AKRA Gran Fondo Antalya yol bisikleti yarışında mükafatlar sahiplerini buldu

AKRA Gran Fondo Antalya yol bisikleti yarışında mükafatlar sahiplerini buldu

Kemer‘de düzenlenen AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum yol bisikleti yarışında mükafatlar sahiplerini buldu. Bisikletçilerin Kemer‘in doğal hoşluğu eşliğinde pedal bastığı yarış nefes kesen anlara sahne olurken, 13 ülkeden 570 bisikletçinin gayreti alkış aldı.

Argeus Travel & Events ve Yedi Bağlantı tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum 2023, atletlerden tam not aldı. Tarihi, tabiatı ve turkuaz koylarıyla, Akdeniz’in beğenilen turizm noktalarından Kemer‘de buluşan 570 bisikletçi, “İyilik Elçisi” oldu.

Manzara eşliğinde 2 farklı parkurda yarışan bisikletçiler yeterlilik için pedala bastı. 98 kilometre uzunluğunda ve 2 bin metrenin üzerinde tırmanışıyla tertibin en uzun parkuru olan AKRA Parkuru’nu bayanlarda Züleyha Dikbaş, 3 saat 46 dakika 10 saniye ile bitirerek birincilik ipini göğüslerken, erkeklerde Anton Hrabovskyi 2 saat 58 dakika 41 saniyeyle yarışı en kısa müddette bitiren bir başka bisikletçi oldu. 98 km uzunluğundaki parkurun Pro kategorisinde yarışan Serdar Anıl Depe, 2 saat 55 dakika 4 saniyelik derecesi ile parkur rekoru kırdı.

Kemer Olbia Park’tan başlayarak birebir noktada son bulan AG Tohum Parkuru’nda 49 kilometrenin sonunda bitişe bayanlarda birinci ulaşan isim 1 saat 25 dakika 36 saniye ile Sevcan Alper’di. Erkeklerde parkurun en süratlisi ise 1 saat 17 dakika 32 saniye ile Yağız Atıcı oldu.

Kazananlar düzenlenen merasimle mükafatlarını aldı

Bu yıl beşincisi düzenlenen AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum 2023, 570 bisikletçinin iştirakiyle tamamlandı. Ödül merasiminde bu sene yarışı en süratli tamamlayan bisikletçiler mükafatlarını aldı. Olbia Park’ta gerçekleşen ödül merasiminde 98 kilometrelik uzun parkurun bayanlarda ve erkeklerde birinci üçe girenlere mükafatlarını Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu takdim etti. Kemer’in görüntüsü eşliğinde 49 kilometrenin akabinde yarışı birinci üçte tamamlayan bisikletçilere ise mükafatlarını Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, AG Tohum İdare Konseyi Lideri Burak Gönen ve Antalya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Yavuz Gürhan verdi.

Almanya’dan Mısır’a, Belçika’dan İngiltere’ye, Amerika Birleşik Devletleri’nden Ukrayna’ya dünyanın dört bir yanından Kemer’e gelen bisikletçiler kuvvetli gayretin akabinde mükafatlarına kavuştu. 49 kilometrelik kısa parkurda paralimpik kategorisinde 5 bisikletçi yarışırken, Eşpedal Derneği ve Gaziantep Belediyespor Kulübü’nden 15 kadro da görme engelliler için özel olarak üretilen iki kişilik bisikletleri ile Tandem kategorisinde yarıştı. Düzgünlük için pedal çevrilen yarışın en genç sportmeni 16 yaşındaki Şeyhmus Akçay olurken, en yaşlı sportmen da 68 yaşındaki Johan Huyghe’ydi.

700 bisiklet depremzede çocuklara dağıtılacak

Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin konakladığı bölgede 2018 yılından bu yana gerçekleştirilen tertibin bu yılki mottosu; “Pedallar Yeterlilik İçin Dönecek” oldu. Heyecanla beklenen yarışın kayıt gelirlerinden elde edilen 700 bisiklet, Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile depremzede çocuklara dağıtılacak. 13 ülkeden 570 atlet “İyilik Elçisi” olarak Türkiye’de yaşanan sarsıntı felaketi sonrası bir kere daha tek yürek oldu.

AKRA Gran Fondo Antalya 2023’te birinci üçler ise şu biçimde oldu:

98 km AKRA Parkuru Genel Klasman Erkekler

1. Anton Hrabovskyi (Ukrayna – 2 saat 58 dakika 41 saniye)

2. Zeki Tuna Akın (Trek Rmk Dinamis – 3 saat 03 dakika 20 saniye)

3. Alperen Kır (FTA Sports Team – 3 saat 05 dakika 06 saniye)

98 km AKRA Parkuru Genel Klasman Kadınlar

1. Züleyha Dikbaş (Asperox Bike Pedia Racing Team – 3 saat 46 dakika 10 saniye)

2. İpek Öztosun (İzmir Büyükşehir Spor Kulübü – 3 saat 47 dakika 25 saniye)

3. Şeniz Pamuk (Cyclingbabed – 3 saat 47 dakika 32 saniye)

98 km AKRA Parkuru Pro Kategorisi

1. Serdar Anıl Depe (Bireysel -2 saat 55 dakika 4 saniye)

49 km AG Tohum AG Tohum Parkuru Genel Klasman Erkekler

1. Yağız Atıcı (Asperox Bike Pedia Racing Team – 1 saat 17 dakika 32 saniye)

2. Ege Erhan Verit (Trek Rmk Dinamis – 1 saat 17 dakika 35 saniye)

3. Ediz Ateş (Trek Rmk Dinamis – 1 saat 17 dakika 44 saniye)

49 km AG Tohum AG Tohum Parkuru Genel Klasman Kadınlar

1. Sevcan Alper (Asperox Bike Pedia Racing Team – 1 saat 25 dakika 36 saniye)

2. Buse Hasret (ISS Cycling Academy – 1 saat 25 dakika 41 saniye)

3. Aylin Karanfil (Asperox Bike Pedia Racing Team – 1 saat 28 dakika 27 saniye) – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor