Antalya birinci 4 aydaki ziyaretçi sayısıyla turizmde rekor sinyali verdi

Antalya birinci 4 aydaki ziyaretçi sayısıyla turizmde rekor sinyali verdi

Kış döneminde da turist ağırlayan ve döneme güzel bir başlangıç yapan Antalya’ya yurt dışından hava yoluyla gelen kişi sayısı rekor yılı olan 2019’un sayılarını aştı.

Sahilleri, tabiatı, tarihi ve kültürel bedelleriyle dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan Antalya, 2023 dönemine süratli başladı.

Rekor yılı 2019’un birinci 4 ayında yurt dışından 1 milyon 560 bin 862 kişinin hava yoluyla geldiği Antalya, bu yıl 1 Ocak-28 Nisan devrinde 2019’un birebir devrini geride bıraktı.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AA muhabirine, hava yoluyla yurt dışından gelen turist sayısının yıl başından bu yana 1 milyon 686 bin 284 bireye ulaştığını söyledi.

Rakamların dalın yüzünü güldürecek nitelikte olduğunu belirten Yazıcı, “Havaalanında artık hafta sonları 40-45 binleri görmeye başladık, hafta içinde de günlük 30-35 bin ortası yabancı turist girişleri oluyor. Şu anda uygun gidiyoruz.” dedi.

Yazıcı, kış döneminin da kentte çok uygun geçtiğini, geçen yıl ekim, kasım, aralık ile bu yıl ocak, şubat, mart sayılarının evvelki yıllara nazaran önemli artışlarla geçtiğini kaydetti.

Antalya’da en fazla turistin 2019’da ağırlandığını hatırlatan Yazıcı, “Pik yılımız olan 2019’u yakalamayı hatta geçmeyi umut ediyoruz. Beklentiler, hazırlıklar bu tarafta.” diye konuştu.

Yazıcı, turizm kesimi temsilcileriyle sık sık bir ortaya geldiklerini belirterek, dalın yıl geneli için umutlu olduğunu, rezervasyonların da beklentilerle paralel ilerlediğini söyledi.

En fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında son yıllarda olduğu üzere Rusya’nın birinci sırada yer aldığını kaydeden Yazıcı, Rusya’yı çok yakın bir sayıyla Almanya’nın takip ettiğini belirtti. Birinci dörtte İngiltere ve Polonya’nın yer aldığını lisana getiren Yazıcı, Antalya’ya bu yıl farklı ülkelerden de turist geldiğine dikkati çekti.

Yazıcı, dal temsilcilerinin alternatif pazarlar üzerinde çeşitli çalışmalar yaptığını ve bunların da meyvelerini almaya başladıklarını bildirdi.

Turizmde çok hoş bir yıl beklentisinin hakim olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Turizm çok çabuk etkilenebilen bir bölüm. Hem dünyada hem de ülkemizde rastgele bir olumsuzluk olmaması için dua ediyoruz.” sözünü kullandı.

“Özellikle mayıstan sonra kentte önemli bir yoğunluk yaşanacak”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Akdeniz Bölge Temsil Konseyi Lideri İstek Perçin de kış dönemini kapalı geçiren otellerin de açılmaya başladığını söyledi.

Kentteki hareketliliğin arttığını ve bilhassa mayıstan itibaren önemli artış ivmesi beklediklerini lisana getiren Perçin, “Bu yıla çok yeterli başladık. Büyük bir sarsıntı atlattık. Buna karşın ülkemiz turist çekmeye devam ediyor. Bilhassa mayıstan sonra kentte önemli bir yoğunluk yaşanacak. Rezervasyonlar bu istikamette. Dal olarak bu hareketlilikten mutluyuz. Avrupa Birliği ülkelerinden artışlar var ve bu yıl tahminen de ismini seçkin duyduğumuz ülkelerden bile turist ağırlayacağız.” diye konuştu.

Rusya’daki ekonomik problemler nedeniyle bu pazarda biraz sakinlik yaşandığını tabir eden Perçin, tekrar de Rus turistlerin gelmeye devam edeceğini anlattı.

Turizmin birçok kesimi beslediğini vurgulayan Perçin, turizmdeki hareketliliğin herkesi mutlu ettiğini kelamlarına ekledi.

Antalya, Kovid-19 salgını öncesi 2019’da yaklaşık 15,5 milyon yabancı turist ağırlayarak turizmde tüm vakitlerin en güzel performansını göstermişti.

Kaynak: AA / Hatice Özdemir Tosun – Şimdiki