Bakan Akar "İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı"na katıldı

Bakan Akar “İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı”na katıldı

Bakan Akar “İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı”na katıldı

ANKARA – Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen “İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı”na katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen “İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı”na beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan, Bakan Yardımcıları Alpaslan Kavaklıoğlu, Şuay Alpay ve Muhsin Dere ile katıldı.

Bakan Akar, konuşmasına ise tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ederek başladı. TUSAŞ’ta tam bağımsız Türkiye ideali yolunda ortaya koyulan bu ulusal gurur tablosuna şahit olmanın memnunluğunu yaşadıklarını tabir eden Bakan Akar, “Savunma ve havacılık alanında ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracak olan ve bugün tanıtımı yapılan Ulusal Muharip Uçağımızın (MMU), Hürjet’in, Atak 2 ve Anka 3’ün ülkemize, asil milletimize, kahraman ordumuza iyi uğurlu olmasını diliyorum. Kararlı tavrı, liderliği, takviye ve teşvikleri ile yerli ve ulusal savunma endüstrimizin, bugünkü gıpta edilen düzeye ulaşmasını sağlayan zatı devletlerine bir kere daha şükranlarımızı arz ediyoruz” diye konuştu.

‘Türkiye Yüzyılı’nda ulusal denizaltımızı denizlerimizde ve başta MMU olmak üzere birçok yerli ve ulusal hava aracımızı semalarımızda göreceğiz”

Yapay zeka ve siber uygulamaların günümüzün ve geleceğin dünyasını büyük bir süratle şekillendirdiğini belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

“Devletimiz de dünyadaki bu değişimi gerçek okumuş, stratejik maksatlar belirlemiş, bu kapsamda proaktif davranarak başta savunma sanayi olmak üzere, çabucak her alanda büyük Ar-Ge yatırımları gerçekleştirmiş ve değerli muvaffakiyetler elde etmiştir. Geçmişte piyade tüfeğimizi dahi yurt dışından tedarik ederken, artık piyade tüfeklerimizi ve tüm hafif silahlarımızı, ÇNRA’larımızı, Fırtına obüslerimizi, İHA/SİHA/TİHA’larımızı, atak helikopterlerimizi, savaş gemilerimiz ile ulusal deniz topumuzu, akıllı hassas mühimmat ve füzelerimizi tasarlayıp inşa, imal ve ihraç düzeyine gelmiş bulunuyoruz. Yakın vakitte TCG Anadolu’yu Deniz Kuvvetlerimize, Altay tankımızı Kara Kuvvetlerimize teslim ettik, müşahede uydumuz İMECE’yi de Hava Kuvvetlerimizin komuta denetiminde uzaya gönderdik ve daha birçok projeyi hayata geçirdik, geçiriyoruz. İnşallah ‘Türkiye Yüzyılı’nda ulusal denizaltımızı denizlerimizde ve başta Ulusal Muharip Uçağımız olmak üzere birçok yerli ve ulusal hava aracımızı semalarımızda göreceğiz.”

NATO standartlarındaki sistemler

Hudut güvenliğinin sağlanmasından yurt içi ve hudut ötesindeki harekata, Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta hak ve menfaatlerin korunmasından başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere de birçok coğrafyada Mehmetçiğin üstlendiği misyonları muvaffakiyetle yerine getirmesine yerli ve ulusal imkanlarla üretilen silah sistemlerimizin katkısının büyük olduğunu tabir eden Bakan Akar, “NATO standartlarında üretilen ve operasyonlarda denenmiş olan silah sistemlerimizin alandaki aktifliği, tüm dünyanın da dikkatini çekmiş, yerli ve ulusal savunma endüstrisi eserlerimize olan talep her geçen gün artmış, Ulusal Teknoloji Atakları doğrultusunda ‘Made in Türkiye’ markası, memleketler arası pazarda hak ettiği pozisyona yükselmiş ve ülkemiz artık kritik teknolojilerin pazarı değil, üretim üssü haline gelmiştir” açıklamalarında bulundu.

Savunma teknolojilerinin bir üst kademesini söz eden beşinci kuşak muharip uçaklar başta olmak üzere bugün tanıtımı yapılan sistemlerin yerli ve ulusal imkanlarla üretilmesinin hayati ehemmiyeti haiz olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Ülkemiz için bir platform yahut silah sistemi geliştirmenin çok daha ötesinde manalar taşıyan bu projeler; bir zihniyet ihtilalidir, sahip olduğumuz insan kaynağını, teknoloji birikimini, proje idare sistematiğini ve ekonomik gücümüzü göstermesi bakımından da son derece değerlidir. Son 20 yılda başta savunma sanayi olmak üzere çabucak her alanda elde edilen muvaffakiyetler, zihinlere yer etmiş ‘yapamazsınız, başaramazsınız’ kanısını yerle bir etmiş, milletimize ve bilhassa gençlerimize, ulu tarihimize yakışır bir öz inancı tekrar kazandırmıştır.”

Milli teknoloji hamlesi

Ziyaret ettiği TEKNOFEST’te de gençlerin başarılarıyla gurur duyduklarını aktaran Bakan Akar, “İnanıyoruz ki geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, sahip oldukları özgüvenle ülkemizi çok daha ileri düzeylere taşıyacaktır. Onlarla ne kadar övünsek azdır” dedi.

Savunma alanında güçlü ve bağımsız olmayan milletlerin geleceklerine inançla bakabilmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bu anlayışla başlattığınız ve üzerinde hassasiyetle durduğunuz ‘Milli Teknoloji Hamlesi’, egemenlik ve bağımsızlığımız için vazgeçilmez olduğu üzere ülkemizin jeopolitik ve stratejik pozisyonu prestijiyle da elzemdir. Türkiye artık tüketen değil; üreten, ithal eden değil, ihraç eden, savunma ve güvenliğini öbür ülkelerin keyfine nazaran değil, kendi imkan ve kabiliyetleri ile sağlayan, birebir vakitte ürettiği silah sistemleriyle yalnızca kendisinin değil; dost, kardeş ve müttefik ülkelerin de muhtaçlıklarını karşılayan ve milletlerarası bağlarda güç istikrarlarına tesir eden bir özne ülke pozisyonuna gelmiştir. Caydırıcı statümüzü korumak, huzur ve barış ortamını güçlendirerek sürdürülebilir refah artışı sağlamak üzere savunma sanayi teknolojisindeki atılımlarımıza zatı devletlerinin liderliğinde devam edeceğiz.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Musa Enes Aksakal – Genel