Avusturya’dan gelen gurbetçi vatandaşı isyan ettiren olay: Bulgar polisi 30 euro rüşvet aldı

Ak Parti Dış Bağlantılardan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Zafer Sırakaya, Kapıkule Hudut Kapısı’nda yurt dışında yaşayan vatandaşların sorun ve görüşlerini dinledi. Avusturya’nın başşehri Viyana’dan gelen Yusuf Demir, Sarıkaya’ya Bulgar polisinin gurbetçilerden rüşvet aldığını söyledi.

GURBETÇİLERLE SOHBET ETTİ

AK Parti Dış Bağlardan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Zafer Sırakaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Lideri Abdullah Eren ile Kapıkule Hudut Kapısı’nı ziyaret etti. Hudut kapısından gurbetçilerin yurda girişlerinde uygulanan tedbirler ve yapılan süreçlerle ilgili bilgi aldı. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık ile görüşen Sırakaya, gurbetçilerin yurda girişlerinde uygulanan tedbirler ve yapılan süreçlerle ilgili bilgi aldı.

“BULGARİSTAN POLİSİ 30 EURO RÜŞVET ALDI”

Sırakaya’ya gurbetçi aile Yusuf Demir, Bulgar polisinin kendilerinden 30 euro rüşvet aldığını belirtti. Bulgaristan hudut kapısına geldiklerinde Bulgar gümrük polisinin evrak olmadığı argümanı ile kendilerini tekrardan Sırbistan hudut kapısına göndermek istediğini belirten Demir, “Çok yorgun olduğumu polisin kendisine söyledim ancak polis bana ‘Evrakların eksik, geri dön ya da art bagaja battaniyenin altına parayı bırak’ dedi. Biz de geri dönmekten ise 30 euro parayı battaniyenin altına bırakmak zorunda kaldık ve Türkiye’ye geldik” dedi.

“İLGİLİ MAKANLARA İLETECEĞİM”

AK Parti Dış Münasebetlerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Sırakaya, sorunun gerekli yerler ile görüşülerek pazartesi günü ilgili makamlara bilgi verileceği konusunu aileye iletti. Sırakaya, daha sonra yurda giren gurbetçilerle sohbet etti.

Kapıkule Hudut Kapısı’ndaki araç geçişleriyle ilgili bilgi veren Sırakaya, “1 Haziran ve 5 Temmuz ortasında yaklaşık 129 bin aracın geçiş sağladığını ve yaklaşık 520 bin insanımızın da Kapıkule Gümrük Kapımızı kullanarak ülkemize giriş gerçekleştirdiğini biliyoruz. Bunu bir evvelki yılla kıyas edecek olursak yaklaşık 5 bin aracın belirtmiş olduğum tarihler içerisinde artmış olduğunu ve yurdumuza giren insanımızın daha da artış gösterdiğini gözlemlemekteyiz. Ülkemize teveccühün artmış olması, vatandaşlarımızın daha ağır bir oranda ülkemize geliyor olması, alışılmış ki bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın tıpkı Türkiye’de yaşayan her bir kardeşimiz üzere bu ülkenin asli birer ögesi olduklarını, onların Türkiye için vazgeçilmez olduklarını da bir defa daha söz etmek için bugün buradayız. Zira yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın her birisini bizler bir yumuşak güç olarak görüyoruz. Orada her birini istekli elçimiz olarak görüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mesut Çınar – Siyaset