Bakan Karaismailoğlu: "Güney Etraf Yolu ile kent içi ve transit trafik birbirinden ayrılacak"

Bakan Karaismailoğlu: “Güney Etraf Yolu ile kent içi ve transit trafik birbirinden ayrılacak”

Karaismailoğlu, “Proje sayesinde; Karadeniz Kıyı Yolu’nun Akçaabat-Arsin ortasında kalan kesitinde kent içi ve transit trafik birbirinden ayrılacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı AK Parti Trabzon milletvekili adayı Adil Karaismailoğlu, Güney Etraf Yolu temel atma merasimine katıldı. Akçaabat ilçesinin Mersin mahallesindeki merasimde konuşan Bakan Karaismailoğlu “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Güney Etraf Yolu’nun temelini atarak daima birlikte kutlayacağız demiştim. Sözümüzde durduk. Bizler, emeğin ve alın terinin kutsal sayıldığı, adaletli paylaşım, dayanışma ve güç birliğinin temel alındığı bir kültür ve medeniyetin mensuplarıyız. Milletimizin bizi iktidara taşıdığı günden bu yana, işçilerimizin ve tüm çalışan bölümün yanında olduk. AK Parti hükümetleri olarak, işçilerimizin sıkıntılarını kendi sorunumuz olarak gördük, sahiplendik. Tıpkı güçle sahiplenmeye de devam edeceğiz” halinde konuştu.

“Güney Etraf Yolu yaklaşık 44 kilometre uzunluğunda olacak”

Trabzon Güney Etraf Yolu’nun üretim çalışmalarını başlatmak üzere bir ortada olduklarını lisana getiren Karaismailoğlu, “Doğu Karadeniz’in en büyük kenti pozisyonundaki Trabzon’umuzun kent içi ve transit trafiğini düzenlemek için projelendirdiğimiz Güney Etraf Yolu, yaklaşık 44 kilometre uzunluğunda. 31 metre genişliğinde, 3 gidiş 3 geliş şeritli olarak bölünmüş yol standardında projemize başlıyoruz. Güney Etraf Yolu, Trabzon kent merkezini güneyden çevreleyecek formda, Çarşıbaşı-Akçaabat Devlet Yolu Ayrımı ile Yomra-Arsin Devlet Yolu ayrımı ortasında hayata geçecek. Üç kısım halinde inşa edeceğimiz etraf yolunun birinci etapta 16,5 kilometre uzunluğundaki 1. etabında üretim çalışmalarına bugün başlıyoruz. Bu birinci kısım Akçakale’den ayrılıp, mevcut kıyı yolunun güneyinden, Kavaklı ve Düzköy’ün kuzeyinden geçerek Sera Gölü Kavşağı’ndan devam edecek. 1. etapta toplam uzunluğu 14,5 kilometre olan 7 çift tüp tünel ve 968 metre uzunluğunda 7 viyadük bulunuyor. Etraf yolunun 16,5 ile 22,5 kilometreleri ortasında kalan 6 kilometrelik 2. etapta ise toplam 4 bin 550 metre uzunluğunda 2 çift tüplü tünel ile 380 metrelik 2 viyadük; 22,5 ile 43,8 kilometreleri ortasında kalan 21,5 kilometrelik 3. etapta ise toplam 16 bin 840 metre uzunluğunda 6 çift tüplü tünel ve 750 metrelik 5 viyadük yer alacak. Özetle; yaklaşık 44 kilometreden oluşan Güney Etraf Yolu’nun 36 kilometresi 15 tünelle, 2 kilometresi ise 14 viyadükle geçilecek. Proje sayesinde; Karadeniz Kıyı Yolu’nun Akçaabat-Arsin ortasında kalan bölümünde kent içi ve transit trafik birbirinden ayrılacak. Ulusal ve milletlerarası trafiğin etraf yolu üzerinden süratli ve kesintisiz ulaşımını tesis ederek, kıyı kısmındaki yoğunluğu ortadan kalkacak” diye konuştu.

Karaismailoğlu, 2 gün sonra 3 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın iştiraki ile Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa edilen Yeni Zigana Tüneli’ni açacaklarını tabir ederek “Zigana Tüneli, asırlardır değerli bir ticaret yolu olarak Uzak Asya ve İran üzerinden Trabzon’a ulaşan güzergaha vurulan bir mühür olacak, bölgenin memleketler arası transit ticaretine katkı sağlayacak” sözlerini kullandı.

“İftira siyasetlerinden vazgeçmiyorlar”

“Biz eser ve hizmet siyaseti yaparken birileri de palavra ve iftira siyasetlerine devam ediyor” sözlerini kullanan Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Güney Etraf Yolu projemizle ilgili tekrar malum çevreler ve muhalefet eliyle ‘çamur at izi kalır’ formülü işletilmeye çalışıldı. İftira siyasetlerinden vazgeçmiyorlar. Bakın, siyaset ve hizmet yarışında tenkit, tenkit kıymetlidir. Bu nedenle muhalefet partileri, ülkelerin gelişimi için son derece değerli bir fonksiyona sahiptirler. Fakat burada, nezaket ve ahlak dışında aşılmaması zarurî görülen değerli kural da ulusal menfaatlerdir. Fakat maalesef yıllardır deneyim ediyoruz ki; muhalefet ve kendilerini onların ‘taşeronu’ olarak konumlamış birtakım medya organları; ülkemizin, milletimizin çıkarlarını bir kenara bırakmış, bu yolda ürettiğimiz proje ve hizmetleri palavra, iftira ve karalamayla itibarsızlaştırmaya soyunmuş durumdalar. Vatanımızın ve milletimizin menfaatine olan bütün işleri görmeye bile tahammül edemeyen bir zihniyet var. Lakin unuttukları bir şey var ki, 21 yıldır milletiyle güç birliği yapan AK Parti’mizin icraatları bu palavralara en hoş karşılıktır. AK Parti’nin icraatları da milletine hizmetleri de asla bitmez. Biz ülkemize umut olduk, milletimizin de bize inancı bitmez. Sizler CHP’li bir belediyenin vatandaşına, halkına yaptığı bir hizmetle gündeme geldiğini hiç gördünüz mü? Elbette hayır. Taş üstüne taş koyduklarını gördünüz mü? Elbette hayır.”

“Ya altılı masaya sekreter ya aziz millete bir başkan seçeceğiz”

“14 Mayıs’ta ya Altılı Masa’ya bir sekreter seçeceğiz, ya bu aziz millete bir başkan seçeceğiz” diyen Karaismailoğlu “Ya teröristlerin desteklediğini seçeceğiz ya teröristlerle çaba eden Recep Tayyip Erdoğan‘ı seçeceğiz. ya AB’den aferin almayı beceri sayanları seçeceğiz ya bu milletin duasını ve alkışını almayı en büyük paye gören Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşlarını seçeceğiz. ya çağdaş manda kurumu IMF’ten talimat alanları seçeceğiz ya tam bağımsız Türkiye diyenleri seçeceğiz. ya Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü üzere birçok dev yapıtları engellemeye çalışanları seçeceğiz ya dünyayı Türkiye’ye bağlayan eser fırtınası estiren önderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı seçeceğiz. ya milletin kıymetlerini hiçe sayanları seçeceğiz ya Ayasofya’yı tekrar özgür kılanları seçeceğiz. Gücümüz, heyecanımız ve inancımız tam. O vakit bağımsızlığımız için, kalkınmamız için aydınlık geleceğimiz için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı seçeceğiz. Böylelikle; eser ve hizmet fırtınasına devam edeceğiz” dedi. – TRABZON

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset