BM: Sudan'daki çatışmalar münasebetiyle 800 binden fazla kişi komşu ülkelere kaçabilir

BM: Sudan’daki çatışmalar münasebetiyle 800 binden fazla kişi komşu ülkelere kaçabilir

Birleşmiş Milletler

Grandi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana ordu ile paramiliter Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında yaşanan çatışmaların insani sonuçlarını kıymetlendirdi.

Grandi “BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, hükümetler ve ortaklarıyla Sudan’daki çatışmalar münasebetiyle 800 binden fazla kişinin komşu ülkelere kaçabileceği ihtimaliyle hazırlık yapıyor. Umarım durum bu noktaya gelmez fakat şiddet durmazsa daha fazla insanın güvenlik arayışıyla Sudan’dan kaçmak zorunda kaldığına şahit olacağız.” tabirlerini kullandı.

Sudan’da ordu ile HDK ortasındaki çatışmalar

Sudan’da 2013’te Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerine takviye emeliyle kurulan HDK’nin büsbütün orduya katılmasını öngören “askeri güvenlik reformu” konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık 15 Nisan sabahından itibaren sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve “devlete karşı isyancı güç” ilan edilmesi kararı aldığını bildirmişti.

Sudan Sıhhat Bakanlığı, ordu ile HDK ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 528 kişinin öldüğünü, 4 bin 599 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Kaynak: AA / Muhammet İkbal Arslan – Yeni