Bilecik'te öğrencilerden kendi yaptıkları model uçaklarla şov

Bilecik’te öğrencilerden kendi yaptıkları model uçaklarla şov

Eğitim programına katılan lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 45 kişilik küme dron yapılışını öğrendi.

Projenin eğitmeni BŞEÜ Metalurji ve Gereç Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Öztürk, AA muhabirine, uzman pilot tarafından verilen eğitimin sonunda gençlerin ürettiği model uçakların testlerinin yapılacağını söyledi.

Proje kapsamında havacılık ve savunma sanayi sevdalılarını İHA teknolojileri ile buluşturduklarını tabir eden Öztürk, şöyle konuştu:

“Buradan genç teşebbüsçüler ortaya çıkartmak istiyoruz. İHA teknolojileri ile alakalı son yıllarda yapılan yatırımlar gençler tarafından karşılığını buluyor. Ülke olarak yurt içi ve yurt dışı gücümüzü simgeleyen bir alan olan savunma sanayi alanına gençlerimiz, hobi maksatlı olsa bile küçük yaşlarda ilgi gösteriyorlar. İHA imali, kompozitten prototip üretimi ve tıpkı vakitte bunların kullanımına yönelik pilotaj eğitimimiz İHA-01 yahut hobi gayeli model uçaklarla alakalı eğitimler devam edecek. Elektronik çalışmalarının katılmasıyla burası büsbütün gençlerimizin kendilerini geliştirebileceği bir küçük atölye olacak. Bu alanı eksiksiz halka açtık yani üniversitemizi halkımızla, gençlerimizi üniversite öğrencilerimizle buluşturup profesyonel çalışmalar, modelciliğinde üstünde milletlerarası düzeyde ses getirecek projeler geliştirmek için odaklıyoruz.”

BŞEÜ Elektrik ve Elektronik Kısmı 1. sınıf öğrencisi Metehan Gülşen ise küçük yaştan itibaren havacılığa ilgi duyduğunu ve bunu gerçekleştirmek için eğitimlere katılmaya karar verdiğini belirterek, “Pilot olmak istiyordum lakin mühendis olarak yola devam edeceğim. Eğitimlerle uçaklara olan bakış açım değişti. Bilhassa model uçaklara daha da fazla ilgi duymaya başladım.” dedi.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojisi Kısmı öğrencisi Medine Parıltı Tezeren de eğitimde model uçakların nasıl yapıldığını öğrendiğini anlattı.

Aynı kısım öğrencisi Sebahattin Eren de eğitimlere hayallerini gerçekleştirmek için geldiğini söyledi.

Kaynak: AA / Muhsin Arslan – Teknoloji