Bakan Soylu: "Özerklik yapacağız diyorlar, hepsini tarumar ettik o özerklik yapanların"

Bakan Soylu: “Özerklik yapacağız diyorlar, hepsini tarumar ettik o özerklik yapanların”

Bakan Soylu: “Özerklik yapacağız diyorlar, hepsini tarumar ettik o özerklik yapanların”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Rami Spor Alanı’nın açılışına katıldı

İSTANBUL – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eyüpsultan Belediyesi tarafından açılışı gerçekleştirilen Rami Spor Alanı’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu “HDP’nin resmi bir adayı var mı? Pekala kimi destekliyorlar? Dün açıkladılar. Resmen dediler ki biz Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz. Diyorlar ki, özerklik yapacağız diyorlar. 6-8 Ekim’i hatırlıyorsunuz değil mi? On yedi farklı yerde özerklik ilan etmişlerdi. Sonra onların hepsini tarumar ettik o özerklik yapanların” sözlerini kullandı. Bakan Soylu akabinde futbol maçına da katıldı.

İçişleri Bakanı ve İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, Eyüpsultan‘da Rami Spor Alanı’nın açılışına katıldı. Programa Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken, partililer ve vatandaşlar da katıldı.

“Türkiye’yi mandacılığa Amerika’nın vesayetine getirmek istiyorlardı”

Bakan Soylu konuşmasında “Bu memlekete, bu milletin lisanıyla konuşan adam lazım, Amerika’nın lisanıyla konuşan adam lazım değil. Artık burada söylüyorum. Bundan tam 104 yıl evvel Sivas Kongresi toplandı. Orada bir tartışma oldu. Birileri dedi ki biz bu gayretten çıkabilmek için Amerika’ya gereksinimimiz var. Orada Mustafa Kemal Atatürk dahil herkes çıktılar dediler ki ‘bizim kimseye muhtaçlığımız yok bu millete ihtiyacımız’ var. Dediler ki ‘manda ve himaye kabul edilemez’. Türkiye’yi mandacılığa Amerika’nın vesayetine getirmek istiyorlardı” açıklamasında bulundu.

“104 yıl sonra biz öteki bir yerdeyiz”

Bakan Soylu, “Bakın tamı tamına 104 yıl geçti. 104 yıl sonra biz öbür bir yerdeyiz. Ancak manda ve himaye kabul etmek isteyen Kılıçdaroğlu’nun başı bundan tam 104 yıl öncede. Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’nin kuzeyindeki operasyonları durduracağım’ diyor. Pekala tezkerede biz oraya operasyon için evlatlarımızı gönderirken meclisten tezkere istedik. CHP ona ‘hayır’ dedi” formunda konuştu.

“Biz Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz dediler “

HDP’nin Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini söz eden Bakan Soylu, “HDP’nin resmi bir adayı var mı? Pekala kimi destekliyorlar? Dün açıkladılar. Resmen dediler ki ‘biz Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz’. Pekala öteki ne diyorlar? Diyorlar ki ‘yüzyıllık cumhuriyeti bitireceğiz’ diyorlar. Bitmedi. Öbür ne diyorlar? Öteki diyorlar ki, özerklik yapacağız diyorlar. 6-8 Ekim’i hatırlıyorsunuz değil mi? On yedi başka yerde özerklik ilan etmişlerdi. Sonra onların hepsini tarumar ettik o özerklik yapanların” sözlerini kullandı.

“Göreve geldiğimiz günden bugüne 4 yılda 87 projeye imza atmışız”

Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken ise konuşmasında “Göreve geldiğimiz günden bugüne 4 yılda 87 projeye imza atmışız. Bunun içinde oyun alanları, çocuk parkları, havuzlar, plajlar gençlik kampları var, matematik konutu var, buz pisti var, binicilik alanlarımız var. Eyüpsultan’da 0-14 yaş kümesinin nüfusu 90 bin. Hem okul, hem spor salonu, park yapmamızın ana sebebi bu. Bir 10 yıl sonra orta nesil, büyük olacak burada. O vakit onlar için spor salonları yapmaya başlayacağız. Artık evvel çocuklar dedik. Zira geriden büyük bir kitle geliyor. Bizim o kitleyi ilçemizde hakikat ağırlamamız gerekiyor ki öbür ilçelere kaçmasınlar” dedi.

Bakan Soylu daha sonra açılan Rami Spor Alanı’nda Paskal Nouma, Ümit Karan, Yattara ve Ali Tandoğan’ında ortalarında bulunduğunu birçok ünlü isimle futbol maçı oynadı. Oynanan maç 4-4 berabere bitti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Davut Has – Genel