim periyodunda insanların iradesinin fesada uğratıldığını” lakin bugün gerçeğin ortaya çıktığını söyledi.

KDV’nin artmasının iğneden ipliğe her şeye artırım manasına geldiğini savunan Başarır, “Siz şayet ki bir mevzuda feragat edecekseniz, 85 milyonun cebine gözünüzü dikmeyin. Uçaklarınızı, o korumalarınızı, yazlık sarayınızı ve öbür masraflarınızı kısın. Bu artırımları gözden geçirin. Bunu kesinlikle yapmalısınız.” dedi.

Cumhurbaşkanının genel bütçeye ait borçlanma yetkisinin de artırıldığını lisana getiren Başarır, bunun ek bütçe manasına geldiğini öne sürdü. Başarır, ek bütçenin Meclise gelmesini ve hususun konuşulmasını istedi.

Başarır, kendilerine oy vermeyenlerin de haklarını savunacaklarını belirterek, “Herkes bence MTV’den, hukuksuzluktan dava açmalı. Herkes, 85 milyon artırımlara reaksiyon vermeli. Türkiye sahipsiz değil, sahipsiz kalmayacak. Bize oy veren vermeyen herkesin hakkını savunacağız. 3 aylık seçim sürecinde nasıl kandırıldığınızı, ne anlatıldığını ve bugün ne yaşandığını lütfen görün.” diye konuştu.

Necip Hablemitoğlu cinayeti davasıyla ilgili sanıklardan Nuri Gökhan Bozkır’ın Ocak 2022’de Ukrayna’dan Türkiye’ye getirildiğini, lakin 19 Mayıs’ta tahliye edildiğini hatırlatan Başarır, bir öbür davadan tutuklanmasına karar verilen Bozkır’ın bulunamadığını öne sürdü. Başarır “İkinci bir Adil Öksüz olayı yaşanıyor üzere geliyor.” dedi.

“Anayasa Mahkemesine götüreceğiz”

CHP Küme Başkanvekili Başarır, bir soru üzerine, MTV’nin bu yıl için iki kat olarak alınacak olmasının Anayasa’nın 3 ve 73. unsuruna net bir biçimde ters olduğunu savunarak, “Tahakkuk etmiş bir vergi. O yüzden biz de Anayasa Mahkemesine götüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Başarır, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, tutuklu Merdan Yanardağ ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu üzerinden eleştirmesini nasıl değerlendirdiğinin” sorulması üzerine, “Bu ülkenin sorunu bugün ekonomi ve bu artırımlar. Baba oğul ile olan bağlantı, parti içi sorunlar kendisini ne ilgilendiriyor? Yoksullukla, artırımlarla ilgilenmesi gerekirken CHP’yi konuşuyor.” sözlerini kullandı.

CHP’li Gezmiş, fındıkta 105 lira taban fiyat istedi

Öte yandan CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, yaptığı basın toplantısında, öteki tarım eserlerinde olduğu üzere fındık tarımında da hemen tahlil bekleyen problemler bulunduğunu söyledi.

Bu problemlerin başında artan girdi maliyetleri olduğunu ileri süren Gezmiş, fındık üreticisinin bahçesine gübre ve ilaç alamaz hale geldiğini savundu. Fındığın toplanması için çok az vakit kaldığını belirten Gezmiş, fındık fiyatının en geç 20 Temmuz’da açıklanması gerektiğini belirtti.

Gezmiş, fındık için taban fiyatın 4 doların karşılığı 105 lira olarak açıklanmasını talep etti.

Kaynak: AA / Ertuğrul Subaşı – Siyaset