Çandarlılı Bircan, tavlada farkını gösterdi

Çandarlılı Bircan, tavlada farkını gösterdi

İzmir‘in Dikili ilçesi Çandarlı Mahallesi’nde ikamet eden, tıpkı vakitte Çandarlı Tavla Spor Kulübü kurucusu Halil İbrahim Bircan, katıldığı Tavla Dünya Şampiyonası’nda 668 atlet ortasında 54. oldu.

İstanbul Tavla Derneğinin her yıl düzenlediği kuruluş yıl dönümü turnuvasının 15.’si, 26-30 Nisan tarihleri ortasında İran’dan 82, Bulgaristan’dan 41, Almanya’dan 38, İngiltere’den 17, Fransa’dan 12, ABD’den 12, Romanya’dan 10, Ukrayna’dan 8, Lübnan’dan 8, KKTC’den 7, Makedonya’dan 6, Danimarka’dan 26, İtalya’dan 5, Gürcistan’dan 5, İsrail’den 4, Yunanistan’dan 4, Irak’tan 4, Avusturya, Belçika, Rusya, Macaristan, Japonya ve İsviçre’den 2, Azerbaycan, Bosna Hersek, İsveç, Güney Kıbrıs, Brezilya, İrlanda, Norveç, Avustralya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Litvanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 1 olmak üzere 290 yabancı, toplamda 668 oyuncuyla İstanbul’da yapıldı. Dünyanın en kıymetli tavla turnuvaları ortasında gösterilen turnuvada, renkli bir atmosfer yaşandı. Gürcistan’dan Sounguli Amirov’un birinci olduğu şampiyonada, KKTC’den Mehmet Çakıcı ikinci, Türkiye’den Atilla İnanlı üçüncü olurken, Çandarlı’yı temsil ederek katılan Halil İbrahim Bircan, birinci çeşitten itibaren Hollandalı, İranlı, Türk ve Bulgar rakipleri eleyerek değerli bir muvaffakiyete imza attı. 12. maçında tavlanın duayenlerinden Mürsel Askenazi’ye 9-7’lik skorla elenen Halil İbrahim Bircan, turnuvayı 54. sırada tamamlamayı başardı.

“Modern tavla eğitimleri vermek istiyorum”

Tavlanın sıradan bir kahvehane oyunu olmadığını; satranç, briç üzere değerli bir spor olduğunu belirten Halil İbrahim Bircan şunları söyledi: “Dünyada uzun yıllardır çağdaş tavla oynanıyor. Türkiye, çağdaş tavla ile 80’li yılların başlarında tanıştı. Türkiye’de beşerler tavlayı kolay bir kahvehane oyunu olarak görüyor ve önemsemiyor. Halbuki tavla da satranç üzere çok kıymetli ve matematik gerektiren bir oyundur. Son yıllarda çağdaş tavla, ülkemizde yavaş yavaş bilinmeye başlasa da kanaatimce kâfi değildir. Örneğin bölgemiz Bakırçay havzasında, çağdaş tavla bilen oyuncu sayısı yoktur. Geçtiğimiz yıl Çandarlı’da çağdaş tavla eğitimleri vermek istememe karşın talep olmadığı için maalesef bu idealimi gerçekleştiremedim. Umarım bu vakitten sonra Dikili’de yahut Çandarlı’da talep olursa bu cins eğitimleri istekli olarak yapacağım. Ülkemizde tavlayla birlikte bilardo da hak ettiği yerde değildir. Meğer ki bu oyunlar tıpkı satranç üzere insanların toplumsallaşması manasında çok değerlidir. Tavla dostluktur, arkadaşlıktır, sevgidir, müsamahadır.” – İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal