Bakan Murat Kurum, Sancaktepe'deki "Tokatlılar Buluşması"nda konuştu Açıklaması

Bakan Murat Kurum, Sancaktepe’deki “Tokatlılar Buluşması”nda konuştu Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Birileri üzere mazeretlerin gerisine saklanmadık. Daima işimizin başında olduk, işimizle uğraştık ve milletimize eser üretmekten, Türkiye‘yi ileri götürmekten bir milim geri durmadık. Türkiye Yüzyılı’na giden yolda da hiçbir altyapı eksiği kalmadı.” dedi.

AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Kurum, Asya Tokat Dernekleri Federasyonu tertibinde Sancaktepe Kadir Topbaş Kültür Merkezinde düzenlenen “Tokatlılar Buluşması”na katıldı.

Kurum, evvelki gün Mardin’de şehit düşen Tokatlı Jandarma Astsubay Üstçavuş Mehmet Gündüz’ü rahmetle andı, ailesine, sevenlerine ve Tokatlı hemşehrilerine başsağlığı diledi.

Deprem bölgesindeki birinci konutların anahtar teslimlerinin evvelki günlerde gerçekleştiğini anımsatan Kurum, “Artık vatandaşlarına süratli ve güçlü tahliller üreten bir Türkiye var. Bu 21 yılda sessiz ihtilali sizler gerçekleştirdiniz. Bu, Türkiye’nin resmidir ve bu AK Parti’yle, Cumhur İttifakı’mızla, devlet-millet birlikteliğinin fotoğrafıdır. Bu fotoğraf, Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin vizyonudur” diye konuştu.

Kurum, İstanbul’a hizmet etmiş, eser bırakmış sembol isimleri anarak, “Bize düşen de Eyüp Sultan’ın, Sultan Fatih’in, Akşemsettin’in, Abdülhamid Han’ın torunları olarak emaneti en âlâ biçimde korumaktır, güzelleştirmektir, istikbale güçlü bir biçimde taşımaktır. İşte bu anlayışla biz de bu aziz kenti güçlü bir halde geleceğe taşımak istiyoruz, evlatlarımıza daha hoş bir gelecek sunmak için tüm grubumuzla gece gündüz çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

İstanbul’un 39 ilçesinde, 963 mahallesinde çalışmalar yürüttüklerine dikkati çeken Kurum, “Her noktasına eser kazandırıyor, her sokağına hizmet götürüyoruz. Buna en yakın şahit aslında sizlersiniz, Sancaktepe’dir, İstanbul’dur, Tokatlı kardeşlerimizdir. Ben 81 ile gittim, 5 yıldır bakanlık görevini yürütüyorum. 81 vilayette nerede vatandaşımızın bir gereksinimi olsa biz çabucak orada olduk.” dedi.

“Hızlı bir halde dönüşümümüzü gerçekleştireceğiz”

İstanbul’un dönüşümü için uğraş gösterdiklerini lisana getiren Kurum, şöyle konuştu:

“İstanbul’da bayramın birinci günü Sayın Cumhurbaşkanı’mız tüm İstanbullu kardeşlerimize müjdeledi. Asrın dönüşümünü, büyük İstanbul dönüşümünü müjdelediler ve ‘Yarısı bizden’ dediler. 1,5 milyon konutluk büyük İstanbul dönüşümünde 500 bin konutu yerinde, 500 bin konutu yeniden Anadolu ve Avrupa Yakası’nda olmak üzere 1,5 milyon konutluk rezerv alan belirledik. Bu alanlarda süratli bir formda dönüşümümüzü gerçekleştireceğiz. Orada vatandaşlarımızın isteği çerçevesinde müracaatları gidip yerinde inceleyeceğiz ve riskli olduğunu düşündüğümüz, vatandaşlarımızın 3’te 2 çoğunluğu sağladığı binalarda maliyetin yarısını biz karşılayacağız ve TOKİ’mizle binalarımızı dönüştüreceğiz. TOKİ’miz nasıl bugüne kadar 1,2 milyon konutumuzu yaptıysa, sapasağlam ayakta duruyorsa, birebir anlayışla bu çalışmayı yapacağız.”

Bakan Kurum, vatandaşların 5 bin 625 liradan başlayan taksitlerle konutlarına kavuşacaklarını tabir ederek, “Bu süreçte vatandaşımıza 5 bin 250 lira kira yardımı, 10 bin 500 lira da taşınma yardımı yapıyoruz. Bugün prestijiyle İstanbul’umuzda 354 bin 438 bağımsız kısım şimdiden başvurdu, 61 bin binamız müracaat yaptı. Sancaktepe’mizde müracaat sayımız da 807 bina. Bu da yeni Sancaktepe için hayli âlâ bir sayı. Her bağımsız kısımda 4 vatandaşımızın oturduğunu hesap edersek, 1 milyon 420 bin kardeşimizin yeni yuvası için adım atıyoruz.” dedi.

Geçmişten bugüne Tokat’ta yapılan hizmet ve yatırımlara değinen Kurum, vilayette şu an 6 millet bahçesi yapıldığını, kentin Anadolu’nun yeşil ve ekolojik koridorunun merkezi olacağını kaydetti.

Birliği, beraberliği güçlendirmenin yanı sıra Türkiye’nin bağımsızlığının çabasını verdiklerini belirten Kurum, “Birileri üzere mazeretlerin gerisine saklanmadık. Daima işimizin başında olduk, işimizle uğraştık ve milletimize eser üretmekten, Türkiye’yi ileri götürmekten bir milim geri durmadık. Türkiye Yüzyılı’na giden yolda da hiçbir altyapı eksiği kalmadı. Eğitimi yükselttik, kültürel hazinelerimizi koruduk, ulaştırma ve sıhhat ihtilallerini gerçekleştirdik. Etrafımızı, tabiatımızı koruduk. Şehircilikte milyonlarca yeni yuvayı biz kurduk.” diye konuştu.

Kurum, seçimlerin kritik olduğuna vurgu yaparak, şöyle dedi:

“14 Mayıs da ‘Eser kervanı sürsün.’ diyenlerle tekrar, ‘Bu ülkenin geleceğine dair hiçbir yatırım yapmayalım.’ diyenlerin seçimi olacaktır. ‘Bu ülke büyüsün, gelişsin, üretsin, SİHA’sıyla, Togg’uyla, İHA’sıyla, TCG Anadolu’suyla dünyaya meydan okusun.’ diyenlerle işte, ‘Biz seçimin çabucak akabinde SİHA üretimini gözden geçireceğiz, Togg yerli değil, TCG Anadolu gemisine gereksinim yok. Biz Doğu’da, Güneydoğu’da niçin savaş veriyoruz?’ diyenlerle, ‘Bu ülke dünyada kelam sahibi olsun. Her alanda kendine yetsin, her alanda üretsin, her alanda istihdam oluştursun.’ diyenlerin seçimi olacaktır. ve eminiz ki Tokatlı kardeşlerim, 15’lilerin torunları olarak Cumhurbaşkanı’mızı, Cumhur İttifakı’mızı rekor oyla destekleyeceksiniz, biz buna yürekten inanıyoruz.”

Programa, Sancaktepe Belediye Lideri Şeyma Döğücü, Asya Tokat Dernekleri Federasyonu Genel Lideri Bekir Yılmaz, Tokat Konfederasyonu Genel Lideri Ahmet Yılmaz, birtakım milletvekilleri ve milletvekili adayları katıldı.

Kaynak: AA / Berfin Kıraç – Aktüel