"Caspian Energy Investment Forum"un 14'üncüsü İstanbul'da düzenlendi

“Caspian Energy Investment Forum”un 14’üncüsü İstanbul’da düzenlendi

Türkiye‘nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Türkiye ile Azerbaycan ortasında geliştirilen stratejiler doğrultusunda, iş dünyasının üçüncü ülkelerde de iş yapma arayışında olması gerektiğini belirtti.

???????Caspian Energy Club ve Caspian Energy Türkiye tarafından düzenlenen “Caspian Energy Investment Forum”un 14’üncüsü İstanbul’da bir otelde gerçekleştirildi.

Bağcı, burada yaptığı konuşmada, Türk dünyasının jeopolitik kıymetinin yükseldiği, Türkiye-Azerbaycan bağlarının tepe yaptığı bir devirde bu forumun çok manalı olduğunu söyledi.

Bağcı, iş insanlarının görüş ve tekliflerinin ehemmiyetine değinerek, forumun Türkiye-Azerbaycan ilgilerinin derinleşmesine katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

İş dünyasının önünün açılmasıyla yalnızca Türkiye ve Azerbaycan’da ticaret ve yatırımın değil, üçüncü ülkelerde de iş yapma arayışında olunması gerektiğini belirten Bağcı, “Türkiye ile Azerbaycan’ın üçüncü ülkelerde de yatırımını hedefleyen, kurumsal seviyede TPAO, SOCAR ve BOTAŞ üzere şirketlerin Türkiye ve Azerbaycan dışında da ortak iş yapması tarafında strateji geliştirildiğini biliyoruz. Bunun iş dünyamıza da yansımasını dilek ediyoruz.” diye konuştu.

Bağcı, Türkiye-Azerbaycan ortasındaki 15 milyar dolarlık dış ticaret hacmi maksadını anımsatarak, “Buradan çıkacak fikirler ve Şuşa Beyannamesi amaçları doğrultusunda oluşacak yol haritaları iş dünyası açısından siyaset ve bürokrasiye katkı verecektir.” dedi.

Türkiye’nin, petrol ve doğal gaz dışında, ticarette Azerbaycan’da birinci sırada yer aldığına dikkati çeken Bağcı, “Biz bunu korumak zorundayız. Türkiye açısından söylüyorum, Azerbaycan’da rakibimizin olması Şuşa Beyannamesi varlığına zıttır. Bu türlü bakmak gerekir. O nedenle ne yapıp edip bu tepe durumumuzu korumalıyız.” sözlerini kullandı.

Bağcı, yeni periyotta maliyetlerin artması üzere nedenlerle global üretim üssünün doğuya kaydığını belirterek, “Orta Asya ve Kafkasya’nın jeopolitik bedeli bu istikametiyle artmaktadır. Bu artan jeopolitiği iş dünyasının yeterli görmesi gerekir.” diye konuştu.

Türk dünyasının jeopolitik kıymeti artarken Türk Devletleri Teşkilatı’nın da güçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Bağcı, “Türk dünyasında, Macaristan’ı çıkartırsak, toplam nüfusun 174 milyon, gayri safi yurt içi hasıla toplamının 1 trilyon 384 milyar dolar, ticaret cirolarının ise 850 milyar dolar olduğunu gördük. Lakin kendi ortalarındaki ticaret yalnızca yüzde 4 düzeyinde, yani kendi ortalarında 35 milyar dolarlık bir ticaret var. Bu tarafıyla yapacak çok iş var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye ve Azerbaycan ortasındaki güç projeleri bölgenin gelişimine katkı sağlıyor”

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov da bundan 30 yıl evvel Hazar Denizi’nin kapalı bir su havzası iken bugün yeni perspektifler yaratan, ekonomik bir bölge olduğunu söyledi.

Memmedov, bunun Azerbaycan’ın planlı siyaseti ve Türkiye ile Gürcistan’ın hayata geçirdiği ortak projelerin sonucu olduğunu belirterek, “Biz, Türkiye ile Akdeniz’e Hazar Denizi kaynaklarını ulaştırmak gayesiyle Bakü-Tiflis-Ceyhan boru çizgisi projesini ortaya koyduğumuzda dünyadaki birçok siyasetçi ve şirket bu projenin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirtmişlerdi ancak vakit gösterdi ki siyasetçilerimizin ısrarı, ileri görüşlülüğü bu projelerin hayata geçirilmesine imkan sağladı.” diye konuştu.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Çizgisi (TANAP) ve Trans Adriyatik Boru Çizgisi (TAP) projelerine de işaret eden Memmedov, yapılan yatırımlar sonucunda bugün birçok ülkenin Hazar Denizi’nin Azerbaycan kısmındaki hidrokarbon kaynaklarına erişme imkanı elde ettiğini kaydetti.

Memmedov, birçok ülkenin topraklarından geçen kelam konusu milletlerarası projelerin bölgeyi ekonomik olarak gelişmiş bir bölgeye dönüştürürken, güvenliğini temin ettiğini lisana getirdi.

Konuşmalarının akabinde Dış Ekonomik Alakalar Konseyi (DEİK) ile Caspian Energy Club ortasında memorandum imzalandı.

Kaynak: AA / Firdevs Yüksel – İktisat