Bakan Varank, TEKNOFEST'in açılış seremonisinde konuştu Açıklaması

Bakan Varank, TEKNOFEST’in açılış seremonisinde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yıl 41 ana ve 102 alt kategoride düzenledikleri teknoloji müsabakalarına 66 ülkeden 1 milyondan fazla yarışmacının başvurduğunu belirterek, “6 senede, lisana kolay, tam 50 katlık artıştan bahsediyoruz. Bu, insanımıza imkan verilirse neleri hayal edip, neleri başarabileceğinin en net göstergesi.” dedi.

Türkiye‘de ulusal teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, ikinci gününde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam ediyor.

Etkinliğin dün yapılması planlanan lakin ağır yağış sebebiyle ertelenen açılış seremonisi, TEKNOFEST İstanbul’un ikinci gününde gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Bakan Varank, ülkesine aşık gençlerin 2018’de yaktığı ateşin kısa müddette Azerbaycan’a kadar ulaştığını kaydederek, bu ateşi gelecek yıllarda daha da uzaklara taşıyacaklarını, bugüne kadarki aktiflikleri 7’den 77’ye tüm vatandaşların büyük bir gururla takip ettiğini söyledi.

TEKNOFEST müsabakalarını yurdun dört bir tarafında gerçekleştirmeye itina gösterdiklerini lisana getiren Varank, bu yıl da Kocaeli, Bursa, Ankara, İstanbul ve Aksaray’da yarışları gerçekleştirdiklerini, gayretlerin heyecanını gençlerle birlikte yaşamaktan büyük keyif aldıklarını, onların yaptığı projeleri yerinde izleyerek heyecanlarına ortak olduklarını anlattı.

Varank, TEKNOFEST yarışlarına iştirakin her yıl arttığını belirterek, “Bu yıl 41 ana 102 alt kategoride düzenlediğimiz teknoloji müsabakalarına 81 vilayet ve 66 ülkeden 332 bin ekip ve 1 milyondan fazla yarışmacı başvurdu. 6 senede, lisana kolay, tam 50 katlık artıştan bahsediyoruz. Bu, insanımıza imkan verilirse neleri hayal edip, neleri başarabileceğinin en net göstergesi.” diye konuştu.

“TEKNOFEST bu sene de rekorlarla yoluna devam ediyor”

Bakan Varank, gençlerin sıhhat teknolojilerinden eğitim teknolojilerine, tarım teknolojilerinden biyoteknolojiye, dikey inişli roketten karma sürü robotlara kadar birçok alanda yarıştığını ve değerli işlere imza attığını söyledi.

Kendilerinin de gençleri ödüllendirmeyi ve teşvik etmeyi ihmal etmediklerini lisana getiren Varank, bu sene ön eleme basamağını geçen gençlere 30 milyon liranın üzerinde materyal takviyesi sağladıklarını, ödül almaya hak kazanan gruplara da 13 milyon liranın üzerinde ödül takdim edeceklerini anlattı.

Varank, TEKNOFEST’e katkı sağlayan paydaşların sayısının her yıl giderek arttığını kaydederek, “İlk sene 32 olan paydaş sayımız bu yıl 119’a ulaştı. İşte bu TEKNOFEST’in kurum ve kuruluşlar nezdinde ne kadar prestij gördüğünün göstergesi. Sayılardan da anlaşılacağı üzere TEKNOFEST bu sene de rekorlarla yoluna devam ediyor.” formunda konuştu.

Hem gençlerin, hem ziyaretçilerin, hem de sponsorların TEKNOFEST’e olan inancının giderek arttığını vurgulayan Varank, “Gençlerimizin verdikleri emekleri görünce, onların heyecanını görünce geleceğe daha büyük bir umutla bakıyoruz. En değerlisi de bu aktiflik sayesinde gençlerin potansiyelini keşfediyor, onların hayallerine yol arkadaşı oluyoruz. Her vakit söylediğim şeyi tekrar tekrarlamak istiyorum: En değerli yatırım, beşere yapılan yatırımdır.” açıklamasında bulundu.

“Gençler coşkusuyla en hoş karşılığı veriyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Hayal, umut ve gelecek nedir?” sorularının yanıtını bulmak, gençlerin hayallerini gerçekleştirmek için burada olduklarını belirterek, “Siz kendinizi dünyaya gösterin, geleceğinize taraf verin diye, hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için her türlü imkanı sizlere sunabilmek için buradayız.” diye konuştu.

Türkiye’nin yarınının ve geleceğinin, Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek TEKNOFEST jenerasyonunun burada olduğunu lisana getiren Varank, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Dünya artık yeni bir periyoda girdi. Gelecek periyot pek çok değişikliğe hamile. Bu noktada bizim bir karar vermemiz gerek. Biz evvelce olduğu üzere dünyanın gelmiş geçmiş en adil cihan devletini mi hedefleyeceğiz, yoksa onun bunun kuyruğuna takılıp sağa sola savrulan küçük bir ülke mi olacağız. Gerçi buradaki kalabalık, bu teknoloji sevdalıların coşkusu bize bunun karşılığını veriyor. Sizler coşkunuzla en hoş yanıtı veriyorsunuz.”

