Bakan Murat Kurum, Üsküdar'da Rizeliler Buluşması'na katıldı Açıklaması

Bakan Murat Kurum, Üsküdar’da Rizeliler Buluşması’na katıldı Açıklaması

AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Kurum, Üsküdar Belediyesi Mavi Salon’da düzenlenen “Rizeliler Buluşması”nda yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde bölgede yeni konutlar inşa ettiklerini, gelecek bayramda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle konutların anahtarlarını vereceklerini, ailelerin bayramı konutlarında kutlayacaklarını söyledi.

Bakan Kurum, son olarak hayata geçirdikleri Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’nda bugün prestijiyle İstanbul’daki müracaat sayısının 394 bin bağımsız kısma ulaştığına dikkati çekerek, “Şimdiden 70 bin müracaatımız bina bazında yapılmış oldu. Üsküdar’ımızda da bu kapsamda 3 bin 825 binamız dönüşmek için müracaat yaptı. Her bağımsız kısımda 4 vatandaşımızın oturduğunu hesap edersek, 1,5 milyon vatandaşımızın konutunu yenilemek, güçlendirmek için adım attığını görüyoruz.” bilgisini verdi.

Rize’ye 3 millet bahçesi

Rize’deki millet bahçesi projelerine ait de konuşan Kurum, şöyle devam etti:

“TOKİ Başkanlığımızca kentimize İyidere ve Rize merkez olmak üzere toplam büyüklüğü 391 bin metrekare millet bahçesi yapıyoruz. Biri kıyıda, biri İyidere’de biri de Güneysu’da. İkisi tamamlandı. Birinin de dolgusu bitti, 10 Mayıs’ta Rize kıyısı millet bahçesi olacak. Millet bahçesi için birinci adımı 10 Mayıs’ta atmış olacağız. Kıyıda yürüyüş alanlarıyla bisiklet alanlarıyla, koku bahçeleriyle, kütüphanesiyle, kıraathanesiyle orada vakit geçireceksiniz. 300 bin metrekaresini yeşil alan yapacağımız bu projede bir de selatin ve cuma cami yapılacak. Ona ait de projelerimiz tamamlandı. Belediye ve vatandaşlarla el ele verip, kıyının yenilenme sürecini yürüteceğiz.”

Bakan Kurum, TOKİ ile aktüel yatırım kıymeti 3,2 milyar lira olan 2 bin 903 konut ile dükkan ve onlarca toplumsal donatı inşaatını tamamlayarak, vatandaşın hizmetine sunduklarını, toplumsal konuttan ofise, köy konutuna, mescitlere kadar alanda şimdiki yatırım bedeli 5 milyar lira olan projelerin üretimine devam ettiklerini lisana getirdi.

Rize’nin geçen yıl üzücü bir sel felaketiyle karşı karşıya kaldığını anımsatan Kurum, afetzedeler için eskisinden daha hoş, ahırlı köy meskeni ve konut inşaatlarının üretimini da sürdürdüklerini, bunları en kısa müddette teslim edeceklerini kaydetti.

Bakan Kurum, dolgu tabanda ya da hakikat tekniğe uygun halde yapılmamasından ötürü Rize’nin merkezindeki Çarşı ve Piriçelebi mahalleleri ile Taşlıdere, Yağlıtaş, Salarha, Reşadiye, Tophane, Ortaköy, Hemşin ve Çamlıhemşin’de dönüşüm faaliyetleri sürdürdüklerini anlatarak, toplam 1 milyon metrekare olan 11 alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

“Burası tüm Türkiye’ye, dünyaya örnek olacak bir projedir”

Rize’deki inşa ve imar faaliyetlerinden bahseden Kurum, şu bilgileri verdi:

“Muradiye’de 178, Kalkandere’de 69 konutumuzun inşası sürüyor. Kente paha katacak Madenli’de 143, Çayeli’nde 79, Rize merkez Tophane Mahalle’mizde dönüşüm kapsamında 107 konut, 46 dükkan ve cami inşaatı aralıksız devam ediyor. Taşlıdere’de 133 konut çalışmalarımız, inşa faaliyetleri devam ediyor. Merkezde Yağlıtaş Mahalle’mizde kentsel dönüşüm kapsamında 465 konut üretiyoruz. Bu konutları Rize’nin dönüşümü için kullanacağız. Salarha’da 465 konutu da orada yapıyoruz. Bunun imalini tamamladık. Buradaki konutlarımızı büsbütün kentin dönüşümü için kullanacağız. Yani yaklaşık 1000 konutun bugünkü yatırım maliyeti ‘sadece bir konut 2 milyon lira’ 2 milyar liralık konutumuzu biz Rize’mizin daha da güzelleşmesi için kullanmış olacağız.”

Şehrin “kalbi” olarak bilinen Merkez Çarşı Mahallesi’nde binaların demirlerinin korozyona uğradığını belirten Kurum, “Orada oturan vatandaşlarımız büyük risk içerisindeydi. Gittik orada, Rize’nin merkezinde, vatandaşlarımızın isteği çerçevesinde çok değerli bir yenileme projesi başlattık. Emin olun, burası tahminen tüm Türkiye’ye, dünyaya örnek olacak bir projedir. Bu kapsamda esnafımızla konuştuk, anlaştık. Onlara taşınma ve kira yardımı verdik. 434 ofis ve 133 dükkan imali tamamlandı. Artık anahtarlarını teslim ediyoruz.” diye konuştu.

“Rize’de 176 projeyi tamamladık”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Rize’de Vilayetler Bankası dayanağıyla atık sudan içme suyuna, şehircilik uygulamalarına, yürüyüş ve bisiklet yollarına kadar toplam yatırım meblağı 2,6 milyar lira olan 176 projeyi tamamladıklarına işaret etti.

Bakan Kurum, Gelintülü Şelalesi önüne bir teras yaptıklarını, çocukların spor yapacağı alanları bitirdiklerini, şenlikler yapılan ve salıncaklardan ötürü berbat durumda olan çayırdan salıncakları kaldırdıklarını, vatandaşların mülkiyeti varsa bunların kıymetlerini ödeyerek, burayı Ayderlilere, Çamlıhemşinlilere, Rizelilere ve tüm Türkiye’ye armağan ettiklerini bildirdi.

“Ayder’i bir dünya markası yapacağız”

Orada apart üniteler de inşa ettiklerini aktaran Kurum, “Orada, vatandaşlarımızın binası istiyoruz ki Ayder’e, Karadeniz’e, Rize’ye yakışsın. Ahşabıyla, taşıyla tertemiz olsun. Buradaki otelleri, apartları da yaptığımız o apart ünitelere taşıyoruz. Orada da birinci teslimlerimizi yaptık. İnşallah, süratli bir formda Ayder’i bir dünya markası yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Programa, Rize Belediye Lideri Rahmi Metin ile AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe de katıldı.

Kaynak: AA / Elif Küçük – Şimdiki