“Yerli ve ulusal arabamızı üreteceğiz” dediklerini ve önlerine mahzur koyanlara inat Togg’un yolların tozunu attığını söz eden Varank, Bayraktar, ANKA, Akıncı, Aksungur, Hürkuş, Atak ve Gökbey ile Türk semalarını süslediklerini, TCG Anadolu’yu mavi vatanın bekçiliğini yapmak üzere Türk ordusuna teslim ettiklerini, İMECE’yi gökyüzündeki gözleri olması için uzaya uğurladıklarını bildirdi.

Varank, “Bugün artık milyar dolar değerlemeye ulaşan şirketlerimiz, girişimcilerimiz, canla başla çalışan OSB’lerimiz ve teknoparklarımız var. Bugün üreten, global pazarda isminden kelam ettiren bir Türkiye var.” tabirlerini kullandı.

“Bu beyefendi TEKNOFEST’i, sizi görmüyor ve sizi asla duymuyor”

Bakan Varank, geldikleri noktayı hala kâfi görmediklerini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye olarak yerimizde sayamayız. Bu manada ulusal teknoloji atağını devam ettirebilmek için hayal kuran, umut eden, kendine inanan daha fazla genci TEKNOFEST nesline katmamız lazım. Sizler kendinizi ne kadar geliştirirseniz, ne kadar efor gösterirseniz, bu ülke o kadar ileri sarfiyat. Sizlerin hayal gücü ve çalışma azmi, Türkiye’nin geleceğindeki en kıymetli role sahip olacak. Sizlerin yenilikçi fikirleri, üretkenliği ve araştırmaları, ülkemizin teknolojik alanda öncü ülkeler ortasında yer almasını sağlayacak.”

Varank, bir cumhurbaşkanı adayının (CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu) çıktığını ve Atatürk Havalimanı’nı, hem de TEKNOFEST’in başladığı günde, Amerikalı şirketlere peşkeş çekeceğini ilan ettiğini kaydederek, “Burayı Amerikalı şirketlerin uzay ve havacılık merkezi yapacaklarmış. Bakınız burada dünyanın en büyük uzay havacılık şenliği yapılıyor. Hem de İngilizler, Almanlar, Fransızlar değil Türk gençleri yarışıyor. Fakat muhakkak ki, bu beyefendi TEKNOFEST’i, sizi görmüyor ve sizi asla duymuyor.” diye konuştu.

Bakan Varank, gençlerden bir ricası olduğunu belirtti ve “Bu hoşluğu göremeyenlere biz buradan bir selam yollayalım’ diyorum ne dersiniz? Biz buradan Türkiye’nin en büyük selfielerinden birisini çekip yayınlayalım mı? Tüm Türkiye’ye TEKNOFEST coşkusunu gösterelim mi? O vakit başlıyoruz. Evet hazır mıyız?” diyerek özçekim yaptı.

Özçekim yaparken “TEKNOFEST gençliği burada mı?” diye soran Varank, alanda bulunanlardan “Evet” yanıtını aldı.

Varank, “Yerli ve ulusal kabiliyetlerimizin öteki ülkelere peşkeş çekilmesini asla müsaade etmeyeceğiz.” diye konuştu.

“Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’yi şahlandırmaya hazır mısınız?”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, konuşmasını sonlandırmadan evvel alanda bulunanlardan ve bilhassa gençlerden bir kelam almak istediğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Bakınız, ‘Baykar’a dokunacağız’ diyenlere karşı her vakit Selçuk Bayraktar’ın yanında durmaya var mısınız? Yanında daima duracağına kelam veriyor musunuz? Kelam mü? İşte burada geleceğin teknoloji başkanları ve mucitleri olmaya var mısınız? Kendinize güvenmeye, hayallerinizin peşinden koşmaya ve Türkiye’nin teknolojideki ilerlemesine katkıda bulunmaya devam edecek misiniz?

Gençler unutmayın, sizler Türkiye’nin geleceği için en büyük umut kaynağısınız. Artık daha fazla çalışma ve daha fazla üretme vakti geldi. İleriyi görmeye ve ülkemizi daha da yükseklere taşımaya hazır mısınız? Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’yi şahlandırmaya hazır mısınız? Öyleyse daima birlikte kararlı bir biçimde bu yolda yürümeye devam edelim.”

Açılış konuşmalarının akabinde Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Konseyi Lideri Mehmet Fatih Kacır, Baykar İdare Konseyi Lideri Selçuk Bayraktar, Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve KKTC Ulusal Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun yanı sıra Libya, Malta, Burkina Faso, Birleşik Arap Emirlikleri ve Nijerya’dan üst seviye iştirakçilerin butona basmasıyla TEKNOFEST’in resmi açılışı gerçekleştirildi.

Kaynak: AA / Uğur Aslanhan – İktisat